Didės pieno supirkimo kaina


Padeda intervenciniai pirkimai
Stabilizuoti pieno supirkimo kainą vasaros periodu įtakos turėjo Europos Sąjungos vykdomi  kai kurių pieno produktų intervenciniai pirkimai, padidinę pieno žaliavos paklausą regione. Tačiau ši ES rinkos reguliavimo priemonė, kuria siekiama subalansuoti situaciją ES pieno sektoriuje, greičiausiai, turės trumpalaikį poveikį.
Pavyzdžiui, Lenkija, viena didžiausių ES pieno gamintojų, šalies viduje susidūrė su žaliavos trūkumu, todėl vasaros laikotarpiu aktyviai pirko pieno žaliavą iš Lietuvos. Pieno žaliavos paklausos didėjimas bei konkurencija vidaus rinkoje leido Lietuvos perdirbėjams kilstelėti pieno supirkimo kainą.
Tačiau verta atkreipti dėmesį, kad lenkai lietuvišką pieno žaliavą superka pagal trumpalaikes sutartis, todėl, greičiausiai, rudenį pieno žaliavos paklausa susireguliuos ir grįš į įprastas vėžes.
Juolab kad per pirmąjį šių metų pusmetį lietuviškos pieno žaliavos eksportas į Lenkiją buvo sumenkęs 25 proc., palyginti su 2015 m. tuo pačiu laikotarpiu. Todėl Lietuvos pieno gamybos ūkiai turėtų  gerai pasverti riziką, ar verta tikėtis tolimesnio pieno žaliavos paklausos augimo bei eksporto didėjimo į Lenkiją ir nutraukti ilgalaikius įsipareigojimus su vietiniais žaliavos supirkėjais, kurie dėl žaliavos pertekliaus nebūtinai atnaujins su jais nutrauktas sutartis.
Optimistiniai ženklai
Kaip keisis pieno supirkimo kainos per paskutinįjį šių metų ketvirtį, sunku prognozuoti. Tačiau, optimistinius ženklus rodo pasaulinė pieno rinka, kurioje fiksuojamas visų pagrindinių pieno produktų kainų augimas. Be to, didžiausia pieno produktų importuotoja Kinija per pirmąjį šių metų pusmetį, palyginti su 2015 m. rezultatu,  didino visų pieno produktų importą – sviesto 35 proc., sūrio 24 proc., nugriebto pieno miltelių 5 proc., nenugriebto pieno miltelių 25 proc., išrūgų miltelių 16 proc. Panašu, kad ir antrąjį šių metų pusmetį importuojamų pieno produktų paklausa Kinijoje augs.
Pieno produktų prekybos sistemos „Global Dairy Trade“ (GDT) paskutiniuose dvejuose aukcionuose rugpjūčio 2 ir 16 dienomis pieno produktų kainų indeksas augo abu kartus – atitinkamai 6,6 ir 12,7 proc. Pažymėtina, kad paskutiniojo GDT aukciono bendrasis kainų indeksas pasiekė aukščiausią atžymą nuo 2015 m. spalio 20 d.
Prognozės santūrios
Tačiau aktyvesnį pieno kainų augimą vertinti reikėtų santūriai. ES šalyse pieno gamyba ūkiuose 2016 m. sausio-gegužės mėnesiais, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, išaugo 4,5 proc. Pieno perteklius ir pieno produktų žemos paklausos problema laikoma svarbiausia kaltininke dėl katastrofiškai mažų pieno supirkimo kainų visame pasaulyje.
Tikimasi, kad pieno žaliavos pertekliaus problemą iš dalies padės spręsti netrukus startuosianti 150 mln. eurų dydžio ES priemonė, skirta skatinti ūkininkus mažinti pieno gamybą ir stabilizuoti pieno supirkimo kainą.
Iš kitos pusės dėl palankiai susiklosčiusių gamtinių sąlygų Naujoje Zelandijoje ir Australijoje 2016-2017 m. sezonu laukiama gerų primilžių ir didesnės pieno gamybos. Tai gali tapti papildomu galvos skausmu visai pasaulinei pieno pramonei, siekiančiai nors kiek stabilizuoti įsisiūbavusias pasiūlos ir paklausos svarstykles. 

Egidijus Simonis,
Lietuvos pienininkų asociacijos „Pieno centras“ direktorius

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode