Karalaitee

Klausk teisininko

 

Esame jauna įmonė, kuri veiklą pradėjo vos prieš kelis mėnesius. Norime išsinuomoti komercines patalpas savo veiklai vykdyti, bet nesame tikri dėl verslo sėkmės. Kaip galėtume užsitikrinti lengvesnes nuomos vykdymo galimybes, jeigu verslas nesisektų taip gerai?

Su šiuo klausimu susiduria visos jaunos įmonės, kurios pradeda veiklą, bet jos pobūdis lemia būtinybę nuomotis patalpas. Praktikoje klientams siūlome kelis tokios situacijos sprendimo variantus.

Visų pirma, patalpų nuomos sutartyje rekomenduojama susidėrėti kuo palankesnes sutarties nutraukimo sąlygas: trumpus įspėjimo terminus, kuo mažesnius baudų dydžius ir pan. Verslo nesėkmės atveju tai leistų kuo mažiau nukentėti finansiškai. Žinoma, patalpų nuomotojas norės gauti maksimalios naudos iš Jūsų, bet sutarties santykių ypatybė ta, kad tai dvišaliai santykiai, pagrįsti derybomis, todėl gerai pagalvokite, kur galite nusileisti nuomotojui, kad gautumėte reikiamos naudos sau.

Kartu siūlytina ir apsvarstyti galimybę nuomos mokesčio mokėjimo terminą maksimaliai pailginti, kad sukauptumėte pakankamai apyvartinių lėšų. Pavyzdžiui, nuomos mokestį mokėti ne už einamąjį mėnesį, o už praėjusį iki tam tikros einamojo mėnesio dienos. Klausimas, ar nuomotojas su tokia sąlyga sutiktų, nes praktikoje tai taikoma retai, bet tokią sąlygą gali pavykti suderinti Jums nusileidžiant kitur.

Įstatymai taip pat leidžia dalį nuomojamų patalpų subnuomoti tretiesiems asmenims. Tam reikalingas nuomotojo sutikimas, bet subnuoma leistų gauti papildomų piniginių lėšų, dėl ko Jums išlaikyti patalpas taptų šiek tiek lengviau, todėl siūlytina į nuomos sutartį įrašyti tokią sąlygą, kad, esant poreikiui, nuomotojas leidžia subnuomoti dalį patalpų.

Be to, siūlome nepabijoti sutartyje aiškiai įpareigoti kai kurias rizikas ar mokesčius prisiimti nuomotojui. Sutartis negali būti naudinga tik nuomotojui, todėl siekite, kad jis neperleistų Jums įstatyme numatytos pareigos daryti kapitalinį patalpų remontą, mokėti įvairius mokesčius, kurie privalomi mokėti jam, kaip pastato savininkui, ir pan. Tokia teisių ir pareigų pusiausvyra taip pat leistų sutaupyti pinigų ir apsisaugoti nuo neplanuotų išlaidų.

Įstatymai leidžia pasinaudoti ir kitomis galimybėmis. Pavyzdžiui, numatyta nuomininko pirmenybės teisė prieš kitus asmenis pratęsti nuomos sutartį. Siūlytina įsivertinti ir tokią galimybę, nes jos neišnaudojimas gali lemti papildomas išlaidas ieškant kitų patalpų, kraustantis ir pan.

Informuojame, kad atsakymas į pateiktą klausimą yra bendrojo pobūdžio ir negali būti traktuojamas kaip individuali ir visiškai tiksli teisininko konsultacija. Jeigu turite klausimų dėl konkrečios situacijos tikslaus įvertinimo, kviečiame kreiptis į teisinių paslaugų centrą „Teisės profesionalai“ telefonu 8 622 38 543 bei el. paštu Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. arba adresu: Laisvės g. 14, Mažeikiai.

Powered by BaltiCode