Pikeliuose – tradicinė vasaros šventė

Gražina Veršinskienė

Liepos 4-ąją Pikeliuose, Šaulių aikštėje, vyko miestelio tradicinė vasaros šventė. Šiemet ji buvo skirta tautodailės metams. Renginys alsavo bendruomeniškumu, dėmesiu, meile kiekvienam, organizatoriai pagalvojo ne tik apie visus nuo mažiausio iki didžiausio, bet ir apie galimas nepalankias oro sąlygas. Ne veltui ir Pikelių herbe atvaizduoti du balandžiai, kurie įprasmina draugiškumą, taiką, meilę, gausėjimą.

Edukacija po edukacijos

Nors lietus ir praretino šventės dalyvių gretas, bet jam nurimus vėl vienas po kito traukė Šaulių aikštės link. Tautodailei buvo skirta nemažai aikštės kampelių. Štai juostų audimas ir rišimas, lėlių gamyba, šiaudų sodai, riešinės ir apyrankės, audimas staklėmis – tai Židikų kultūros centro parengta edukacija. Pikeliškiai net „atvežė“ mažą žvakių fabrikėlį, Aldona Matonienė mokino daug kam nematyto mezgimo ant šakutės. Buvo galima pasigrožėti ir jos gaminiais: šalikais, palaidinėmis ir pan. Šalia Aldonos mezginių puikavosi daug kruopštumo ir kantrybės reikalaujantys karpiniai – tai Pikelių kultūros namų kultūrinės veiklos organizatorės Eliutės Pocevičienės darbai. Prie jų tautodailės metams skirtas stendas, parengtas bibliotekininkė Birutės Želvienės. Buvo ir šiuolaikinės „edukacijos“ – skaitmeninio raštingumo mokė „Prisijungusi Lietuva“, jos atstovai kvietė pasitikrinti naujų technologijų žinių, plačiau kalbėdami apie elektroninį parašą, jo taikymo naudą. Daug pramogų rado ir patys mažiausi – batutas, piešimas ant veidukų, o kur dar burbulų jūra. Beje, nemaža dalis vaikų parodė ir savo meninius įgūdžius, kalbindami akmenį.

Ypatingi dirbiniai

Šventės dalyvių dėmesio sulaukė neįprasti gaminiai – „bonsai“ iš vario atliekų. Pasak jų autoriaus pikeliškio Antano Tarvydo – tai karantino pasekmė. Negalėdamas išvykti į komandiruotę, ardė senas radijas, televizorius, o iš rastų vario vielelių ir gimė tokie kūriniai. Beje, ir akmenys kompozicijose panaudoti ypatingi – vieni net iš Lamanšo, kur 1944-aisias buvo išlaipinti sąjungininkai, kiti akmenukai iš Pabaltijo. Visų dirbinių pasididžiavimas 1860 m. lemputė su olimpiniais žiedais, rasta Prancūzijoje.

Ir dainos, ir apdovanojimai

Šventės metu pagerbti patys jauniausi – šiemet gimę pikeliškiai, apdovanoti sportinių rungčių nugalėtojai, o gražiausia gatvė, gyventojų sutarimu, pripažinta Ateities gatvė. Pikeliškiams EP nario Bronio Ropės sveikinimą perdavė jo padėjėja Daiva Puplauskienė. Gerą nuotaiką ir trankią muziką šventės dalyviams dovanojo nemažas būrys muzikinių kolektyvų: Pikelių dienos centro vaikų pasirodymas, vietinis vokalinis ansamblis „Sodžius“. Sulaukta muzikantų ir iš toliau – atvyko nuo didžiausio Lietuvos akmens iš Barstyčių (Skuodo r.), kurie kitąmet bus kultūros sostine, muzikos kapela „En par kūna“, Kelmės r. Tytuvėnų miestelio bendruomenės liaudiškos muzikos kapela „Svaja“. Vakarėjant dainas užtraukė linksmos muzikėlės grupės ,,Pečius griūn“ iš Gargždų vyrai. Diskotekoje liūdėti ir sėdėti neleido Nerijaus ir Aurelijaus tranki muzika ir skambi daina.

Mėnesio pabaigoje – balta vakarienė

Mažas miestelis prie Latvijos sienos garsus savo istoriniais palikimais. „Mes vieninteliai Lietuvoje turime oficialią Lietuvos šaulių sąjungos aikštę. Miestelyje išlikusios žydų kapinės, o kiek daug žymių žmonių iš mūsų krašto kilę. Pikeliuose seniausia ir viena iš gražiausių rajone bažnyčių – Švč. Trejybės bažnyčia su varpine, paminklas Vytautui, išlikęs koplytstulpis 1710 maro aukoms, kuris pastatytas dar 1827 m. ir dar daug objektų“, – didžiuojasi miestelio istorija Pikelių bendruomenės pirmininkas Danielius Gedutis.

Garsina Pikelius ir dabartiniai gyventojai. Dar menamas kalvaratų rekordas, o jau šio mėnesio pabaigoje organizuojama „Balta baltų vakarienė“, kurios metu vyks antrasis tarptautinis verpimo kalvaratais konkursas. „Laukiame visų šioje šventėje, yra tik viena būtina sąlyga – visi dalyviai privalo būti baltai apsirengę. Bus galima pasigrožėti lietuvių ir latvių rankdarbiais iš baltos medžiagos. Dalyviai bus iš įvairių Lietuvos vietovių, kurių gyvenamosios vietovės pavadinimuose yra žodis „baltas“. Klausysimės Židikų kultūros centro ir latvių muzikinės programos, mokysimės kalbėti latvių kalba, skanausime baltų senoviškų valgių“, – su entuziazmu kalbėjo renginio organizatorė E. Pocevičienė, kviesdama visus liepos 31 d. 18 val. atvykti į Pikelių kultūros namus kaip svečius, išreikšdama viltį, gal ir savanorių atsirasią.

Autorės nuotraukos

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode