R.Karbauskis atsiima pataisą drausti embrionų šaldymą

„Dėl embrionų šaldymo viskas liks taip, kaip yra priimtame įstatyme, kuris įsigalios sausio 1 dieną“, – antradienį Seime žurnalistams pranešė R.Karbauskis.

Anksčiau „valstiečiai žalieji“ siūlė įstatyme neleisti embrionų šaldymo, argumentuodami tuo, jog embrionas jau yra žmogaus gyvybė. Jie siūlė leisti tik kiaušialąsčių šaldymą. Kritikai sako, kad šie siūlymai apsunkina pagalbinio apvaisinimo procedūrą ir sukelia papildomas rizikas.

R.Karbauskis pabrėžė neketinąs atsiimti kitų pataisų, kurios draudžia embrionų naikinimą, išvežimą ir atlygintiną lytinių ląstelių donorystę.

„Bet keturios pataisos, kurios liečia ne embrionų šaldymą, o liečia visai kitus aspektus, tai yra pirmiausia embrionai negalės būti išvežami jokiais kitais tikslais, išskyrus medicininius, embrionų naikinimas bus draudžiamas, vaikai, sulaukę pilnametystės, galės sužinoti savo biologinius tėvus. Taip pat negalės lytinės ląstelės būti naudojamos komerciniais tikslais, tai reiškia, kad kiaušialąsčių donorystė negalės būti atlyginama“, – vardijo parlamentaras.

„Jeigu embrionų bus gaminama neproporcingai tam, kiek reikės, jie turės būti saugomi. (...) Jeigu šeima turės nenaudojamus embrionus, jie turės būti saugomi amžinai“, – sakė R.Karbauskis.

R.Karbauskis sako draudimą šaldyti embrionus atsiimantis, nes, jo aiškinimu, visuomenė nepasirengusi tokiam reguliavimui dėl informacijos trūkumo.

„Mes nepakeitėm nuomonės, mes supratome, kad visuomenė neinformuota. (...) Mes remiamės Lietuvos sveikatos mokslo universiteto teiginiais, kurie paremti paskutiniais tyrimais, kur aiškiai pasakyta, kad kiaušialąsčių šaldymas yra progresyvesnis, duoda didesnį efektyvumą nei embrionų šaldymas, bet situacija tokia, kad visuomenė šito fakto nežino. (...) Todėl iš mokslinės diskusijos, kuri nesigavo, mes pereiname prie sprendimo, kad reikia dar kažkiek laiko, kad visuomenė sužinotų, kad ji tiesiog apgaudinėjama“, – tvirtino R.Karbauskis.

„Valstiečių“ vadovas remiasi maždaug 15-os Lietuvos sveikatos mokslo universiteto dėstytojų pasirašytu raštu, kuriuo teigiama, kad „embrionų šaldymas neturi pranašumų lyginant jį su kiaušialąsčių šaldymu“.

R.Karbauskis tvirtino, jog atsiimti pataisą paskatino ne galimas prezidentės Dalios Grybauskaitės veto, nes, pasak „valstiečių“ vadovo, jis Seime būtų įveiktas.

„Mes nesunkiai įveiktume veto, tą galit nesunkiai pasiskaičiuot. Mes pakeitėm ne dėl to sprendimą, kad sulauksim veto, bet ieškojom sprendimo, kuris būtų teisingiausias, (siekiant) tas aistras visuomenėje sumažinti, ir kad apsaugotume embrionus, prasidėjusią gyvybę nuo to, kad ji būtų naikinama“, – kalbėjo R.Karbauskis.

Pasak „valstiečių“ vadovo, antradienį planuotas jų registruotų pataisų Pagalbinio apvaisinimo įstatymui įvyks, bet kartu bus teikiamas ir siūlymas, kuriuo nuostata dėl šaldymo atšaukiama, įrašant įpareigojimą nepanaudotus embrionus saugoti neterminuotai.

Viena projekto autorių, Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė „valstietė“ Agnė Širinskienė sako, kad siūlomas sprendimo variantas yra teisingiausias šiuo momentu, visuomenei nepasiruošus pritarti draudimui dėl embrionų šaldymo.

