Europos biudžetas

 

Gegužė. Kaip ir pernai, balta. Skirtumas tik tas, kad pernai baltumą atspindėjo ne obelų žiedai, o sniegas. Šiemet, nors dar sinoptikai kalba apie galimus snygius gegužę, kol kas labai gražu ir šilta. Tikėkime, taip bus ilgai.

Užvakar kalendorius rodė gegužės 9-ąją. Ši diena nuo seno (anų laikų) buvo ne tik minima, bet ir švenčiama kaip Pergalės diena. Dabar ją minime taip pat, tik kaip Europos dieną. Tai kasmetinė tarptautinė šventė, simbolizuojanti Europos taiką ir vienybę. Europos Taryba šią šventę švenčia gegužės 5–ąją.

Kaip tik vakar Mažeikiuose lankėsi Europos Parlamento narė dr. Laima Andrikienė. O kalbėtis buvo apie ką. Prieš savaitę Europos Komisija pristatė naujosios daugiametės finansinės perspektyvos, kitaip tariant 2021–2027 metų ES biudžeto projektą. Ko Lietuvai tikėtis iš naujo ES biudžeto? Nemažai gerų, bet kur kas daugiau ne tokių gerų naujienų Lietuvai. Biudžete daug lėšų skiriama mokslo tyrimams, skaitmeninei darbotvarkei, jaunimui, didinamos išlaidos išorės sienų saugumui, gynybos politikų koordinavimui. ES įgauna teisę sustabdyti paramos mokėjimą toms valstybėms narėms, kurios nesilaiko pamatinių ES vertybių. Bet kokia parama verslui bus dar labiau siejama su inovacijomis bei konkurencingumo didinimu, o tai reiškia, kad pareiškėjai turės konkuruoti ne Lietuvos, o ES lygiu. Biudžete numatytas ir finansavimas Ignalinos AE uždarymui, turėtų padidėti Europos regioninės plėtros fondas. Ketinama daugiau lėšų skirti gamtos saugojimui.

Bet daugiau nepalankių žinių mūsų šaliai. Viena iš jų – žemės ūkiui. Siūloma mažinti finansavimą net daugiau nei 50 mlrd. eurų visai BŽŪP, dar labiau – kaimo plėtrai.

Bus, kaip bus, tik dar kyla klausimas, kaip efektyviai įsisavinamos europinės lėšos pas mus. Gaila, bet tenka matyti daug projektų, kur pinigėliai tiesiog iššvaistyti neūkiškai arba net kitais tikslais.

Powered by BaltiCode