Draudimas – diskusijos ir nerimas

Nepritarė siūlymui

 Neseniai Seimas pritarė Sveikatos reikalų komiteto išvadai atmesti Alkoholio kontrolės įstatymo pataisą, kurioje buvo siūloma šį draudimą atidėti iki 2019 metų. Projekto iniciatoriai tvirtino, kad siūlomas pereinamasis laikotarpis reikalingas, nes būtina parengti ir patvirtinti teisės aktus, kurie nepažeis mažmeninės prekybos lygiavertiškumo, konkurencijos sąlygų. Sveikatos reikalų komitetas savo išvadoje pažymėjo, kad prekybos alkoholiniais gėrimais stacionariosiose degalinėse draudimas buvo priimtas dar 2011 metų pabaigoje, taigi nustatytas 4 metų pereinamasis laikotarpis ūkio subjektams prisitaikyti prie pasikeitusio reguliavimo.

 Po šio sprendimo Lietuviškų degalinių sąjunga išplatino pareiškimą, kad per savaitę daugiau kaip 8 tūkst. degalinių klientų pareiškė nepritarę Alkoholio kontrolės įstatymo pataisoms, kuriomis siekiama degalinėse uždrausti prekiauti alkoholiniais gėrimais. Tiek žmonių pasirašė peticijas degalinėse, kurios priklauso Lietuviškų degalinių sąjungai.

Išreiškė savo nuomonę

Paaiškėjus, kad vis tik bus uždrausta prekyba alkoholiu degalinėse, UAB „Saurida“ Oil&Gas generalinis direktorius Saulius Rancas išplatino savo nuomonę ir pateikė faktus bei kvietė savo nuomonę išsakyti kitus degalinių savininkus.

S. Ranco teigimu, per visas Lietuvoje veikiančias degalines parduodama tik 1,9 proc. nuo visų pardavimų alkoholio, iš jų (0,4 proc. stiprieji gėrimai +1,5 proc. sidras, alus, šampanas ir t. t.). Pasak jo, išskiriamas tik vienas prekybos segmentas, taip sustiprinama dar didesnė monopolija didiesiems prekybos centrams; iš degalinių atleidžiama per 1000 žmonių, kurie papildo bedarbių gretas; kils degalų kainos, nes dalį patirtų išlaidų degalinės kompensuodavo papildoma prekyba, kadangi pirkdami nedidelį kiekį alkoholio, nupirkdavo ir kitų prekių (gaivieji gėrimai, kava, šokoladas, sausainiai, saldainiai ir t. t.), visos šios prekės bus papildomai nupirktos didžiuosiuose prekybos centruose, kur bus ir toliau prekiaujama alkoholiu, vėl proteguojamas monopolis; proteguojamas monopolis išstumiant iš rinkos smulkius prekybininkus, taip sudaromos galimybės didiesiems prekybos tinklams kelti kainas dar labiau ir spausti gamintojus dėl įvairiausių sąlygų, nes prekybininkų sumažėjo, ne tik alkoholio, bet ir kitų prekių; degalinėse alkoholio kainos didesnės nei prekybos centruose, ir mūsų pirkėjai yra aukštesnes pajamas gaunantys žmonės, kurie supranta alkoholio vartojimo pasekmes bei daromą žalą; degalinės yra vienos iš griežčiausiai kontroliuojamos iš visų prekybininkų, tad pažeidimų tikimybė minimali.

S. Ranco nuomone, alkoholio vartojimo mažinimo sąlygos privalo visiems prekybininkams būti vienodos. Jis siūlo pakelti mokesčius alkoholiui, ypač stipriesiems gėrimams (bet jie negali būti didesni nei Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje, nes priešingu atveju dalis pirkėjų bus suinteresuoti pirkti ten, kur pigiau, ir mokesčiai paliks ten); sumažinti prekybos laiką dar labiau, visiems prekybininkams vienodai; padidinti baudas ir sugriežtinti baudžiamąją atsakomybę už nelegalią prekybą alkoholiu ir kontrabandą; labiausiai reikėtų skirti dėmesį švietimui apie alkoholio poveikį.

„Būdo žemaičių“ paklaustas, ar reikia uždrausti degalinėse pardavinėti alkoholinius gėrimus, UAB „Kvistija“ generalinis direktorius Virgilijus Eidimtas teigė, kad kovoti su alkoholizmu reikia visur: „Aš pats alkoholio nevartoju ir manau, kad reikia kovoti su alkoholizmu visur, nesudaryti sąlygų jam plisti. Jei stipriuosius alkoholinius gėrimus išimtų, tai dar nieko, bet jeigu šampaną ir kitus silpnesnius gėrimus, būtų negerai. Juk kartais žmogus, važiuodamas į kokią šventę, pamiršta pasiimti šampano butelį, pakeliui jo gali įsigyti degalinėje ir pan. Nežinau, ar čia kokių grupuočių, rinkimų reikalai, bet jie man atrodo juokingi, pigūs, neprotingi. Degalinės apskritai yra toks verslas, kuris neatsiperka, tai dar prisidėdavo iš kitų prekių pardavimo, o dabar sustatys automatus ir prekiaus tik degalais. Nukentės darbuotojai. Kiek girtų žmonių laiptinėse ir kitur miega, jie juk perka ne degalinėse. Manau, racionaliau būtų palikti silpuosius alkoholinius gėrimus ir reguliuoti pardavimo laiką.“

Prieštarauja verslininkų mintims

   „Būdui žemaičių“ pasiteiravus mažeikiškių nuomonės apie alkoholio pardavimą degalinėse dauguma pritarė draudimui pardavinėti alkoholį. Jų nuomone, jeigu pardavinėja degalus, tai tegu ir pardavinėja, alkoholiu turi būti prekiaujama tam skirtose vietose. „Tik kažin ar kas nuo to pasikeis, ar sumažės geriančių, manau, šitą klausimą reikia spresti kompleksiškai, o ne vien degalinėse. Kita vertus, būtų galima prekiauti tam tikru laiku, jei nevyktų „naktinė“ prekyba, kai alkoholinių gėrimų galima įsigyti bet kuriuo metu, tik už dvigubą kainą“, – savo nuomonę išsakė viena mažeikiškė.

      Kita pašnekovė tvirtino, jog alkoholiui degalinėse ne vieta. Jai pritarė ir mažeikiškis, sakęs, jog dažniausiai skubama pirkti alkoholio į degalines, kai kitur jis jau neparduodamas, o tai jau nelegali prekyba.

      Lietuvos sveikuolių sąjungos viceprezidentė Sigita Kriaučiūnienė, atsakydama į, kaip ji įvardino, „UAB „Saurida“ savininko verkšlenimus LR Seime“, pareiškė, jog, jei Seimo nariai rimtai norėtų pažaboti alkoholio vartojimą šalyje, siektų ir spec. parduotuvių tam, kaip yra pažangiose šalyse, o S. Rancas turėtų nekaltinti Seimo narių dėl to, kad sprendimas neleisti prekiauti alkoholiu tose vietose, kur nepilnamečiai gali jo lengviausiai įsigyti, sugriaus įdarbintų degalinėse žmonių gyvenimus: „Šita kaltė tenka pačiam Sauliui Rancui, nes jis žinojo, kad įsigalios draudimas prekiauti alkoholiu. Normaliame ir sąžiningame versle, kai buvo duoti 4 metai, jau seniai būtų priimti garbingi darbuotojų atžvilgiu sprendimai.“

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode