E. sveikatos sistema nesinaudojantiems Druskininkų medikams įvestos piniginės baudos


 

Druskininkų ligoninės medikams, nesinaudojantiems elektronine sveikatos sistema, pradedamos taikyti nuobaudos.

Ligoninės direktoriaus Viktoro Meižio praėjusią savaitę pasirašytame įsakyme numatyta, jog už kiekvieną atvejį, kuomet tyrimų užsakymai, specialistų konsultacijos, gydymo procedūros, ekspertizės ir receptai nebus registruojami per e. sveikatos sistemą, bus taikomos penkių eurų išskaitos iš atlyginimo.

Dalis medikų personalo pasipiktino verčiami naudotis sistema net kai ji stringa, tuo metu ligoninės vadovas sako tik siekęs įvesti tvarką ir žada atsižvelgti į atvejus, kuomet sistema naudotis iš tiesų negalima.

Vienas medikų, sutikęs kalbėti su sąlyga, jog nebus nurodoma jo tapatybė, sakė, kad kol kas baudos nėra skiriamos, tačiau personalas sankcijų laukia su baime.

„Esmė tai, kad viską reikia daryti elektroninėje erdvėje, toje e.sveikatoje. Ar tai būtų gydantis, ar konsultuojantis gydytojas. Pavyzdžiui, mes nebegalime rašyti, kaip anksčiau, prašymo raštu, kad „prašau konsultuoti tą ir tą“, ateina konsultantas, paskaito raštą, pagal tai konsultuoja“, – BNS pasakojo gydytojas.

Anot jo, medikų bendruomenė nelinkusi naudotis sistema ne dėl savo nepažangumo, o dėl to, kad e.sveikata nuolat stringa.

„Esame „laužiami“ kaip tarybiniais laikais, kad vykdytumėme jų direktyvas, tuomet parodys – žiūrėkite, Druskininkai, ar kitas miestas, yra pirmieji, kurie puikiai tvarkosi, rašo, visa kitą. Paskui pasakys, kad gydytojai įsisavino e.sveikatą, viskas puikiai veikia. Bet taip nėra“, – tikino medikas.

Įstaigos direktorius V. Meižis sako, kad tvarka gimė dėl to, jog „kai kurie daktarai tiesiog neatlieka savo darbo“.

„Į darbą įeina diagnostika, gydymas ir dokumentų sutvarkymas. Nesutvarko dokumentų. Čia yra taikoma į tikslinę kategoriją žmonių, kurie daugybę metų to nedaro. Pavieniai medikai, bet yra, kaip ir visur – degutas šaukšto“, – paaiškino V. Meižis.

Anot jo, už pažeidimus mažinant atlyginimus bus vadovaujamasi „protingumo kriterijais“ ir medikai nebus baudžiami, jei pareigos neatliks dėl techninių trukdžių.

„Taip, sistema buvo paskaičiuota ne tiems pajėgumams, strigdavo, tikrai. Bet šie dalykai yra pašalinti. Matome, pastebime, kad informacinių srautų prieinamumas pagerėjo. Taip, būna užstrigimų, klaidų, bet tikrai nebus imamasi kažkokių priemonių, jei yra klaida“, – tikino direktorius.

„Galima palyginti: jaunystėje būdavo tokie dalykai, kad jauni keikdavosi, tai rinkdavo po 50 kapeikų, kad nesikeiktų. Čia panašu“, – pridūrė jis.

Dėl naujos tvarkos ligoninėje direktorius jau buvo iškviestas į Druskininkų savivaldybę. 

Ligoninės teisininkas Petras Macijauskis sako, kad įvesta tvarka nėra baudų sistema, o tik teisės aktais paremta disciplinos priemonė įpareigoti medikus atlikti jų darbą.

„Jei jis darbo neatlieka kažkokia apimtimi, numatyta ne bauda, o išskaita iš atlyginimo. Sutikite, kiekvienas iš mūsų atlyginimą gauna už atliktą darbą. Jei darbo neatlieki, manau, darbdavys turi moralinį ir teisinį pagrindą tam tikros dalies atlyginimo nesumokėti. Ar yra teisės aktas, draudžiantis darbdaviui nesumokėti už neatliktą darbą?“, – svarstė jis.

Pasak ligoninės vadovo, ši sistema pristatyta ligoninės susirinkime, paaiškinta, kad nustačius pažeidimus bus duota savaitė jiems ištaisyti.

Ministerija baudų nepalaiko, meras – už

Sveikatos apsaugos ministro atstovė spaudai Lina Bušinskaitė-Šriubėnė sako, kad ministerija skatina naudotis e.sveikata, o užtikrinti, jog medikai ja naudotųsi, yra įstaigos vadovo atsakomybė.

„Ministerija skatina naudotis e. sveikata, tačiau tikrai netaiko jokių baudų ir nesiūlo įstaigų vadovams taip elgtis“, – BNS sakė Lina Bušinskaitė-Šriubėnė.

Ji atkreipia dėmesį, kad pereiti nuo popierinės prie elektroninės dokumentacijos padeda kolegų konsultacijos, mokymai. Ministro patarėja tvirtina, kad SAM tikrai netaiko baudų už nesinaudojimą sistema.

„Tačiau netvarkant svarbių medicininių dokumentų ir neperduodant jų į centrinę e. sveikatos sistemą, duomenys negali būti panaudojami kitose asmens sveikatos priežiūros įstaigose dirbančių specialistų, taip pat jų negali matyti pacientai“, – sakė ji.

Druskininkų meras Ričardas Malinauskas taip pat teigia, kad kaip tvarkytis su darbuotojų elektroniniu raštingumu, yra ne politikų, o įstaigos vadovo kompetencija, tačiau tokioms priemonėms iš esmės neprieštarauja.

„Aš manau, kad tai iš dalies susiję ir su paslaugų apmokėjimu, jei suprantu gerai. Tad jei įstaiga dėl neteisingo ar nepilno įforminimo patiria didelius nuostolius, manau, kad reikia imtis tam tikrų priemonių, galbūt ir tokių, apie kurias jūs kalbate“, – BNS sakė R. Malinauskas.

Autorius: Ignas Jačauskas

Vilnius, lapkričio 8 d. (BNS). 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode