Lietuvos „lapių medžiotojams“ – net 15 medalių komplektų

Savaitgalį Druskininkuose baigėsi 21-asis Tarptautinės radijo mėgėjų sąjungos 1-ojo regiono sportinės radiopelengacijos čempionatas.

Į čempionatą susirinko per 300 radiopelengacijos sporto šakos entuziastų iš 25 Pasaulio šalių, priklausančių Tarptautinės radijo mėgėjų sąjungos (IARU) pirmajam regionui. Pirmasis regionas apima Europos, Afrikos, Viduriniųjų Rytų ir Šiaurės Azijos šalis.

Jau pirmąją čempionato dieną Lietuvos rinktinė iškovojo medalius. Lapių medžioklės (angl. foxoring) rungties vyrų elito grupėje bronzos medalis buvo įteiktas Mindaugui Nakvosui. Lietuvis trasą įveikė per 52 min. 25 sek. ir 3 min. 32 sek. atsiliko nuo čempionu tapusio ukrainiečio Oleksandro Marchuko. Bronzos apdovanojimas buvo įteiktas ir rusui Aleksandrui Raykovui, trasą įveikusiam per tokį patį laiką. Sidabro medalį iškovojo bulgaras Ivanas Sirakovas (51:24).

Jaunimo merginų iki 19 metų grupėje sidabro medalį iškovojo Akvilė Bartkevičiūtė (56:11), o bronzos – Ugnė Liegutė (59:11). Nugalėjo bulgarė Andrea Diaksova (55:16).

Antrąją čempionato dieną vykusioje sprinto rungtyje lietuviai liko be apdovanojimų.

Klasikinėje 144 Mhz rungtyje moterų veteranių grupėje antrąją vietą užėmė Aušra Dapkienė (53:20), o trečiąją – Vita Daudaravičienė (55:00). Čempione tapo Blanka Adamova (48:43). Komandinėje rungties įskaitoje lietuvėms buvo įteikti aukso apdovanojimai. Lietuvės aplenkė varžoves iš Čekijos ir Rusijos.

Veteranų M60 grupės komandinėje įskaitoje Artūras Žukauskas ir Alvydas Simanaitis iškovojo sidabro medalius. Nugalėjo Rusijos meistrai, o bronzos apdovanojimai atiteko ukrainiečiams.

Komandinėje 3,5 Mhz rungtyje Lietuvos jaunimo merginos – Akvilė Bartkevičiūtė, Miglė Šarpilo ir Ugnė Liegutė – užėmė trečiąją vietą. Nugalėjo Čekijos atstovės, o antroje – Rusijos sportininkės.

Šeštadienį, paskutinę varžybų dieną vyrų elito grupėje Mindaugas Nakvosas iškovojo sidabro medalį. Lietuvis klasikinėje 144 Mhz rungtyje 6 min. 38sek. atsiliko nuo čempionu tapusio Oleksejaus Ivanko (49:22). Trečioji vieta atiteko čekui Jakubui Omai (56:36).

Merginų jaunimo iki 19 metų grupėje Ugnė Liegutė iškovojo antrąją vietą (1:02:07). Nugalėjo rusė Nadežda Melnikova (57:20), o bronzos apdovanojimas atiteko čekei Annai Chmelarovai (1:05:19).

Moterų veteranių grupės komandinėje lietuvė Aušra Dapkienė ir Vita Daudaravičienė užėmė trečiąją vietą. Nugalėjo Čekijos atstovės, o antroji vieta atiteko sportininkėms iš Rusijos.

Veteranų M50 grupėje klasikinėje 3,5 Mhz rungtyje čempionu tapo Robertas Dapkus (42:39), aplenkęs baltarusį Valerijų Denisovą (47:57) ir komandos draugą Algirdą Skudricką (48:54).

Lietuviams – Robertui Dapkui, Algirdui Skudrickui ir Rimantui Basiui – atiteko aukso medaliai ir komandinėje rungties įskaitoje. Sidabro medalius iškovojo čekai, o bronzos – ukrainiečiai.

Veteranų M60 grupėje sidabro apdovanojimą iškovojo Alvydas Simanaitis (38:57). Nugalėjo rusas Chermenas Gulievas (38:22). Trečiąją vietą užėmė ukrainietis Mykola Ivanchykin (43:24). Komandinėje įskaitoje lietuviai – Alvydas Simanaitis ir Artūras Žukauskas – iškovojo bronzos medalius. Nugalėjo Rusijos veteranai, o antri liko Vengrijos sportininkai.

Sportinis radiopelengavimas (angl. ARDF – Amateur Radio Direction Finding), dažnai dar vadinama „lapių medžiokle“, gana nauja sporto šaka, atsiradusi tik praeito amžiaus šeštajame dešimtmetyje. Varžybų metu sportininkai rankinio radiopelengatoriaus (imtuvo), o taip pat žemėlapio ir kompaso pagalba turi surasti miške paslėptus mažos galios, iki 3 W, radijo siųstuvus. Priklausomai nuo amžiaus grupės reikia surasti 3-5 paslėptas „lapes“. Radiopelengavimo varžybos vykdomos 3,5-3,6 MHz (80 m ilgio banga) arba 144-145 MHz dažnių diapazone (2 m ilgio banga). Siųstuvai siunčia šaukinį Morzės abėcėle bei dirba ne ištisai, o ciklais. Radijo siųstuvo vietose įrengiami kontroliniai punktai su elektronine laiko fiksavimo įranga. Nugali per trumpiausią laiką visas „lapes“ suradęs ir finišą pasiekęs sportininkas.