Planuodami vonios remontą, internetu įsigijote dušo kabiną. Prekę atsiėmėte patys, sumokėjote vietoje, tačiau jos neapžiūrėjote. Kadangi remonto darbai dar tik vyko, kabina liko neišpakuota. Atėjus montavimo dienai, išpakavote prekę ir paaiškėjo, kad prekė neatitinka lūkesčių – pavyzdžiui, durys atsidaro ne ta kryptimi. Ieškote kvito – praėjo daugiau nei dvi savaitės. Skaitote pardavėjo grąžinimo taisykles – nurodyta, kad grąžinamos tik originalioje, nepažeistoje pakuotėje esančios prekės. Kreipiatės į pardavėją – atsakymas griežtas: „Sugadinote pakuotę – prekės priimti negalime.“ Atrodo, lyg viskas prarasta. Tačiau ar tikrai?
Advokatų profesinės bendrijos AVOCAD vyresnioji teisininkė Sandra Mickienė pabrėžia – kokybiškų prekių, įsigytų internetu, grąžinimo sąlygos nėra tokios vienareikšmės, kaip dažnai bando įtikinti kai kurie pardavėjai. Teisininkė atkreipia dėmesį į tai, kad teisės aktai nenumato pareigos grąžinti prekę originalioje, nepažeistoje pakuotėje, nebent kalbama apie prekes, kurios išpakuotos tampa netinkamos naudoti dėl higienos ar sveikatos apsaugos priežasčių. „Reikalavimas grąžinti prekę nepažeistoje pakuotėje daugeliu atvejų tėra perteklinis verslininkų nustatytas reikalavimas“, - pabrėžia S. Mickienė.
Fizinėje parduotuvėje vartotojas turi galimybę prekę apžiūrėti ir įvertinti vietoje. Todėl, jei pakuotė pažeidžiama po įsigijimo – tai gali būti vertinama kaip perteklinis vartotojo veiksmas. Tačiau nuotolinio pirkimo atveju situacija kitokia. Internetu įsigyjant prekę jos įvertinti neįmanoma iki tol, kol ji neišpakuota. Dėl šios priežasties, teisininkės nuomone, reikalavimas grąžinti internetu įsigytas kokybiškas prekes tik originalioje, nepažeistoje pakuotėje yra ne tik nepagrįstas, bet ir potencialiai neteisėtas.
„Žinoma, kiekvieną atvejį reikia vertinti individualiai. Jei prekė, nors ir užsakyta internetu, bet buvo perduota vartotojui prekės atsiėmimo punkte, vartotojui buvo sudarytos sąlygos ją apžiūrėti atsiėmimo metu ir vartotojas tokia galimybe pasinaudojo, tuomet pardavėjo pozicija gali būti stipresnė“, - pažymi teisininkė. Tokiu atveju, pasak jos, kyla klausimų, ar vartotojas, atidarydamas prekės pakuotę, tikrai nepasinaudojo preke, jos nesugadino. Tačiau jei vartotojui tokia galimybė nebuvo suteikta, jis turi teisę išpakuoti prekę namuose ir ją įvertinti. Vien pakuotės pažeidimo faktas neturėtų paneigti vartotojo teisės grąžinti kokybišką prekę ir atgauti už prekę sumokėtus pinigus.
Svarbu žinoti ir kitas sąlygas, nuo kurių priklauso grąžinimo teisė. Civilinis kodeksas numato, kad kokybiška prekė gali būti grąžinama, jeigu ji yra nenaudota, nesugadinta, išsaugotos jos vartojamosios savybės bei prekinė išvaizda, ir jei vartotojas turi įsigijimą iš konkretaus pardavėjo patvirtinantį dokumentą. Jei šios sąlygos tenkinamos, vartotojas gali svarstyti apie prekės grąžinimą. Vis dėlto svarbu atsižvelgti ir į nuotolinių sutarčių atsisakymo terminą – atsisakyti nuotoliniu būdu sudarytos sutarties vartotojas turi teisę per 14 dienų nuo prekės gavimo. „ Tai yra minimalus terminas, numatytas teisės aktuose. Kai kurios įmonės šį laikotarpį prailgina iki 30, 90 ar net daugiau dienų – tai tampa vis dažnesne praktika, siekiant didesnio klientų pasitenkinimo. Todėl visada verta pasitikrinti konkretaus pardavėjo prekių grąžinimo taisykles – ypač jei pirkote su lojalumo kortele ar kitu specialiu pasiūlymu, nes tokiais atvejais labai dažnai taikomi ilgesni prekių grąžinimo terminai“, - sako S. Mickienė.
Verta žinoti ir tai, kad, jei pardavėjas vartotojo tinkamai neinformavo apie teisę atsisakyti nuotoliniu būdu sudarytos sutarties, terminas nuotolinės sutarties atsisakymui prasitęsia iki 12 mėnesių. Tik tuo atveju, jei per šį laikotarpį pardavėjas pateikia informaciją apie nuotolinių sutarčių atsisakymo tvarką, 14 dienų terminas pradeda skaičiuotis nuo tos dienos, kai informacija vartotojui buvo suteikta.
Svarbu prisiminti – ne visos internetu pirktos kokybiškos prekės gali būti grąžinamos. Civilinis kodeksas numato keletą išimčių, kai vartotojas neturi teisės atsisakyti nuotolinės sutarties. Tokia teisė netaikoma prekėms, kurios buvo pagamintos pagal individualų užsakymą, aiškiai suasmenintos, taip pat prekėms, kurios buvo išpakuotos po pristatymo ir kurios yra netinkamos grąžinti dėl sveikatos apsaugos ar higienos priežasčių (pavyzdžiui, apatiniai drabužiai ar maudymosi kostiumėliai), laikraščiams, žurnalams ir pan. Dušo kabina į minėtą sąrašą nepatenka, tad dušo kabiną, jei ji nebuvo gaminta pagal individualų užsakymą, turėtų būti galima grąžinti.
Apibendrinant teisininkė pažymi, kad, jei vartotojui nebuvo sudaryta galimybė apžiūrėti prekę atsiėmimo metu, jis turėjo teisę tai padaryti, išpakuodamas ją namuose. Jei prekė nenaudota, nesugadinta, o pirkimo dokumentai – išsaugoti ir vartotojas nėra praleidęs nuotolinės sutarties atsisakymo termino, vartotojas turi teisę prašyti atgauti pinigus. Pardavėjas galėtų pagrįstai atsisakyti tik tuo atveju, jei būtų aišku, kad vartotojas turėjo realią galimybę prekę įvertinti vietoje ir ja pasinaudojo.
Vartotojams AVOCAD teisininkė pirmiausiai rekomenduoja detaliai susipažinti su pardavėjo grąžinimo taisyklėmis, pasitikrinti, ar nėra išimčių, kai vartotojas neturi teisės atsisakyti nuotolinės sutarties, ar nepraleistas terminas, ir tik tada kreiptis į pardavėją – raštu, aiškiai nurodant, kad atsisakoma nuotolinės sutarties. Tik tada galima organizuoti prekės grąžinimą. Jei kyla abejonių – verta pasitarti su Valstybine vartotojų teisių apsaugos tarnyba arba advokatais.
„Net jei situacija neatrodo aiški, o terminas praleistas, bet prekė liko nenaudota ir kokybiška, vis tiek verta kreiptis į pardavėją – ieškoti kompromisų dėl prekės keitimo ar dalinio kompensavimo. Sąžiningi verslininkai neretai būna pasiruošę ieškoti abipusiai priimtinų sprendimų“, - sako teisininkė Sandra Mickienė.
S. Mickienė pastebi, kad vis dar gausu internetinių parduotuvių, kurių prekių grąžinimo taisyklėse yra numatyta, kad visais atvejais prekės privalo būti grąžintos originalioje, nesugadintoje pakuotėje. Vis tik toks reikalavimas, kaip jau nurodyta, gali būti perteklinis ir neteisėtas, ypatingai tais atvejais, jeigu grąžinamos nekokybiškos prekės.
„Taigi ragintume verslininkus peržiūrėti bei atsinaujinti savo pirkimo-pardavimo taisykles, kad jos atitiktų teisės aktų reikalavimus. Šiuo konkrečiu aspektu rekomenduotume mažų mažiausiai patikslinti, kad nuotoliniu būdu įsigytų kokybiškų prekių grąžinimo atveju pakuotės, išskyrus higienos prekių pakuotę, atidarymas, jei neatidarius pakuotės prekės neįmanoma apžiūrėti, nelaikomas pakuotės pažeidimu arba aiškiai išskirti, kad reikalavimas išsaugoti nepažeistą pakuotę netaikomas nuotoliniu būdu sudarytoms sutartims, taip pat tais atvejais, kai grąžinamos nekokybiškos prekės“ – sako S. Mickienė.
AVOCAD, Advokatų profesinės bendrijos nuotr.