„Aš tas pataisas rengiau ir manau, kad tai teisingas sprendimas esamu momentu, nes, viena vertus, mes apsaugome embrioną, draudžiame jį naikinti, ir labai aiškiai sakome, kad lauksime, kol visuomenė bus pajėgi priimti ir medikai bus pasiruošę kiaušialąsčių šaldymui“, – žurnalistams Seime sakė A.Širinskienė.

Klausiama, kad turės padengti neterminuoto embrionų saugojimo kaštus, komiteto vadovė sakė, kad tai reguliuos poįstatyminiai aktai. „Šiuo atveju paliksime viską poįstatyminiam reguliavimui, be abejo, kažkas turės tą finansinį klausimą spręsti, tikėtina, kad galbūt ir pagalbinio apvaisinimo klinikos, aš manau, kad įstatymo pataisos skatins kurti mažiau embrionų, kad reikėtų mažiau saugoti“, – kalbėjo pirmininkė.

Antradienį prie Seimo maždaug 30 žmonių piketavo prieš embrionų šaldymą, o popiet prie parlamento akciją rengia liberaliojo varianto šalininkai, kurie pasisako, jog įstatymas nebūtų keičiamas.

Projektą dėl embrionų šaldymo registravo 57 Seimo nariai – didžioji dalis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos, taip pat keli konservatoriai, „tvarkiečiai“ ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos nariai. Tarp teikėjų yra ir „valstiečių“ deleguotas paskirtasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Šioms pataisoms pasipriešino dalis akušerių ir ginekologų, ragindami leisti įsigalioti jau priimtam liberalesniam pagalbinio apvaisinimo variantui. Medikų viešai paskelbtame pareiškime teigiama, kad embriono apsauga argumentuojamos pataisos sukels problemų nevaisingoms poroms ir kai kuriais atvejais neleis susilaukti sveikų palikuonių. Tokią poziciją viešu laišku išsakė ir apie trisdešimt pacientams atstovaujančių nevyriausybinių organizacijų.

Teikėjai aiškinamajame rašte tvirtina, jog nuo sausio įsigalioti turintis Pagalbinio apvaisinimo  įstatymas „neužtikrina adekvačios embriono apsaugos, sukuria prielaidas neterminuotam embrionų saugojimui užšaldžius bei tokių embrionų sunaikinimui“, neužtikrina vaiko teisės žinoti savo tėvus.

Projektu siūlyta nustatyti, kad pagalbinio apvaisinimo metu būtų sukuriama tiek embrionų, kiek vienu metu jų bus perkelta į moters organizmą, bet ne daugiau trijų, kad būtų išvengta pakartotinio moters stimuliavimo hormonais, iniciatoriai siūlo šaldyti kiaušialąstes. Pagal naująjį „valstiečių“ siūlomą variantą, kaip teigė R.Karbauskis sukuriamų embrionų skaičius nebus ribojamas, bet jie turės būti saugomi neterminuotai.

Seimas birželį jau buvo priėmęs Pagalbinio apvaisinimo įstatymą, kuriame numatė, kad atliekant pagalbinio apvaisinimo procedūrą embrionų galėtų būti sukuriama tiek, kiek vienu metu jų bus perkelta į moters organizmą, o sukurtų embrionų skaičius negalėtų viršyti trijų. Tokio reglamentavimo šalininkai teigė norintys užkirsti kelią situacijai, kai nepanaudotų embrionai būtų naikinami.

Prezidentė įstatymą vetavo, teigdama, kad reikalavimas visus embrionus perkelti į moters organizmą didina daugiavaisio nėštumo riziką ir mažina pagalbinio apvaisinimo sėkmės tikimybę. Anot prezidentės, tai kelia riziką tiek moters, tiek vaiko sveikatai.

Rugsėjį parlamentarai pritarė D.Grybauskaitės veto šiam įstatymui ir nuo sausio įsigalioti turinčiame Pagalbinio apvaisinimo  įstatyme nustatyta, kad sukuriamų embrionų skaičius neribojamas, leidžiama lytinių ląstelių donorystė ir embriono išankstinė diagnostika.

Vilnius, gruodžio 6 d. (BNS).

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode