Švara

 

Balandis – švaros mėnuo. Dar sovietų laikais būdavo rengiamos lenininės talkos. Gerą dešimtmetį organizuojama ir visuomeninė visoje Lietuvoje akcija „Darom“. Ne išimtis ir Mažeikiai. Čia balandžio 21 d. 10 val. jos startas. Gyventojai, tiek daugiabučių, tiek privačių namų, įstaigos, organizacijos, įmonės ir bendrovės raginamos tvarkyti savo aplinką nuolat, o pavasarį, kai nutirpus sniegui išlenda visas „grožis“ – ypač.

Kas yra tikroji švara? Pasižvalgykime po istoriją.

Pasibaisėtinos sanitarinės sąlygos Europoje ir Jungtinėse Valstijose XVIII ir XIX amžiuje paskatino tuometinius misionierius skelbti vadinamąją „švaros doktriną“. Šioje doktrinoje purvas buvo lyginamas su nuodėme, o apie švarą sakoma, kad ji priartina prie Dievo. Galbūt dėl to paplito aksioma „Švara neatsiejama nuo dievotumo“.

Panašiai skelbė Gelbėjimo armija, įkurta Viljamo ir Katrin Butų. Kaip teigiama knygoje „Health and Medicine in the Evangelical Tradition“, vienas pirmųjų jų šūkių buvo: „Muilas, sriuba ir išgelbėjimas.“ Paskui, kai Lui Pasteras ir kiti parodė akivaizdų ryšį tarp ligų ir bakterijų, tie atradimai skatino ieškoti naujų sveikatos gerinimo būdų.

Buvo imtasi skubių priemonių, pavyzdžiui, nebereikalauti liudininkams teisme bučiuoti Biblijos, panaikinti atsigėrimui skirtus bendro naudojimo puodelius mokyklose ir geležinkelio stotyse. Netgi bendrą taurę, naudojamą religinėse apeigose, mėginta pakeisti taurėmis kiekvienam asmeniui. Taigi tie pirmieji pionieriai, atrodo, gerokai pakeitė žmonių požiūrį į švarą. Poveikis buvo toks didelis, kad viena rašytoja tai pavadino „švaros aistra“.

Vis dėlto ta „švaros aistra“, matyt, buvo paviršutiniška. Netrukus sumanūs prekybininkai paprastą muilą pavertė grožio priemone. Išradinga reklama įtikino pirkėjus, kad naudodami tam tikras asmens higienos priemones jie įgis socialinį statusą, kurio jiems pavydės kiti. Televizija skatina tokias fantazijas. Klestintys ir žavūs žmonės, rodomi reklamose ir muilo operose, retai kada matomi tvarkantys savo namus, šluojantys kiemą, renkantys šiukšles ar valantys, ką priteršia jų numylėti šunys ir katės.

Kiti samprotauja taip: eidamas į darbą užsidirbi pinigų, o tvarkydamasis ir triūsdamas namuose nieko negauni. Kam rūpintis aplinka, jeigu iš to jokio pelno? Todėl kai kurie žmonės šiandien mano, kad būti švariems – tai laikytis tik asmens higienos.

Kai kurie žmonės turi kraštutinį požiūrį į fizinę švarą. Tačiau fanatiškai švarindamiesi prarasime gyvenimo džiaugsmą. Be to, tai atims daug brangaus laiko. O netvarkingi ir nešvarūs namai gali pareikalauti brangaus remonto. Rūpinantis namų švara ir tvarka, patariama geriau laikytis vidurio.

Patariama ir neapsigriozdinti. Užgriozdintus namus ar kambarius sunku valyti ir tokiose prikrautose patalpose nelengva aptikti šiukšles. Kuklų neužverstą butą sutvarkome daug greičiau. Kiekvienas gyventojas atsakingas už savo namų švarą. Jei netvarkingi kambariai, tokie pat bus ir namai. Tvarka yra tuomet, kai visi daiktai padėti tinkamose vietose. Pavyzdžiui, nedera nešvarius drabužius laikyti miegamajame ant grindų, o visur besimėtantys žaislai ir įrankiai netgi kelia pavojų.

Tad švarinkime ne tik buitį, aplinką, bet ir savo vidinį pasaulį!

Powered by BaltiCode