R. Skrodenytė: „Daryk gera ir bus atlyginta“

Ernesta ŠNEIDERAITYTĖ

„Esu svajotoja“, – taip save apibūdina Mažeikių Gabijos gimnazijos pedagogė, šaulių būrio vadovė, keliautoja bei aktyvi mažeikiškė Rima Skrodenytė. Ji savo visą laiką skiria darbui, mokiniams, nes visa tai, anot jos, sugrįžta. Daug pasaulio šalių apkeliavusi, pavydėtinų patirčių turinti R. Skrodenytė visur stengiasi dalyvauti ir skatina tai daryti vaikus, nes, kaip teigia ji, geriausias mokslas – praktika.

– Papasakokite apie save. Esate kilusi iš Mažeikių?

– Esu žemaitė. Mama kilusi iš Skuodo rajono, tėvelis iš Telšių, o aš gimusi Sedoje. Tėvai buvo mokytojai. 1–8 klases baigiau Pikelių mokykloje, paskui mama buvo paskirta direktoriauti Ruzgų mokykloje, o aš išvažiavau mokytis į Mažeikius. Baigiau 11 klasių 1-ojoje vidurinėje, dabartinėje Merkelio Račkausko gimnazijoje. Mano šaknys iš čia. Vėliau baigiau geografiją Vilniaus pedagoginiame universitete ir, kai mokykloje pradėjo mokyti ekonomikos, įstojau į KTU ir įgijau ekonomikos mokytojos specialybę.

– Kodėl pasirinkote būtent ekonomiką?

– Kai kūrėsi Mažeikių Gabijos gimnazija, mokytojai privalėjo turėti mažiausiai dvi specialybes. Jeigu sumažėtų klasių ar vaikų, kad galėtų mokyti.

Paskutiniai metai, kai mokiausi mokykloje, geografijos buvo mokomasi 9 klasėje. Tai buvo socialinė-politinė geografija, ji labiausiai lietė ekonomiką. Pamačiau, kad galima labai susieti geografiją ir ekonomiką: tarptautinė prekyba, šalys ir pan., todėl ir susidomėjau. Man antro aukštojo nereikėjo, kadangi buvau Lietuvos Junior Achievement narė. Mūsų mokykla gali dirbti pagal šią programą. Tai tarptautinė ekonominė programa, veikianti daugiau kaip 100 šalių. Norėdama praplėsti akiratį, daugiau sužinoti, mokiausi dvejus metus ir gavau antrą aukštąjį išsilavinimą.

– Po studijų grįžote tiesiai į šią mokyklą?

– Pradžioje dirbau dabartinėje Senamiesčio pagrindinėje mokykloje, o iš jos perėjau į Gabijos gimnaziją, tuo metu taip pat dar vidurinę mokyklą.

– Kiek metų dirbate Gabijos gimnazijoje?

– Daugiau kaip 20 metų. Pedagoginį darbą dirbu nuo 1978 metų. Šiemet bus 40-asis rugsėjis.

– Kaip įsitraukėte į aktyvią veiklą su šauliais?

– Ekonomika vaikus nelabai domina. Jie šiais laikais nori naudos daugiau sau. Čia, tarkime, reikia sukurti įmonę MMB (moksleivių mokomoji bendrovė), reikia dirbti, kažką gaminti, o vėliau rezultatai gali pasimatyti, bet gali ir ne. Nors buvo iš mūsų mokyklos keturi mokiniai išvykę į Junior Achievement mokymus Klaipėdos rajone, o kai reikia, nieko nepadaro. Be to, nėra iš mokyklos palaikymo. Jeigu organizuoji, turi transportą susirasti, nuvežti, parvežti...

Prieš trejus metus dalyvavau vasaros kursuose Medininkuose „Pilietinis ugdymas mokykloje“. Pamaniau, kad reikia užsirašyti į juos. Pasirodo, tuose kursuose ne tik gavome pažymėjimus už dalyvavimą, bet ir pažymėjimus, kad galime būti šaulių vadovais. Grįžus Šaulių sąjungos vadovas, atsakingas už jaunuosius šaulius, prašė pagalbos vasaros šaulių stovyklai, pasakiau, jog galiu. Tą vasarą stovykla vyko Tirkšliuose, o kitą – Varniuose. Dalyvavau kaip vadovė. Mokslo metų pradžioje pradėjau rinkti būrį mokykloje. Atsirado norinčių. Iš pradžių ne tiek daug, bet vėliau vis daugėjo. Šiemet jau antri metai, kaip gyvuojame. Lapkričio 23-ąją, per kariuomenės dieną, švenčiame savo gimtadienį, nes tą dieną pirmieji Gabijos šauliai tapo tikrais šauliais – davė pasižadėjimus. Šiais mietais labai išsiplėtė mūsų būrys. Ateina ne tik vaikai iš mūsų mokyklos, bet, kai mato mus mieste, dažnai skambina tėveliai, klausia, ar galėtų jų vaikas prie mūsų prisijungti.  Šaulių veikla vykdoma trimis pagrindinėmis kryptimis: kultūros, sporto ir karybos.

Gabijos būryje šaulių turime iš Pavasario, „Ventos“, Senamiesčio, Kalnėnų mokyklų.

