Muziejų diena

 

1977 m. Maskvoje vyko 11-oji Tarptautinės muziejų tarybos konferencija, kurioje buvo nuspręsta minėti Tarptautinę muziejų dieną. Nuo 1978 m. ši šventė gegužės 18 d. minima 150 šalių.

Šiemet gegužės 18 d., t. y. šiandien, per Lietuvą driekiasi jau penktus metus Lietuvos muziejų asociacijos organizuojamas nacionalinis kultūros paveldo aktualinimo, kultūros ir meno sklaidos bei modernių muziejinių iniciatyvų edukacinis projektas „Lietuvos muziejų kelias“. Šių metų tema – „Nepriklausomybės metų ženklai“.

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, lankomiausių šalyje muziejų penketas pernai buvo toks: Trakų istorinis muziejus, Lietuvos jūrų muziejus, Lietuvos dailės muziejus, Lietuvos nacionalinis muziejus, Valdovų rūmai. Per metus muziejuose apsilankė apie 4 milijonai žmonių. Pasaulyje per metus dešimt populiariausių muziejų aplanko daugiau nei 66 milijonai žmonių. Lankomiausieji yra Europoje, JAV, Azijoje. Pats populiariausias muziejus pasaulyje – Luvras. 

Tokia būtų platesnė apžvalga apie muziejus bendrai, o kiek ilgėliau stabtelėkime prie mūsų rajono muziejų. O jų, neskaitant Profesorių M.V.V. Biržiškų memorialinės ekspozicijos, yra keturi: Mažeikių muziejus, Židikuose – Rašytojos Marijos Pečkauskaitės-Šatrijos Raganos memorialinis muziejus ir du Viekšniuose –Viekšnių vaistinės bei Lietuvos aviacijos pradininko A. Griškevičiaus memorialinis muziejus. Pastarasis įkurtas 1981 metų pradžioje, jame eksponuojamas A. Griškevičiaus suprojektuoto garlėkio modelis, saugomas savamokslio konstruktoriaus autografas, parašytų knygų kopijos, romanai apie gyvenimą ir nuveiktus darbus. Galima pamatyti sklandytuvų, lėktuvų prietaisus. Stenduose puikuojasi ženkliukų, medalių, kalendoriukų kolekcijos aviacijos tema. Čia galima išvysti 1933 m. Atlanto vandenyną perskridusio lėktuvo „Lituanica“ modelį. Muziejaus etnografinėje dalyje eksponuojami namų apyvokos daiktai, buities reikmenys, baldai, drabužiai, linų apdirbimo įrankiai.

Užsukime į Viekšnių vaistinės muziejų – tai vienintelis kaimiško tipo vaistinės muziejus Lietuvoje su išlikusiomis vaistininkų šeimos gyvenamosiomis patalpomis bei paties vaistininko ranka rašyta visa vaistinės istorija. Tai autentiška iki mūsų laikų išlikusi XIX a. antroje pusėje įkurta vaistinė. Farmacinėje ekspozicijoje galima pamatyti  baldus, specialiai pagamintus vaistinės pagrindiniam kambariui, vaistų gamyboje naudotus prietaisus, įrankius, indus, vaistinius preparatus bei vaistinę žaliavą, net  XIX a. rašytus gydytojų receptus, vėlesnio laikotarpio apskaitos knygas bei kitą vaistinės dokumentaciją. Tarp vaistinių medžiagų pavyzdžių eksponuojamos ne tik augalinės, bet ir organinės kilmės medžiagos, tokios kaip vėžio girnelės, Sibiro bebro sruogliai, žmogaus odos diržai ir kt. Muziejuje lankytojai supažindinami su to meto Lietuvos inteligentijos gyvenimo būdu, papročiais, tradicijomis bei vertybėmis, kurias jie puoselėjo, taip pat su vaistažolių sodo ekspozicija.

Viekšniuose veikia ir Profesorių M.V.V. Biržiškų memorialinė ekspozicija, skirta visai Biržiškų šeimai – visų trijų brolių – Antano ir Elžbietos sūnų – gyvenimui, veiklai, kūrybai bei nuopelnams Lietuvai atskleisti. Ji įkurta 2008 m. atstatytame gyvenamajame jų šeimos name.

Kitame Mažeikių rajono pakraštyje – Židikuose – Marijos Pečkauskaitės-Šatrijos Raganos memorialinis muziejus, kuriame eksponuojami jos viso gyvenimo daiktai ir dokumentai.

Na, o Mažeikių muziejuje, kuris įkurtas 1928 m., saugomi Žemaitijos krašto archeologijos, etnografijos, profesionalių dailininkų darbų ir liaudies meno rinkiniai.

Be eksponatų, visuose muziejuose rengiamos parodos, konferencijos ir daugybė kitų įvairių renginių ir akcijų. Tik kartais dėl laiko, o neretai ir dėl informacijos stygiaus juose nesudalyvaujame. O ir šiaip, pravėrus bet kurio muziejaus duris, tikrai nusivilti neteks. Įdomybių daug...

Gerų emocijų!

 

Powered by BaltiCode