Mažeikių rajone – antras turas

Balsavo pasyviai

Pirmadienį 10 val., Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, iš viso Lietuvoje rinkėjų sąrašuose įrašyta rinkėjų–2541948,  merų rinkimuose dalyvavo –47,17 proc. rinkėjų, kitų tarybos narių rinkimuose–47,16 proc. rinkėjų, negaliojančių biuletenių merų rinkimuose –2,70 proc, kitų tarybos narių rinkimuose–4,86 proc.,  galiojančių biuletenių – 97,30 proc. merų ir95,14 proc.kitų tarybos narių rinkimuose. Mažiausias rinkėjų aktyvumas užregistruotas Klaipėdos miesto – 36,97 proc. ir Mažeikių rajono savivaldybėse – 37,16 proc. Iš viso Mažeikių rajono rinkėjų sąrašuose įrašyta rinkėjų–47912, negaliojančių biuletenių: merų rinkimuose –2,41 proc., kitų tarybos narių rinkimuose–5,03 proc.,  galiojančių biuletenių–97,59 proc.merų ir94,97 proc. kitų tarybos narių rinkimuose. Mandatų skirstymo kvota – 628.

Pagal apylinkes, mažiausias rinkėjų aktyvumas užregistruotas Užlieknės (27,54 proc.), Kapėnų (27,96 proc.) ir Bugenių (29,58 proc.) apylinkėse. Didžiausias – Senamiesčio (44,82 proc.), Urvikių (44,65 proc.) ir Ukrinų (43,92 proc.) apylinkėse.

2011 metų savivaldybių tarybų rinkimuose rinkimų teisę turinčių piliečių buvo 50149, rinkimuose dalyvavo – 40,80 proc. rinkėjų.

Strigo programa

Mažeikių rajono savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkėAlvyda Purauskytė teigė, kad rinkimuose pažeidimų kaip ir nebuvo, tik, kaip ir praėjusiuose rinkimuose, strigo Vyriausiosios rinkimų komisijos svetainės darbas, buvo sudėtinga prisijungti: „Rinkėjai buvo truputį pasipiktinę, kad negali greitai išbalsuoti, o šiaip sustiprintu režimu dirbo ir policija, turėjome ir Baltųjų pirštinių, ir įvairių partijų stebėtoju, tad jokių nesusipratimų nebuvo, išskyrus vieną skundą, būtent dėl programos trikdžių.“

Pavasario rinkimų apylinkės pirmininkė Ligita Diržininkienė „Būdą žemaičių“ informavo, kad jų apylinkėje balsavo 1303 rinkėjai, iš3528 (36,93 proc.). „Rinkėjų skaičius panašus kaip ir prezidento rinkimuose, tik vienu metu truputį susidarė eilės, nes sustreikavo programa. Šiaip viskas vyko gana sklandžiai, daugiausia žmonių buvo nuo 11 val. iki 14.00 val.“ Pirmininkės teigimu, tai, kad reikėjo rinkti ir tarybos narius, ir merą, žmonėms keblumų nesukėlė. „Žmonės jau įpratę, neseniai buvo rinkimai į Europos parlamentą, tai, manau, jie jau įgudę, be to, tai gana jauna apylinkė. Per visą dieną tik trys žmonės netyčia sugadino biuletenius“, – sakė L. Diržininkienė.

Buvo gerai nusiteikę

„Būdui žemaičių“ sekmadienį pasidomėjus kandidatų nuotaikomis belaukiant rezultatų, visi teigė esą gerai nusiteikę. „Jaučiuosi puikiai, – sakė dabartinė Tarybos narė Laimutė Kačerauskienė, dar nežinojusi rinkimų rezultatų. – Tikėtis galime labai daug, prognozuojame keturias vietas – bent jau tiek norėtume, tačiau viską parodys rinkėjų aktyvumas. Merų rinkimuose norėčiau patekti bent į pirmą trejetuką, jei nepasiseks, dalyvausiu ir kitąkart. Visada gerai pasižiūrėti, ką apie tave galvoja rinkėjai, tai ir savęs išbandymas bei tam tikras iššūkis. Bus galima išanalizuoti savo klaidas, kas buvo nepadaryta, ko pritrūko, tad tai savotiška patirtis.“