Šeštadienį (2018-06-16) Žemaitijos 8-osios rinktinės šauliai vežė į Kryžių kalną kryžių, kurį skyrėme Lietuvos šimtmečio garbei. Iš Mažeikių 801-osios kuopos gausiausias būrys dalyvavusių šiame piligriminiame žygyje buvo Gabijos. Kryžių kalne septynios šaulės (dvi Gabijos, dvi Kalnėnų, trys Alsėdžių būrio) davė pasižadėjimą ir tapo pilnateisėmis šaulėmis. Kai ateina naujas žmogus į būrį, jis turi tris mėnesius praeiti bandomąjį laikotarpį, jeigu patinka, galime tvarkyti dokumentus. Žemaitijos 8-ąją šaulių rinktinę sudaro 8 kuopos iš Mažeikių, Telšių, Plungės, Rietavo savivaldybių.

– Ar pati nepavargstate nuo visko?

    – Veiklos tikrai turiu daug. Ir ne tik su šauliais: šauliai, DoFe, LJA (Lietuvos Junior Achievement), MGGD „Senjorai“. Esu rajono ekonomikos mokytojų būrelio pirmininkė, rajono geografijos mokytojų asociacijos (LGMA) pirmininkė ir t. t. Mūsų mokykla nuo šių metų prisijungė į DofE programą, o aš esu žygių vadovė. Ten labai griežti reikalavimai. Svarbiausia idėja – kad vaikai patys viską darytų. Juos reikia taip suorganizuoti, kad jie patys norėtų. Yra vaikų, kurie nori ir nereikia jų versti. Šiais metais DofE programą pasirinko 12 gabijiečių. DofE apdovanojimų programą sudaro keturios dalys, kuriose galima tobulėti: įgūdžiai, aktyvi veikla, paslaugos ir žygis. Iš tų 12 gabiejiečių susidarė 5 vaikinų grupelė, kuri šiais mokslo metais jau įvykdė žygio reikalavimus. „Išeiti iš komforto zonos“ – ar esate apie tai girdėję? Žygiai gamtoje yra bene paprasčiausias būdas tai daryti įveikiant iššūkius, nežinomybės baimę, mokantis dirbti komandoje ir tyrinėjant nuostabią gamtą Lietuvoje ar užsienyje. Norint pasiekti bronzos ženklelio lygį reikėjo 2 dienas ir vieną naktį padaryti bandomąjį žygį ir 2 dienas ir vieną naktį – įskaitinį žygį. Toks žygis skirtas tam, kad išmoktum planuoti, ugdyti gebėjimą dirbti komandoje. Savo dėstomuose dalykuose ekonomikoje, geografijoje dažnai stengiuosi tai daryti per praktiką. Patinka tobulėti, bet nepatinka mokytis skaitant knygas? Siekiu, kad mokymasis turi būti praktinis, todėl kviečiu mokytis per savanorišką veiklą, sportą, meną, buvimą gamtoje ar tiesiog bendravimą su draugais. Tuo tikslu savo dėstomus dalykus jungiu per praktines veiklas.

Tas pats yra ir su šauliais. Kol kas dar vaikai kratosi atsakomybės. Nori visko ir, jei sekasi gerai, džiaugiasi, kad patys padarė, o jei kas negerai – kalti mokytojai, vadovai, tik ne jie patys.

Pati dalyvauju įvairiose veiklose ir vaikus skatinu tai daryti. Dalyvavau „IKT lyderių“ programoje, kurią finansavo Microsot kompanija. Tuo labai džiaugiausi ir didžiavausi. Dalyvavimas šiuose projektuose mums atnešė ir naudos. Be mokymų, žinių, gavome projektorių, kompiuterį, fotoaparatą. Žinoma, visa tai buvo mano klasei. Galėjau naudotis darbe naujausiomis technologijomis. Gaila, bet viskas sensta, tad ir šios priemonės jau atgyveno, o naujesnių mokykla neskiria. Sužinojau apie galimą stažuotę Japonijoje socialinių mokslų mokytojams. Į gyvenimo aprašymą surašiau visus savo darbus, nuopelnus. Suveikė. Laimėjau. Turėjau galimybę aplankyti Japoniją. Pamatėme daug. Vietiniai net sakė: „Mes tiek daug nepamatome, kiek jūs.“ Mes keliavome per visą Japoniją. Iš Tokijo lėktuvu skridome į Hirosimą, iš jos greituoju traukiniu į imperatorių miestą Kioto, paskui mūsų grupę išskaidė dar į tris dalis. Mano grupė keliavome į Jamaguči prefektūrą, lankėme visų tipų mokyklas, „Mazdos“ automobilių gamyklą, Kabuki teatrą ir t. t. Gyvenome japoniškame viešbutyje, šeimose. Įdomu buvo ne tik susipažinti su Japonija, jos istorija, ekonomika, kultūra, bet ir su mūsų grupės dalyviais, o grupę sudarė mokytojai iš įvairių pasaulio šalių, žemynų: Europos, Afrikos, Azijos, net Naujosios Zelandijos (tiesa, ji atstovavo Prancūzijai, nes buvusi Prancūzijos kolonija). Kelionę, stažuotę į Japoniją apmokėjo Japonijos vyriausybė.

Didžiuojuosi laimėjusi ekonomikos mokytojų treneriųkursus. JAV Vyriausybė man juos apmokėjo. Tada mūsų grupė buvo surinkta iš viso pasaulio. Tais kursais labai džiaugiausi. Per metus turėjome susitikti kartu vis kitoje šalyje. Juos praleidome skirtingose šalyse ir miestuose. Labai susidraugavome. Ir dabar dar palaikau ryšius su kai kuriais dalyviais iš Latvijos, Estijos, Bulgarijos, Albanijos, Serbijos, Uzbekistano, Indonezijos. Susirašome per Facebook. Jei yra galimybė, ir susitinkame. Kaip tik prieš kelias dienas buvau Rygoje ir susitikau iš tos grupės su kolege Liga, kuri aprodė Rygos senamiestį, kalbėjome ir mus bendrai dominančiomis temomis: švietimas Latvijoje, Lietuvoje, kokie skirtumai, panašumai. Susitariau iš vakaro su ja susitikti, kadangi prieš kelias dienas paskaičiau skelbimą, kad Kuldigoje yra toks Skroderdienas. Kadangi labai domiuosi savo giminės istorija, todėl ir pasidomėjau, ką tai reiškia latviškai. Man atrašė, kad „Skroder“ – siuvėjas, o Skroderdienas – jų šventė.

– Minėjote, jog domitės savo giminės istorija...

– Labai domiuosi. Ir ne tik savo pavardės šaknimis. Renku viską, ką randu. Turiu sudariusi grupes: Skrodeniai, Razgai, Budinavičiai. Prieš kelerius metus pervažiavau archyvus, bažnyčias, kur galėjau rasti mane dominančios informacijos. Sužinojau labai daug istorijų apie senelį. Jo tėvai išvažiavo į Ameriką, o jį, dar kūdikį, paliko augti su močiute. Vėliau jis nuklydo čia, į Žemaitiją, sukūrė savo šeimą, turėjo 5 sūnus, mano tėvelis buvo jauniausias. Vėliau visi ryšiai nutrūko. Dabar internete suradau jo tėvų kapus Amerikoje. Ryšių neužmezgiau, bet Skrodenių labai daug Amerikoje. Esu priėmusi ir į draugus Facebook`e, pasišnekame, palaikome ryšį su jais. Esu atradusi apie 8–9 savo kartas. Kas keleri metai vyksta ir giminės susitikimai. Amerikoje, kaip minėjau, daug Skrodenių, tačiau juos sunkiau rasti, kadangi pavardė rašoma įvairiai: Sckroden, Skroden, Skrodenis. Ta šaka nueina į Prūsus. Iš ten radau, jog iš Vokietijos Sckroden pasitraukė į Sankt Peterburgą kaip sukilimo dalyviai. Taip pat sužinojau, jog Rusijoje šią pavardę Ivanas Rūstusis (Ivan Grozdnij) suteikdavo ypatingiems Pskovo miestiečiams. Ivanas Rūstusis buvo Vytauto anūkas, t. y. Vytautaitis. Na, o Sankt Peterburge Skrodeniai daugiausia menininkai. Praėjusiais metais domėjausi jau mažiau, nes tiesiog nebeturiu laiko ir nebespėju. Dabar artėja vasara, gal turėsiu daugiau laiko, mėginsiu surinktą medžiagą susisteminti, apibendrinti.

– Ar daug laisvo laiko lieka Jums pačiai?

– Nebelieka. Su šauliais pagrindinis darbas būna savaitgaliais bei švenčių dienomis. Turiu dar ir sodą. Ryte ateinu į mokyklą, o paskui tiesiai į sodą. Į namus jau nepareinu, tik pamiegoti, nes paprasčiausiai nebėra laiko. Vakare grįžtu apie 22–23 val. Be to, dar vadovauju, globoju mūsų mokyklos senjorus. Esame įkūrę Mažeikių Gabijos gimnazijos draugiją „Senjorai“. Įkūrėme kaip asociaciją. Dabar renkame informaciją apie sąjūdį. Šie metai paskelbti Sąjūdžio metais, o mūsų mokykloje buvo sąjūdžio būstinė. Mūsų direktorius įsileido ir būtent jo kabinete vyko pirmieji posėdžiai. Šiemet norime surinkti ir sutvarkyti visą medžiagą, todėl darbo tikrai daug. Kiekvienais metais darome kalėdinę senjorų sueigą, suvažiuoja, sueina virš 30 mūsų mokyklos senjorų. Vyriausiai jau virš 90 metų. Vasarą organizuojame išvyką.

– Nekyla kartais noras viską mesti ir pailsėti?

– Taip, kartais kyla. Kad būtų dar palaikymas, bet ne visada iš mokyklos šito sulaukiu. Šeimoje esu pati sau šeimininkė, sūnus jau suaugęs, na, o mano draugas dažnai paprieštarauja mano veiksmams, ypač kai reikia išeiti per šventes, savaitgaliais. O darbus vis tiek tenka padaryti. Dirbu vakarais, naktimis, šeštadieniais ir sekmadieniais, jei tik reikia.

– Kokių dar turite įsimintinesnių patirčių?

– Šiaip dar labai mėgstu keliauti, taip pat, kaip sakiau, domėtis savo giminės istorija. Prigalvoju visko. Vienais metais sumąsčiau daryti tėvelio gimtadienį, nors jo seniai jau nebėra. Iškabinau visus jo apdovanojimus, sukviečiau giminę, užsakiau šv. Mišias. Paskelbiau giminės tinklalapyje kvietimą. Dabar žiūriu, kad kita pusseserė taip pat padarė savo mamos gimtadienį.

Turėjau vieną auklėjamąją klasę, kuri mėgo keliauti pėsčiomis, dviračiais. Būdavo, kaip tik savaitgalis, mes ir išsiruošiame į žygį. Lankydavome mūsų rajono gražiausias vietas. Maršrutus pasirinkdavome pagal upes, upelius, aplankant piliakalnius, istorines vietas.

Su vaikais dar anksčiau turiu daug prisiminimų, dalyvaudavome sąskrydžiuose, žygiuose, visokių nuotykių yra buvę. Ir dabar, kai sutinku tuos žmones, jie vis klausia, mokytoja ar vis dar keliaujate. Buvo laikas, kai mama labai sirgo, 3 metus reikėjo ją slaugyti. Sunku buvo, nes ji negalėjo pajudėti, susirgo centrinio neurono sutrikimu.

Šiaip su mokiniais esu organizavusi žygį per Krymo kalnus, važiavome slidinėti į Karpatus, Slovakiją. Kelionė į Karpatus buvo pati sunkiausia. Ten sutikome Naujuosius metus. Tikėjomės, kad bus sniego, tačiau, deja, buvo tik lijundra. Pasisamdėme sunkvežimius, kurie užvežė mus į tuos kalnus, sąlygos baisios... Net utėlių ten buvo, tačiau vaikams įspūdis buvo didžiausias.

– Kaip mokytoja mylite savo darbą?

– Jeigu nemylėčiau – nedirbčiau. Dažnai manęs klausia, kokia nauda man iš to. Žinoma, būna kartais sunku. Ypač, kai vaikai neįvertina, nesupranta. Manau, praeis laikas ir visai kitaip pradės mąstyti.

Esu šiek tiek kitokia – kairiarankė. Perauklėta kairiarankė. Rašau dešine, tačiau peilį, bulvių skutuką visada naudoju tik dešine. Vaikystėje man neleisdavo rašyti kaire ranka, bintavo ją, kad rašyčiau tik dešine. Esu vyturys, anksti keliuosi. Dar mokykloje mokydamasi pamokas dažniausia ruošdavau rytais. Ir čia, mokykloje, bando mane perauklėti, nes visas pamokas sukelia po pietų, kada man pats nedarbingiausias laikas. Esu vyturys ir esu darbingiausia iki pietų. Kad ir kaip mėginau savo organizmą perauklėti, kad ir kitų pagalba – nepasisekė.

– Esate mokiusi daug vaikų. Kaip keičiasi jauno žmogaus požiūris į gyvenimą?

– Kaip auklėtoja esu išleidusi tris laidas. O mokinių turėjusi esu daug, dabar jau mokau ir jų vaikus. Visas požiūris ir vaiko elgsena priklauso nuo šeimos, auklėjimo, tėvų požiūrio.

– Galima sakyti, jog mokate prieiti prie vaikų, kad jie patys noriai dirbtų.

– Vadovaujuosi tuo, kad visas mokymas turi būti per praktiką. Į šaulius ėjau daugiausia dėl to, kad čia yra labai daug geografijos: kompasai, žygiai, orientavimasis, išvykos, pilietiškumo ugdymas... Jeigu klasėje vaikai mokosi tik teoriją, tai ten viską praktiškai.

– Gal vadovaujatės kažkokia taisykle gyvenime?

– Daryk kažkam gera ir tau bus atlyginta. Jau dabar galiu didžiuotis savo patirtimis. Labai mažai kas gali pasididžiuoti stažuote Japonijoje, Izraelyje, puota su Švedijos karaliumi Stokholmo rotušėje, kai dalyvavau su savo trimis auklėtiniais Stokholm water prize konkurse. Tada mes atstovavome Lietuvai jaunųjų mokslininkų konkurse, kur pristatėme savo darbą „Šuliniai mūsų gyvenamoje teritorijoje“, įvairiais tarptautiniais kursais, mokymais. Keletą kartų lankiausi Briuselyje Europos parlamente, Švedijoje, Latvijoje – Baltijos jūros projekto mokymuose, Estijoje įvairiose Junior Achievement konerenijose ir t. t.

– Ar jaučiatės laiminga dėl to, ką darote?

– Turbūt. kitu atveju nieko nedaryčiau. Taip, kartais norisi didesnio atsako. Ypač iš savo mokinių, bet, manau, suaugs, pradės kitaip mąstyti ir į viską žvelgti atsakingiau.

– Pati esate optimistė ar realistė?

– Svajotoja. Dar vaikas buvau labai jautri, jeigu kas sunervindavo, iškart pradėdavau verkti. Iš to išaugau, bet vis tiek labai jautriai į viską reaguoju. Būdavo, nors ir nenoriu verkti, ašaros pačios pradeda riedėti.

– Ko palinkėtumėte skaitytojams?

– Visuomenei trūksta optimizmo, susiklausymo vienas su kitu, supratimo.

Nuotrauka iš asmeninio archyvo

Komentarai  

0 #1793 Charlesmob 2019-08-17 08:37
abilify proscar mobic 50 mg acyclovir albendazole hydrochlorothiazide arimidex breast cancer baclofen bactrim neurontin online allopurinol albenza lasix metformin homepage
Cituoti
0 #1792 BennyLib 2019-08-17 07:44
vardenafil price
Cituoti
0 #1791 Kennethtog 2019-08-17 07:21
example here atarax amitriptyline buy prozac online buy metformin cheap celexa online soft viagra cialis cost buy amitriptyline
Cituoti
0 #1790 IfaSew 2019-08-17 06:05
mainly habit over the counter viagra at walmart virtually somewhere clean task http://www.christianlouboutinoutletus.us generic viagra at walmart, next principle
Cituoti
#1789 AaronVes 2019-08-17 04:02
buy stromectol Buy Clindamycin celexa generic diflucan ampicillin wellbutrin tetracycline
Cituoti
#1788 AaronVes 2019-08-17 00:43
http://buysuhagra.us.com/ - silagra
Cituoti
#1787 AaronVes 2019-08-16 22:14
buy vardenafil wellbutrin lisinopril 20mg Cheap Wellbutrin cephalexin tetracycline antibiotic cipro antabuse robaxin online buy proscar site elavil 10 mg lipitor Citalopram amoxicillin cafergot toprol xl proair albuterol inhaler BUY CYMBALTA
Cituoti
0 #1786 BennyLib 2019-08-16 17:39
generic augmentin
Cituoti
0 #1785 Kennethtog 2019-08-16 16:50
zithromax online propecia retin-a nolvadex sildenafil neurontin indocin generic
Cituoti
0 #1784 bfhsTauch 2019-08-16 13:35
canadian pharmacies http://canadianpharmacywezw.com/ - canadian online pharmacy canadian pharmacies canada pharmacy online online canadian pharmacy http://canadianpharmacywezw.com/
Cituoti
#1783 AaronVes 2019-08-16 12:39
where can i buy albuterol online proventil inhaler for sale diflucan 400 mg antabuse kamagra effervescent buy tetracycline buy suhagra Baclofen
Cituoti
#1782 AaronVes 2019-08-16 09:23
http://synthroid.irish/ - levothyroxine ordering online
Cituoti
#1781 AaronVes 2019-08-16 04:06
Sildenafil Citrate 100mg Tab zithromax z-pak price without insurance cost viagra per pill Buy Nexium example here wellbutrin 200 mg levitra Generic Zithromax CLINDAMYCIN ONLINE propecia indocin generic levothyroxine 50 mcg bupropion sr
Cituoti
0 #1780 BennyLib 2019-08-16 03:35
metformin sr
Cituoti
0 #1779 bfbdnualm 2019-08-16 02:03
canadian pharmacy online http://canadapharmacywtrw.com/ - canada pharmacy online online pharmacy reviews canada drugs online canadian pharmacy cialis http://canadapharmacywtrw.com/
Cituoti
0 #1778 Kennethtog 2019-08-16 01:41
lasix
Cituoti
0 #1777 vdujLOULP 2019-08-15 23:02
canadian pharmacy online http://onlinepharmacywgrj.com/ - online pharmacy canada canadian online pharmacy online pharmacy п»їcanadian pharmacy http://onlinepharmacywgrj.com/
Cituoti
#1776 AaronVes 2019-08-15 21:30
Albendazole albendazole Sildenafil Citrate Serpina
Cituoti
0 #1775 Charlesmob 2019-08-15 19:30
zithromax levitra allopurinol retin a 1% xenical cheap levaquin benicar generic orlistat online pharmacy neurontin get clomid online generic vardenafil vardenafil buy zithromax cheap synthroid 50 mcg colchicine Rx Cialis albendazole for sale ALBUTEROL TABS buy tetracycline
Cituoti
#1774 AaronVes 2019-08-15 18:39
http://hydrochlorothiazide.us.org/ - Hctz No Prescription
Cituoti
0 #1773 BennyLib 2019-08-15 13:29
avodart
Cituoti
0 #1772 Kennethtog 2019-08-15 10:41
metformin how much is prozac acyclovir albuterol buy online medrol cheap viagra diclofenac
Cituoti
#1771 AaronVes 2019-08-15 10:00
Kamagra sildenafil 100 flagyl doxycycline bactrim without a prescription buy cheap celexa
Cituoti
#1770 AaronVes 2019-08-15 05:48
tadalafil doxycycline click here Nexium At Lowest Cost where can i buy vermox Order Serpina ventolin nebulizer doxycycline
Cituoti
#1769 AaronVes 2019-08-15 03:43
http://clindamycin.us.org/ - Clindamycin
Cituoti
0 #1768 Charlesmob 2019-08-15 01:00
buy atarax salbutamol ventolin buy prednisolone Cialis 20mg tretinoin cream obagi NEURONTIN MASTERCARD
Cituoti
0 #1767 BennyLib 2019-08-14 23:22
Cialis 50
Cituoti
0 #1766 AdeSew 2019-08-14 20:30
forever nerve https://tadapox.wixsite.com/silagra buy silagra 100 mg pills, forth beer
both association silagra by cipla regularly private
Cituoti
0 #1765 Kennethtog 2019-08-14 19:44
extra resources Kamagra vardenafil
Cituoti
0 #1764 Eulalia 2019-08-14 15:40
where can i buy cialis in the uk buy cialis online: http://cialisle.com tadalafil thành phần.
Cituoti
#1763 AaronVes 2019-08-14 15:31
citalopram 20mg tab purchase lasix yasmin online sildenafil zithromax diclofenac SEROQUEL abilify viagra buy sildalis ampicillin
Cituoti
#1762 AaronVes 2019-08-14 14:13
kamagra effervescent amoxicillin
Cituoti
#1761 AaronVes 2019-08-14 12:48
http://prozac.wtf/ - prozac prices
Cituoti
0 #1760 kmllAcarl 2019-08-14 11:27
best place to buy generic viagra online http://erectiledysfunctionwefh.com/ - buy generic viagra online buy generic viagra online buy generic viagra online viagra buy online http://erectiledysfunctionwefh.com/
Cituoti
0 #1759 Stewartpek 2019-08-14 08:24
generic diflucan amoxicillin buy cheap zithromax Neurontin Mastercard trazodone online
Cituoti
0 #1758 Genia 2019-08-14 06:04
mixing viagra and redbull buy viagra: http://viagrabs.com whats viagra yahoo answers.


Here is my webpage ... generic for viagra: http://viagrabs.com/
Cituoti
0 #1757 Brettgenry 2019-08-14 04:16
wellbutrin pills buy clindamycin buying zithromax read full article
Cituoti
#1756 AaronVes 2019-08-13 21:59
http://prednisolone.wtf/ - prednisolone
Cituoti
0 #1755 rgjskaway 2019-08-13 21:51
buy generic viagra online http://pharmacycanadawgsr.com/ - buy generic viagra online buy generic viagra online best place to buy generic viagra online buy generic viagra online http://pharmacycanadawgsr.com/
Cituoti
0 #1754 Brettgenry 2019-08-13 21:37
vardenafil hcl 20mg
Cituoti
#1753 AaronVes 2019-08-13 21:19
wellbutrin antabuse wellbutrin Prednisone no prescription canada propranolol amoxil cymbalta ORDER CYMBALTA ONLINE prozac estrace trazodone
Cituoti
0 #1752 Patrick 2019-08-13 18:24
tableta de cialis http://cialislet.com/ online cialis.
qual é o melhor tadalafil ou levitra.

Here is my webpage; cheap cialis online: http://cialislet.com/
Cituoti
0 #1751 BennyLib 2019-08-13 16:36
nolvadex
Cituoti
0 #1750 Charlesmob 2019-08-13 14:43
cheap cipro vardenafil Citalopram purchase bupropion where to buy kamagra oral jelly nolvadex pct fluoxetine tetracycline Allopurinol Without A Prescription nolvadex online cheap cialis canada pharmacy sildenafil misoprostol kamagra more hints Azithromycin
Cituoti
0 #1749 Kennethtog 2019-08-13 11:38
Wellbutrin viagra soft tabs cymbalta cymbalta lasix vs furosemide
Cituoti
0 #1748 Evie 2019-08-13 07:39
dog heart failure sildenafil viagrauga.com: http://viagrauga.com/ signs of overdose on sildenafil

Here is my webpage; vagragenericaar.org: http://vagragenericaar.org/
Cituoti
0 #1747 bdxxOmite 2019-08-13 07:35
best online pharmacy http://pharmacyviagrawjyi.com/ - canadian online pharmacy canadian pharmacy canadian pharmacy online canadian pharmacy online http://pharmacyviagrawjyi.com/
Cituoti
#1746 AaronVes 2019-08-13 06:44
http://albuterol-overthecounter.com/ - Albuterol
Cituoti
#1745 AaronVes 2019-08-13 06:22
learn more here amoxicillin tamoxifen baclofen bactrim buy kamagra
Cituoti
0 #1744 bdgrImibe 2019-08-13 05:21
п»їcanadian pharmacy http://canadianpharmaciesonlinewzgt.com/ - canada pharmacy online best canadian online pharmacy canadian online pharmacy best canadian online pharmacy http://canadianpharmaciesonlinewzgt.com/
Cituoti
0 #1743 BennyLib 2019-08-13 01:31
lexapro generic
Cituoti
0 #1742 bdkislulp 2019-08-13 00:59
online pharmacy canada http://pharmacycialiswxrb.com/ - canadian pharmacy viagra online pharmacy canada canadian online pharmacy canadian pharmacy viagra http://pharmacycialiswxrb.com/
Cituoti
0 #1741 Kennethtog 2019-08-12 20:06
atarax 25mg clomid where to buy prednisone online
Cituoti
0 #1740 Charlesmob 2019-08-12 19:17
tretinoin cream CHEAP CLOMID atenolol 25mg tablets our site buy cephalexin online buy furosemide retin a 0.25 zithromax 250mg viagra online rx celebrex wellbutrin generic price wellbutrin albuterol
Cituoti
#1739 AaronVes 2019-08-12 15:34
http://sildenafil.us.org/ - order sildenafil
Cituoti
#1738 AaronVes 2019-08-12 14:41
purchase indocin propranolol biaxin generic propecia doxycycline lexapro allopurinol
Cituoti
0 #1737 BennyLib 2019-08-12 10:12
Retin A
Cituoti
#1736 AaronVes 2019-08-12 08:36
found it for you buy tadalafil kamagra brand name citalopram synthroid vigara advair 250/50 learn more buy cialis glucophage metformin vermox plus torsemide 20 mg tablets generic kamagra
Cituoti
0 #1735 AdeSew 2019-08-12 05:28
quite clue https://tadapox.wixsite.com/silagra buy silagra 100 mg pills, daily egg
within dirt buy silagra online finally god
Cituoti
0 #1734 Stewartpek 2019-08-12 01:15
neurontin ventolin hfa buy nolvadex uk
Cituoti
0 #1733 Jacki 2019-08-12 01:09
cialis standard dosage cialis
20mg for sale: http://cialissom.com/ when should daily cialis be taken.

my web site; http://www.cialisles.com/: http://cialisles.com/
Cituoti
0 #1732 Charlesmob 2019-08-12 00:28
bactrim albuterol for nebulizer viagra online clonidine
Cituoti
#1731 AaronVes 2019-08-12 00:24
http://vardenafil.run/ - vardenafil
Cituoti
#1730 AaronVes 2019-08-11 23:10
Buy Amoxicillin Tenormin No Prescription propecia no rx cialis doxycycline GENERIC CRESTOR clomid bupropion buy zithromax pfizer tretinoin prices
Cituoti
0 #1729 Jewell 2019-08-11 22:11
sildenafil y congestion nasal buy sildenafil: http://viagrabs.com/ que es
vimax 50 sildenafil.
Cituoti
0 #1728 BennyLib 2019-08-11 19:26
canadian pharmacy levitra
Cituoti
#1727 AaronVes 2019-08-11 14:03
buy viagra zoloft propranolol lasix nexium dr 40 mg canada cialis generic vardenafil lexapro 5 mg wellbutrin celebrex
Cituoti
0 #1726 Brettgenry 2019-08-11 12:42
lisinopril 15 mg
Cituoti
0 #1725 Kennethtog 2019-08-11 12:26
albuterol wellbutrin kamagra augmentin retin-a sildenafil zithromax
Cituoti
#1724 AaronVes 2019-08-11 09:35
http://abilify.irish/ - abilify buy online
Cituoti
#1723 AaronVes 2019-08-11 06:55
price of retin a micro order tadalafil torsemide lasix glucophage medication
Cituoti
0 #1722 Charlesmob 2019-08-11 05:34
Prednisone tadalafil order prozac generic viagra india cafergot viagra without prescription Buy Suhagra
Cituoti
0 #1721 BennyLib 2019-08-11 04:32
Order Prednisolone
Cituoti
0 #1720 bfbdnualm 2019-08-11 03:07
online canadian pharmacy http://canadapharmacywtrw.com/ - canadian pharmacy viagra canadian online pharmacy canada pharmacy online online pharmacy http://canadapharmacywtrw.com/
Cituoti
0 #1719 Humberto 2019-08-11 01:51
cialis 5 mg best price: http://cialissom.com/

my web site http://cialisles.com/: http://cialisles.com/
Cituoti
0 #1718 Fagreebatdiek 2019-08-10 22:58
generic sildenafil overnight shipping cialis online viagra und red bull
Cituoti
0 #1717 vdujLOULP 2019-08-10 20:44
canadian online pharmacy http://onlinepharmacywgrj.com/ - online pharmacy canada best canadian online pharmacy canadian pharmacy online canadian online pharmacy http://onlinepharmacywgrj.com/
Cituoti
0 #1716 Kennethtog 2019-08-10 20:43
Buy Acyclovir generic bactrim albuterol lipitor clomid online bupropion
Cituoti
#1715 AaronVes 2019-08-10 20:34
how much is cephalexin acyclovir viagra retin a prescription sildenafil products cymbalta Propecia 1 Mg prozac acyclovir
Cituoti
#1714 AaronVes 2019-08-10 18:32
http://zoloft.run/ - zoloft
Cituoti
0 #1713 rgjskaway 2019-08-10 15:47
buy generic viagra online http://pharmacycanadawgsr.com/ - buy generic viagra online buy generic viagra online cheap viagra online canadian pharmacy cheap viagra online canadian pharmacy http://pharmacycanadawgsr.com/
Cituoti
#1712 AaronVes 2019-08-10 14:58
buy lexapro nexium
Cituoti
0 #1711 BennyLib 2019-08-10 13:30
where can i buy tetracycline
Cituoti
0 #1710 Charlesmob 2019-08-10 10:29
AMITRIPTYLINE
Cituoti
0 #1709 bdxxOmite 2019-08-10 05:37
canada pharmacy online http://pharmacyviagrawjyi.com/ - best canadian online pharmacy canadian pharmacy online online canadian pharmacy drugs from canada http://pharmacyviagrawjyi.com/
Cituoti
0 #1708 Kennethtog 2019-08-10 04:59
inderal prednisone abilify 15mg amoxicillin ampicillin albuterol
Cituoti
#1707 AaronVes 2019-08-10 03:46
http://genericcialis.us.org/ - cialis
Cituoti
0 #1706 bdgrImibe 2019-08-10 03:35
best canadian online pharmacy http://canadianpharmaciesonlinewzgt.com/ - online pharmacy canadian online pharmacy online canadian pharmacy best canadian online pharmacy http://canadianpharmaciesonlinewzgt.com/
Cituoti
#1705 AaronVes 2019-08-10 02:16
buy furosemide online order elimite generic bactrim site Levitra 10 Mg amoxicillin medrol propecia cipro 500mg zestril buy clomiphene citrate online uk wellbutrin more about the author bupropion clonidine allopurinol buy prozac online uk
Cituoti
#1704 AaronVes 2019-08-09 23:31
retin-a this site wellbutrin tadalafil lipitor 40 mg albendazole where to buy sildenafil citrate online abilify
Cituoti
0 #1703 bdkislulp 2019-08-09 22:57
online pharmacy canada http://pharmacycialiswxrb.com/ - canadian online pharmacy online canadian pharmacy canada pharmacy online canadian pharmacy cialis http://pharmacycialiswxrb.com/
Cituoti
0 #1702 BennyLib 2019-08-09 22:42
levaquin
Cituoti
0 #1701 bfhsTauch 2019-08-09 19:37
canada online pharmacy http://canadianpharmacywezw.com/ - canada pharmacy online canada pharmacy online pharmacy canada canada pharmacy online http://canadianpharmacywezw.com/
Cituoti
0 #1700 Stewartpek 2019-08-09 19:06
prednisone drugs acyclovir Elavil 10 Mg atenolol sildalis without a prescription Female Viagra Buy buy yasmin online buy valtrex online zoloft generic cialis tadalafil 20mg baclofen buy generic cialis online canada
Cituoti
0 #1699 bdzwevefs 2019-08-09 18:51
cheap viagra online canadian pharmacy http://pharmacyonlinewths.com/ - cheap viagra online canadian pharmacy buy generic viagra online cheap viagra online canadian pharmacy best place to buy generic viagra online http://pharmacyonlinewths.com/
Cituoti
0 #1698 Invashy 2019-08-09 15:45
Prometrium allergy cialis pills buy cheap cialis cialis online overnight delivery buy generic cialis viagra floaters cialis pills cialis cialis cost mail order cialis online pharmacy order generic cialis online buy cialis online ontario buy cialis online cheap genuine cialis online pharmacy Buy Cialis Online generic cialis online pharmacy
Cituoti
0 #1697 Charlesmob 2019-08-09 15:05
athsma inhalers no prescription
Cituoti
0 #1696 corwaxia 2019-08-09 15:05
Buy cialis no rx buy generic cialis online buy cialis singapore cialis cialis pharmacy online buy cialis buy tadalafil china cheap generic cialis order cialis online without prescription Buy Cialis Online and hypertension cialis pills cialis chemical name cialis pills
Cituoti
#1695 AaronVes 2019-08-09 13:15
http://buyviagra.wtf/ - buy viagra without a prescription
Cituoti
0 #1694 Kennethtog 2019-08-09 12:59
propecia albenza kamagra
Cituoti
0 #1693 Brettgenry 2019-08-09 09:58
amoxicillin 30 capsules VARDENAFIL ONLINE vardenafil
Cituoti
0 #1692 BennyLib 2019-08-09 08:05
metformin
Cituoti
#1691 AaronVes 2019-08-09 08:05
tretinoin cream where to buy lotrisone benicar antabuse Lexapro cialis over the counter acyclovir zithromax Levitra nolvadex
Cituoti
#1690 AaronVes 2019-08-09 07:42
abilify medicine albenza online ampicillin online propranolol
Cituoti
0 #1689 Teliord 2019-08-09 07:04
Pics of cialis pills buy cheap cialis coupon buy real cialis online cialis Buy Cialis Online buy generic cialis generic cialis online cialis buy cialis online doctor generic cialis cialis online pharmacy cialis generic canada cialis generic sudden hearing loss generic cialis online meth cialis pills
Cituoti
0 #1688 bfbdnualm 2019-08-09 06:34
drugs from canada http://canadapharmacywtrw.com/ - canada pharmacy online canadian pharmacies canadian online pharmacy canadian pharmacy online http://canadapharmacywtrw.com/
Cituoti
#1687 AaronVes 2019-08-08 22:08
http://torsemide.us.com/ - Torsemide
Cituoti
0 #1686 Kennethtog 2019-08-08 21:30
indocin without a prescription lisinopril CHEAP AMOXICILLIN bactrim wellbutrin 300mg valtrex tablets Hydrochlorothiazide 25 mg prednisone Valtrex
Cituoti
0 #1685 Charlesmob 2019-08-08 19:56
hydrochlorothiazide baclofen retin a buy ventolin bactrim cephalexin tretinoin cream generic generic viagra price Lexapro
Cituoti
0 #1684 rgjskaway 2019-08-08 18:57
cheap viagra online canadian pharmacy http://pharmacycanadawgsr.com/ - buy generic viagra online best place to buy generic viagra online cheap viagra online canadian pharmacy cheap viagra online canadian pharmacy http://pharmacycanadawgsr.com/
Cituoti
#1683 AaronVes 2019-08-08 16:49
retin a cream online
Cituoti
0 #1682 Muniock 2019-08-08 15:58
Best generic cialis online cheap generic cialis viagra discount prices cialis levitra cheap generic cialis cialis online cheap cheap cialis what if does not work cialis 20mg Buy Generic Cialis Online tadalafil wiki buy generic cialis buy cialis online cheap compare prices cialis 20 Buy Cheap Cialis Online cialis buy online overnight shipping
Cituoti
0 #1681 RoakGarp 2019-08-08 15:12
Generic cialis 20mg best buy canada buy cheap cialis metformin expiration cialis generic pills used buy cheap cialis order cialis in canada buy cialis generic sir giles viagra cialis 20mg generic cialis buy cialis online in california cialis online spam viagra cialis generic levitra buy cialis online cialis mail order
Cituoti
#1680 AaronVes 2019-08-08 13:29
proventil inhaler cialis cost prednisolone medicine allopurinol Cost Of Albuterol GENERIC PHENERGAN cymbalta amex ampicillin benicar ordering metformin on line without a prescription buy prozac buy diflucan hydrochlorothiazide Z Pack Zithromax antabuse no rx amoxicillin pill kamagra hydrochlorothiazide albuterol sulfate
Cituoti
0 #1679 bdxxOmite 2019-08-08 09:00
best canadian online pharmacy http://pharmacyviagrawjyi.com/ - canadian online pharmacy best canadian online pharmacy online canadian pharmacy canadian pharmacies http://pharmacyviagrawjyi.com/
Cituoti
0 #1678 bdgrImibe 2019-08-08 07:08
canadian pharmacies http://canadianpharmaciesonlinewzgt.com/ - online pharmacy canada canada drugs online canada drugs online canadian online pharmacy http://canadianpharmaciesonlinewzgt.com/
Cituoti
0 #1677 Wrandy 2019-08-08 07:08
Cialis c buy cheap cialis what make cialis pills look like buy generic cialis generic cialis tadalafil cyclic guanosine monoph cialis generic younger men are better than retin a cialis pills buy cheap cialis online ordering cialis cialis cheap ordering cialis overnight delivery buy generic cialis buy cialis online pharmacy
Cituoti
#1676 AaronVes 2019-08-08 06:55
http://buyonlinelevitra.com/ - generic levitra from india
Cituoti
0 #1675 Fagreebatdiek 2019-08-08 06:36
cialis 5 mg hace efecto viagrabs.com buying sildenafil in the philippines
Cituoti
0 #1674 Kennethtog 2019-08-08 06:15
buy lexapro cheap no prescription generic viagra female viagra ventolin diskus buy cialis paxil generic cost tretinoin
Cituoti

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode