Trumpas tebereikalauja 5,7 mlrd. dolerių tvoros pasienyje su Meksika statybai

 

JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) antradienį kreipęsis į tautą per televiziją pakartojo savo reikalavimą skirti 5,7 mlrd. dolerių (5 mlrd. eurų) tvoros pasienyje su Meksika statybai, tačiau liovėsi grasinęs skelbti nacionalinę nepaprastąją padėtį.

„Laikydamiesi bendro požiūrio į pasienio saugumą, teisėsaugos profesionalai pareikalavo 5,7 mlrd. dolerių realios sienos (statyboms)", – Baltųjų rūmų Ovaliajame kabinete pareiškė prezidentas.

„Mūsų pietiniame pasienyje egzistuoja auganti humanitarinė ir saugumo krizė. Kiekvieną dieną muitinės ir pasienio tarnybos agentai susiduria su tūkstančiais nelegalių migrantų, bandančių patekti į mūsų šalį“, – pridūrė D. Trumpas.

„Nebeturime vietos jiems laikyti ir neturime būdo greitai juos sugrąžinti namo į savo šalis. Amerika išdidžiai įsileidžia milijonus legalių migrantų, kurie praturtina mūsų visuomenę ir prisideda prie mūsų tautos. Bet visiems amerikiečiams kenkia nekontroliuojama nelegali migracija“, – tvirtino prezidentas.

„Sveikas protas“

D. Trumpui ir įstatymų leidėjams nesutariant dėl prezidento reikalavimo skirti milijardus JAV dolerių sienos su Meksika statyboms, nuo gruodžio 22 dienos nedirba ketvirtadalis federalinės valdžios institucijų.

Savo kalboje D. Trumpas neužsiminė apie jokias nuolaidas demokratams, kurie atsisako skirti finansavimą tvoros statybai. Šis projektas yra viena svarbiausių D. Trumpo vidaus politikos idėjų.

Kreipimasis taip pat nesuteikė vilties, kad greitu metu bus nutrauktas laikinas vyriausybės uždarymas, dėl kurio 800 tūkst. federalinių darbuotojų liko be atlyginimų.

Anksčiau D. Trumpas grasino paskelbti nepaprastąją padėtį pasienyje, kad galėtų apeiti Kongresą ir pastatyti sieną Meksikos pasienyje be jo pritarimo bei gauti lėšų iš kariuomenės. Tai tikriausiai sukeltų dar gilesnę politinę krizę.

Savo devynių minučių trukmės kreipimesi antradienį šios idėjos jis nepaminėjo, tačiau pakartojo savo reikalavimą dėl sienos ir kalbėjo apie „bendrą požiūrį“, kad technologijos padėtų aptikti narkotikus ir ginklus.

„Demokratų prašymu, tai bus plieninė, o ne betoninė siena. Ši siena yra absoliučiai būtina pasienio saugumui. Taip pat jos nori ir jos reikia mūsų profesionalams pasienyje“, – tvirtino D. Trumpas.

„Tai tiesiog sveikas protas. Siena pasienyje labai greitai atsipirktų“, – pridūrė jis.

„Būti aukščiau partinės politikos“

D. Trumpas kalbėjo neįprastai santūriu balsu, veikiausiai tikėdamasis pademonstruoti aukštą moralę, ir tvirtino norįs įveikti politinius nesutarimus.

„Pakviečiau Kongreso lyderius rytoj į Baltuosius rūmus, kad tai sutvarkytume. Tikiuosi, galime būti aukščiau partinės politikos, kad paremtume nacionalinį saugumą, – sakė JAV vadovas. – Šią situaciją galima būtų išspręsti per 45 minučių susitikimą.“

Nepaisant švelnesnio tono, prezidentas savo kalboje laikėsi savo kontroversiškos žinutės, kuri yra populiari tarp jo dešiniojo sparno šalininkų, kad nelegali imigracija JAV pasienyje su Meksika yra grėsmė amerikiečių gyvybėms.

Jis paminėjo kraupių nusikaltimų, kuriuos įvykdė nelegalūs imigrantai, pavyzdžių, tokių kaip „galvos nukirtimas ir (kūno) sukapojimas“, bei tvirtino „niekada nepamiršiantis skausmo“, kurį patyrė nusikaltimų aukos, su kuriomis jis buvo susitikęs.

„Kiek dar amerikiečių kraujo turime pralieti, kol Kongresas padarys savo darbą? Tų, kurie atsisako leistis į kompromisą vardan pasienio saugumo, prašau įsivaizduoti, kad tai jūsų vaiko, jūsų vyro ar žmonos gyvenimą taip žiauriai sugriovė ir visiškai sulaužė“, – kalbėjo D. Trumpas.

Prezidento oponentų nuomone, tokios kalbos geriausiu atveju yra panikos skleidimas politiniais tikslais, o blogiausiu – puldinėjimas rasistiniu pagrindu.

Atstovų Rūmų pirmininkė demokratė Nancy Pelosi (Nensi Pelouzi) savo ruožtu pareiškė, kad tikroji problema yra D. Trumpo „žiauri ir neproduktyvi politika“, dėl kurios pasienyje darosi dar pavojingiau pažeidžiamiems migrantams, tarp jų ir jaunoms šeimoms.

Vašingtonas, sausio 9 d. (AFP-BNS).

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode