Petreikis
Karalaitee

Vardan reklamos

Praėjus mirusiųjų atminimo dienoms paprastai laukiama Kalėdų. Šiemet, prieš kitų metų rinkimus, pasiruošimą joms užpildys jau lapkričio 7-ąją prasidėjęs politinės reklamos laikotarpis. Žiniasklaidai reikalavimai griežti – suteikti vienodas sąlygas visiems politikams ir partijoms bei judėjimams. Spaudos leidiniuose politinės reklamos plotas ir įkainiai turi būti tiksliai deklaruoti Vyriausiajai rinkimų komisijai. Tikrina atsakingi asmenys milimetro tikslumu. Griežti reikalavimai ir interneto portalams, televizijoms bei radijams. Per žiniasklaidos priemones pateikiama oficiali vieno ar kito kandidato reklama. Čia kas daugiau gali ar nori mokėti, kiek partija turi ir skiria kandidatui lėšų, tiek ir užsakoma ploto ar laiko. Vieni daugiau – kiti mažiau. Publikacijos ar laidos sausos, neįdomios, užtat būsimi ar jau esami politikai gali atvirai kalbėti apie partijų programas, siekius, dalinti pažadus. Tokia oficiali reklamos teisė suteikta kandidatuojantiems rinkimuose.

O iš tikrųjų politinė reklama vyksta jau seniai. Ypač tam turi galimybę dabartiniai politikai. Vieši renginiai, kalbos, sveikinimai, dovanos, posėdžiai sudaro puikias sąlygas. Ypač esantiems tarp valdančiųjų ar valdžioje. Dar tik ateinantys į politiką tokių galimybių neturi.

Grįžkime į paskutinį Savivaldybės tarybos posėdį ir dar gerokai prieš jį. Paskelbta informacija, kad Mažeikiai statys sporto ir pramogų centrą. Didžiulį, kainuojantį per dešimt milijonų. Nuostabu! Nors Mažeikiai – aštuntas miestas, toks statinys priartintų dar arčiau didesnių šalies miestų. Jeigu... nebūtų kitokia realybė. Nėra pinigų! Ieškoma, tikimasi... Duok, Dieve, rasti. Prieštaraujančių turbūt nėra. O, jei nepavyks rasti (nors tikimasi, tačiau Vyriausybė neketina padėti), pasirodo, yra galimybė sutartį su rangovais nutraukti. Ir kas gali paneigti, jog tai ne rinkiminis triukas, kaip buvo su medienos klasteriu, kai, pasirodo, Mažeikiuose išvis galimybės jį statyti nebuvo. Ar to politikai ir kandidatai į juos nežinojo!? Jie protingi. Labiau nei rinkėjai.

Nelabai seniai pastatytas daugelio prakeiksmu tapęs pėsčiųjų viadukas per geležinkelį su (ne)veikiančiu liftu. Kadangi Susisiekimo ministerija į žmonių peticiją atsakė, jog pagrindinė perėja per geležinkelį nebus atstatyta ir nauja nebus įrengta, Tarybos posėdyje pritarta dviejų liftų prie viaduko įrengimui. Papildomų. Opozicijos iniciatyva nugriautas kėlęs grėsmę vaikams „skeit“ parkas. Ar šie atvejai nėra politinė reklama?

Savivaldybėje neva mažinama darbuotojų: panaikintas Ryšių su visuomene skyrius. Šiais komunikacijų laikais... ir likus vos keliems mėnesiams iki naujos politikų kadencijos, kai, grečiausiai, bus skyrius tuo pačiu ar panašiu pavadinimu atnaujintas. Čia dar reikėtų pridurti, kad naivūs tie, kurie dar tiki, kad konkursai vyksta sąžiningai. Į šio skyriaus laisvą vedėjo vietą (beje, prieš pat jo uždarymą) skelbtam konkurse dalyvavo visas sąlygas atitinkantis kandidatas. Tačiau jis buvo nepageidautinas, asmeniškai nenaudingas, todėl konkursas laikytas neįvykusiu. Nors pakartotiniame konkurse turėjo būti renkama ir iš vieno kandidato. Kito skelbto konkurso sąlygos pritaikytos konkrečiam asmeniui. Tokia seniai nusistovėjusi Mažeikių rajono savivaldybėje „tvarka“ jau nieko nestebina. Viešai kalbama, kad čia įsidarbinimui labai pasitarnauja ne tik korumpuoti, bet ir kur kas intymesni santykiai.

Įrenginėjami socialiniai būstai. O ir čia neapsieita be reklamos. Mokesčių mokėtojų pinigai švaistomi privalomų darbų viešinimui.

Pastaruoju metu kažkaip savivaldybių bei autobusų parkų vadovais susidomėjo specialiosios tarnybos. Nesenas įvykis Šilutėje, kai sulaikyti keli valdininkai, tarp jų ir Autobusų parko vadovas. Šią savaitę analogiškas atvejis buvo Raseiniuose.

Mažeikių autobusų parko vadovo elgesį kol kas tiria tik Vyriausioji tarnybinės etikos komisija. Ar to pakaks? Gali STT užsukti, kaip jau ne kartą buvo, ir į Mažeikius. Būtų nemokama reklama visos šalies mąstu. Ir ko tik nepadarius vardan rinkimų!

Gražios savaitės!

Powered by BaltiCode