A. Tenys apie galimus rezultatus nebuvo nusiteikęs spėlioti. „Nenoriu iš anksto nieko sakyti, palauksim, pamatysim, – nedrąsiai kalbėjo dabartinis meras. – Daug kandidatų, didelis pasirinkimas, manau, kad visi turi galimybių, tad viskas žmonių rankose.“ A. Tenys teigė nesitikįs išskirtinio balsavimo vien dėl to, kad jau ketverius metus buvo meru: „Nemanau, kad tai turėtų didelės įtakos, kartais gali būti ir atvirkščiai – žmonės turi daug lūkesčių, visų išpildyti neįmanoma.“ Kalbėdamas apie rinkėjų pasyvumą, meras svarstė, kad galbūt žmonės nusivylę politikais, prisiklausę įvairių pažadų ir nematantys konkrečių darbų, bet, pasak jo, ne viskas keičiasi taip greitai, kaip norėtųsi. „Ateityje planų, kaip viską pagerinti, yra, o ar bus galimybė, priklausys nuo rinkėjų“, – sakė A. Tenys.

„Dar nieko nežinome, bet kol kas manome, kad bus taip, kaip planavome, – teigė verslininkas Virgilijus Eidimtas, – o planavome, kad liberalai pagaliau turėtų savo vietą savivaldoje, nes labai sunku pralaužti pirmuosius ledus. Jei juos pralaušime, sėkmingai dirbsime, tai kituose rinkimuose turėsime daugiau.“ V. Eidimtas prasitarė, kad nesitiki būti išrinktas meru, ir spėjo, kad turėtų būti per vidurį: „Manau, kad tikru meru galėčiau būti pabuvęs savivaldoje. Pagrindinis mano tikslas – neblogai pasirodyti ir išvesti liberalus į Tarybą.“ Verslininko nuomone, žmonės neidami į rinkimus klysta, kad negali nieko pakeisti, jie turi pasitikėti ir mažiau skųstis, nes jie patys vienaip ar kitaip ir nusprendžia, kas bus mūsų rajono valdžia.

Dabartinis Seimo narys Kęstutis Bartkevičius taip pat teigė, kad jaučiasi puikiai: „Prognozuojame išlaikyti tą patį lygį ir turėti 4 vietas Taryboje, o dėl merų rinkimų – bus matyti. Manau, kad antras turas turėtų būti, ar į jį pateksiu, sunku pasakyti, nes kai kurie žmonės man net priekaištauja, kad palieku Seimą. Viską spręs rinkėjai, nes jie mūsų darbdaviai.“ K. Bartkevičiaus nuomone, mažą rinkėjų aktyvumą galėjo lemti tai, kad Mažeikių rajono savivaldybė – vienintelė savivaldybė, nedalyvavusi tiesioginiuose debatuose. „Šiaip šis pasyvumas mane truputį neramina, nes tuomet nematai, kas tave palaiko, o tai nėra labai gerai“, – kalbėjo Seimo narys.

L. Rimkienė buvo „pagauta“ belaukianti rezultatų iš kaimiškųjų apylinkių, tačiau teigė nieko nesitikinti, nes ten niekada neturėjo savo rinkėjų. „Jau yra dalis rezultatų – kol kas esame ketvirtuke, o, kiek girdėjau iš didžiųjų apylinkių – Sedos, Sodų – antri. Jeigu pavyks išlaikyti antrą poziciją po viso balsavimo skaičiavimo, būsime labai patenkinti. Taryboje norėtume turėti penkias vietas, būtume laimingi, jei išlaikytume šią poziciją. Mero rinkimuose norėčiau, kad būtų antras turas ir, žinoma, į jį patekti“, – optimistiškai kalbėjo L. Rimkienė. Dėl rinkėjų pasyvumo L. Rimkienė kaltino Mažeikių rajono savivaldybės rinkimų komisijos darbą: „Manau, kad jų veikla darė įtaką šitiems rinkimams, nes komisija net nesugebėjo pasirūpinti stendais ir mes turėjome puikuotis ant statybinės tvoros. Man atrodo, kad A. Purauskytė neatitinka reikalavimų, kuriuos turėtų sau kelti Mažeikių rajono savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkas.“

Politikai buvo vieningos nuomonės, kad tiesioginiai mero rinkimai daug geriau, bet pačiam merui dirbti bus labai sudėtinga, nes šiuo metu jis turi per mažai įgaliojimų.

Daugiausia balsų gavo A. Tenys

Iš viso Savivaldybių tarybų rinkimuose varžėsi per 15 tūkst. kandidatų, dėl merų postų – daugiau kaip 400 kandidatų. Per rinkimus sekmadienį išrinkti 1524 tarybos nariai. 41-oje savivaldybėje, tarp jų – Mažeikių rajono savivaldybėje – meras nebuvo išrinktas per pirmąjį turą, nes esant ne mažesniam kaip 40 proc. rinkėjų aktyvumui nesurinko daugiau kaip pusės rinkėjų balsų, todėl po dviejų savaičių, kovo 15-ąją, vyks antrasis merų rinkimų turas. Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, meras galėjo būti išrinktas jau pirmajame ture ir esant mažesniam aktyvumui, tačiau už jį savo balsą turėjo atiduoti ne mažiau kaip penktadalis visų tos savivaldybės rinkėjų.

Už A. Tenį balsavo 9265 rinkėjai (52,03 proc. nuo dalyvavusių rinkėjų), L. Rimkienę – 2615 rinkėjų (14,69 proc. nuo dalyvavusių rinkėjų), trečioje vietoje liko K. Bartkevičius, už jį balsavo 2584 rinkėjai (14,51 proc. nuo dalyvavusių rinkėjų). Ketvirtoje vietoje – Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus (balsavo 915 rinkėjų), penktoje vietoje – V. Eidimtas (balsavo 797 rinkėjai), šeštoje vietoje – Tarybos narė D. Šideikienė (balsavo 616 rinkėjų), septintoje – L. Kačerauskienė (balsavo 584 rinkėjai).

Simpatijos – Lietuvos socialdemokratų partijai

Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, pagal surinktus balsus iš partijų, daugiausia palaikymo sulaukė Lietuvos socialdemokratų partija, už ją iš viso balsavo 7019 rinkėjų, jie gavo 11 vietų Taryboje. Į Tarybą pateko A. Tenys, Irena Macijauskienė, Laima Nagienė, Jonas Jurkus, Bonius Kryžius, Deivydas Vyniautas, Algimantas Čepys, Darius Seilius, Judyta Čejauskienė, Viktoras Bugnevičius ir Darius Jarmantavičius. 2623 rinkėjų balsus gavo Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai. Į Tarybą pateko keturi kandidatai: L. Rimkienė, Sigitas Kaktys, Pranas Trakinis, Paulius Auryla. Trečioje vietoje, gavusi 2080 rinkėjų balsų – Partija Tvarka ir teisingumas. Į Tarybą pateko Kęstutis Bartkevičius, Saulius Šiurys, Sigutė Bernotienė – trys pirmieji sąraše buvę kandidatai.Po du mandatus Taryboje gavo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – Rimantas Gramas ir Andriejus Virkutis, Visuomeninis rinkimų komitetas „Kitaip“ – Alvydas Balčiūnas ir Linas Memys, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis – Virgilijus Eidimtas, Gintautas Jautakis ir Darbo partija – Laimutė Kačerauskienė bei Romas Venclovas.

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode