PVM lengvata šildymui lieka iki birželio

Prieš lengvatos pratęsimą balsavęs Socialinių reikalų ir darbo komiteto vadovas socialdemokratas Algirdas Sysas tvirtino, kad ši lengvata neatlieka jai keliamų tikslų.

„Mes kalbame apie socialinę atskirtį, bet būtent socialinė atskirtis ir auga, kai paramą gauna ne tie, kurie gali patys susimokėti, o mes jiems dar primokame“, - parlamentaras sakė A.Sysas.

Tuo metu Biudžeto ir finansų komiteto narys konservatorius Mykolas Majauskas, balsavęs už lengvatos pratęsimą, tikino, kad dalis šalies gyventojų yra priversti naudotis centriniu šildymu, nes tai yra monopolinė paslauga, teikiama neefektyviai, nekonkurencingai ir brangiai.

„Ši lengvata turėtų galioti iki tol, kol miestuose bus sutvarkytas centrinis šildymas ir miestiečiai iš tikrųjų galės gauti konkurencingą paslaugą. Bandymas atidėti pusei metų iš tikrųjų nieko neišspręs“, - pabrėžė M.Majauskas.

Jis paragino Seimo viešbutyje gyvenančius parlamentarus patiems susimokėti už komunalines paslaugas ir taip įvertinti, kokia iš tikrųjų yra centrinio šildymo paslaugų kokybė ir kaina.

Viešai nepritarimą PVM lengvatos pratęsimui antradienį išsakė ir Seime prieš ją balsavo premjeras Saulius Skvernelis. Prieš PVM lengvatą taip pat balsavo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas „valstietis“ Stasys Jakeliūnas bei jo pavaduotojas liberalas Kęstutis Glaveckas.

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis BNS antradienį ryte sakė teigiamai vertinantis S.Skvernelio siūlymą nepratęsti lengvatos, tačiau pripažino, kad „valdantiesiems“ tam Seime nepakanka balsų. Balsuojant dėl lengvatos pratęsimo R.Karbauskis susilaikė.

Svarstys kompensacijų tvarką

Seimas antradienį taip pat nusprendė svarstyti naują kompensacijų už šildymą mokėjimo tvarką, kuri turėtų įsigalioti nuo kitų metų birželio ir sušvelninti PVM lengvatos panaikinimo pasekmes socialiai remtiniems žmonėms. Pataisomis kompensacijas siūloma mokėti tiems žmonėms, kurių išlaidos šilumai viršys 10 proc., o ne 20 proc. jų pajamų ir valstybės remiamų pajamų skirtumo.

Už tai numatančias Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo pataisas po pateikimo balsavo 75 Seimo nariai, prieš - 6, o susilaikė 22 parlamentarai.

Be to, „valstiečiai“ siekia išplėsti ratą asmenų, gaunančių kompensacijas - jas ateityje siūloma mokėti ne tik besinaudojantiems centriniu šildymu, bet ir tiems, kurie šildosi elektra, dujomis, malkomis ar kitais būdais. Tai numatančios įstatymų pataisos kol kas nėra pateiktos.

Ekonomikos komiteto narys konservatorius Jurgis Razma piktinosi, kad išplečiant ratą žmonių, kuriems galės priklausyti kompensacijos už šildymą, valdžia neskatina taupyti, tuo metu M.Majauskas apgailestavo, kad tokiais siūlymais šalyje kuriame „pašalpų visuomenė“. Konservatorius Andrius Kubilius priekaištavo, kad naujoje kompensacijų tvarkoje nenumatytas mechanizmas, kuris leistų žmonėms greitai pateikti pateikti prašymus kompensacijoms gauti.

R.Karbauskis tvirtino, kad su savivalda yra aiškinamasi, kokius teisės aktus reikia pakeisti, kad paramos sieksiantiems gyventojams nereikėtų stovėti eilėse ir nešti pažymas. „Valstiečių“ lyderis žadėjo, kad iki kitų metų birželio toks mechanizmas bus sukurtas.

Dabar kompensacijas už šildymą gauna 130 tūkst. šalies gyventojų. Piniginės socialinės paramos įstatymo pataisų rengėjai nurodo, kad pakeitus jų skyrimo tvarką paramą gaunančių gyventojų skaičius gali išaugti iki 257 tūkstančių.

Šiuo metu lengvatinis PVM tarifas centriniam šildymui yra 9 proc., o standartinis - 21 procentas.

Vilnius, gruodžio 20 d. (BNS).

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode