Vyriausybė siūlo, kad nepasiskiepiję ar koronavirusu nepersirgę žmonės galėtų apsipirkti tik nedidelėse parduotuvėse, jiems užsivertų renginiai uždarose patalpose, viešojo maitinimo įstaigos.
Vyriausybės nutarimo projekte numatyta, kad pagrindiniai pakeitimai dėl apribotų paslaugų ir veiklų žmonėms, neturintiems galimybių paso, įsigaliotų nuo rugsėjo 13 dienos.
Nutarimo projekte numatyta, kad paslaugos, parduotuvės, prekybos ir pramogų vietos, restoranai, kavinės, barai bei kitos pasilinksminimo vietos, lošimo salonai, komerciniai ir nekomerciniai kultūros, pramogų, sporto renginiai, šventės, mugės, festivaliai ir kiti susibūrimai būtų atviri tik imunitetą turintiems žmonėms bei vaikams iki 16 metų.
Ši nuostata galiotų žmonėms, kurie yra pasiskiepiję pilna skiepijimo schema ir įgiję imunitetą, taip pat persirgusiems koronavirusu, kai tai patvirtinta PGR arba antigeno testu, arba turintiems neigiamą PGR testą, atliktą per pastarąsias 48 valandas, ir vaikams iki 16 metų.
Tuo tarpu asmenims, neatitinkantiems šių kriterijų, veiklos būtų apribotos: jie galėtų apsipirkti tik parduotuvėse, kurių pagrindinė veikla yra maisto, veterinarijos, vaistinių, optikos prekių pardavimas, turinčiose atskirą įėjimą iš lauko, ir jų prekybos plotas turėtų būti mažesnis nei 1500 kv. metrų. Tai galiotų ir parduotuvėms, kurios yra prekybos centre, kurio bendras plotas neviršija minėtos kvadratūros.
Paslaugas neturintiems galimybių paso siūloma apriboti dviem etapais: vienas jų dar neįvardintas nutarimo projekte ir dar leistų grožio paslaugas, renginius atvirose erdvėse, o nuo rugsėjo 13 dienos sąrašas dar trumpėtų.
Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento vadovas Audrius Ščeponavičius per Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdį sakė, kad pirmasis etapas būtų įvestas pasiekus tam tikrą lovų užimtumą.
„Lovų užimtumui pasiekus 300, planuojama keisti Vyriausybės nutarimą dėl ekstremalios situacijos. Įvedamas platus galimybių paso taikymas“, – sakė A. Ščeponavičius.
Vyriausybės nutarimo projekto lydraštyje minimas kitas lovų užimtumo skaičius – numatyta, kad šie ribojimai įsigaliotų, kai COVID-19 lovų užimtumas asmens sveikatos priežiūros įstaigose pasiekia 250 lovų.
Vyriausybė siūlo numatyti pereinamąjį laikotarpį, per kurį gyventojai galėtų pasiskiepyti ir įgyti galimybių pasą, tad išimtys būtų taikomos iki rugsėjo 13 dienos.
Tuo tarpu nuo rugsėjo 13 dienos be galimybių paso būtų leidžiamas tik smulkaus remonto paslaugų užsakymas, kai kontaktas trunka ne ilgiau nei 15 minučių, veterinarijos paslaugos, muziejų ekspozicijų ir parodų lankymas, bibliotekos – tik knygų atsiėmimo-grąžinimo tikslais, būtinosios asmens sveikatos priežiūros ir socialinės paslaugos.
Šiame sąraše nebelieka grožio paslaugų, keleivių vežimo vietiniu (miesto ir priemiesčio), tarpmiestiniu ir tarptautiniu transportu paslaugų, renginių atvirose erdvėse.
Lydraštyje taip pat nurodyta, kad sveikatos priežiūros įstaigos yra padidintos rizikos zonos, kadangi jose lankosi sutrikusios sveikatos asmenys, todėl operacijų vadovo sprendimu bus nustatoma, kad įėjimas į sveikatos priežiūros įstaigas planinėms paslaugoms gauti galimas tik turint neigiamą 48 val. testą, persirgus ar pasiskiepijus.
Būtinai pagalbai ši nuostata negalios, Vyriausybė užtikrins nemokamą testavimą sveikatos paslaugų suteikimui.
Taip pat siūloma nustatyti, kad kontaktiniu būdu aptarnaujant asmenis be galimybių paso galiotų reikalavimai dėl saugaus atstumo laikymosi, higienos, būtinųjų asmeninių apsaugos priemonių. Tuo tarpu aptarnaujant žmones su galimybių pasu kaukės ir kiti operacijų vadovo nustatyti saugumo reikalavimai liktų rekomendaciniai, numatoma Vyriausybės nutarimo projekte.
Vyriausybė jau yra skelbusi apie planus numatyti privalomą vakcinaciją tam tikrų profesijų žmonėms, išskyrus atvejus, kai asmenys negali pasiskiepyti dėl medicininių priežasčių, kartu leidžiant spręsti darbdaviams dėl darbuotojų nušalinimo nuo darbo, jei šie reikalavimai nevykdomi.
Taip pat lydraštyje įrašytas siūlymas nemokėti ligos išmokos asmenims, susirgusiems užkrečiamąja liga, dėl kurios yra paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija ar karantinas, nepasiskiepijusiems nuo šios ligos, išskyrus atvejus, kai asmenys negali pasiskiepyti dėl medicininių priežasčių.
Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė antradienį paskelbė, jog ministerija diskusijose dėl galimybių paso siūlo „ribojimais netrukdyti žmonių, kurie yra pasiskiepiję“.
„Visų veiklų, kurioms taikomas galimybių pasas, reikia neriboti jokiais kitais papildomais ribojimais, kaip pavyzdžiui, atstumai, kaukės ir pan. Jeigu veiki su pasu – tiek klientams, tiek paslaugos teikėjui, turi būti visiška laisvė“, – feisbuke rašė ministrė.
Ji taip pat teigė, kad siūloma galimybių paso netaikyti veikloms ir paslaugoms lauke.
„(Siūloma) galimybių paso naudojimą įvesti vienu metu sektoriams, kuriuose jis bus naudojamas. Suteikti laiko pasiruošti ir per tą laiką dar kartą pakviesti žmones skiepytis“, – aiškino ministrė.
A. Armonaitė pirmadienį patvirtino, kad galimybių paso galiojimo laikas ilgės iki dviejų mėnesių. Ekonomikos ir inovacijų ministerijos sprendimu, nuo pirmadienio galimybių pasas galioja nebe vieną savaitę, o mėnesį.
Ministrų kabinetas praėjusią savaitę sutarė, jog artėjant prie 300 COVID-19 pacientų ligoninėse ribos būtų įvedami kontaktinės veiklos ribojimai neturintiems galimybių paso, išskyrus kai kurias išimtis.
Galimybių pasą gali gauti pasiskiepiję, koronavirusu persirgę bei turintys neigiamą testo rezultatą žmonės.
BNS nuotrauka
Informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.