Barselonoje ir kitame populiariame Ispanijos pajūrio mieste per dvi atskiras atakas, kurios įvyko viena paskui kitą ir per kurias užpuolikai automobilius nukreipė į pėsčiuosius, žuvo 13 žmonių, o dar daugiau kaip 100 buvo sužeisti.

Per pirmą incidentą, kuris įvyko ketvirtadienį po pietų ir už kurį atsakomybę prisiėmė džihadistų grupuotė „Islamo valstybė“ (IS), baltas mikroautobusas lėkė turistų pilna pėsčiųjų gatve Barselonos centre, sėdamas chaosą ir siaubą. Žuvo 13 žmonių.

Maždaug po aštuonių valandų Kambrilse 120 km į pietus nuo Barselonos automobilis „Audi A3“ rėžėsi į pėsčiuosius, sužeisdamas šešis civilius, kurių vieno būklė dabar kritinė, ir policininką. Kilo šaudymas, policija nukovė penkis užpuolikus, kurių kai kurie buvo su sprogmenų diržais.

Policija sakė tirianti „hipotezę, kad Kambrilse nušauti teroristai yra susiję su tuo, kas įvyko Barselonoje“.

„Visi gedime“

Liudininkai Barselonoje pasakojo, kaip garsiajame La Ramblos bulvare, kur siautėjo mikroautobuso vairuotojas, gulėjo žmonių kūnai, o kiti, klykdami ir apimti panikos, bėgo ieškodami priedangos ir išsigelbėjimo. Šios skerdynės itin daug turistų iš viso pasaulio sulaukiančiame mieste yra naujausia iš virtinės atakų Europoje, per kurias kaip ginklai buvo panaudotos transporto priemonės.

Pasaulio lyderiams vieningai smerkiant skerdynes Barselonoje, IS propagandos agentūra „Amaq“ pareiškė, kad jas įvykdė šios džihadistų grupuotės „kariai“. Policija paskelbė areštavusi du įtariamuosius, ispaną ir marokietį, bet sakė, kad mikroautobuso vairuotojas dar slapstosi.

„Visi gedime“, – per televiziją į tautiečius kreipėsi Ispanijos premjeras Mariano Rajoy (Marianas Rachojus), nuskubėjęs į Barseloną – didžiausią miestą Katalonijos regione šalies šiaurės rytuose, kurio separatistinė vyriausybė, nepaisydama Madrido prieštaravimų, siekia nepriklausomybės.

„Svarbiausia, kad mes visi vieningai siekiame tikslo įveikti tuos, kas nori atimti iš mūsų mūsų vertybes ir gyvenimo būdą“, – sakė premjeras.

Tarp Barselonos atakos aukų yra mažiausiai 18-os šalių, įskaitant Prancūziją, Venesuelą, Australiją, Airiją, Peru, Alžyrą ir Kiniją, piliečių, pranešė Ispanijos civilinės saugos agentūra. Belgija paskelbė, kad La Rambloje žuvo vienas jos pilietis, Haga pranešė, kad buvo sužeisti trys olandai, o vienas graikų diplomatas sakė, kad buvo sužeisti trys graikai – moteris ir du jos vaikai.

„Visa gatvė puolė bėgti“

La Rambla yra viena judriausių Barselonos gatvių, kurioje įsikūrę daugybė parduotuvių ir restoranų ir kurioje paprastai iki vėlumos būna daug turistų ir gatvės muzikantų.

„Kai tai įvyko, išbėgau lauk ir pamačiau žalą, – naujienų agentūrai AFP pasakojo vienos parduotuvės darbuotojas Xavi Perezas (Ksavis Peresas). – Ant žemės gulėjo kūnai, aplink juos būrėsi žmonės. Žmonės verkė. Buvo daug užsieniečių.“

Tomas Guelleras (Tomas Geljeras), kuris gyvena šalia La Ramblos, sakė matęs, kaip automobilis lekia bulvaru.

„Jis visai nemažino greičio. Jis tiesiog lėkė tiesiai per minios vidurį, Ramblos viduryje“, – BBC radijui pasakojo jis.

Tuo tarpu Kambrilse 20-metis restorano darbuotojas Markelis Artabe (Markelis Artabė) sakė, kad buvo pajūrio promenadoje, kai išgirdo poškėjimą. Iš pradžių jis jį palaikė fejerverkais, bet greit suprato, kad tai – šūviai.

„Mačiau negyvą užsienietį, nušautą į galvą. Jo draugai šaukėsi pagalbos. Taip pat mačiau lavonus, kurie atrodė teroristų, nes buvo su mirtininkų diržais“, – sakė jis.

Didžiausia ataka Europoje

Ispanija, trečia pagal turizmo apimtis šalis pasaulyje, iki šiol išvengė tokio ekstremistų smurto, kuris krėtė Prancūziją, Belgiją ir Vokietiją. Į Ispaniją atvykstančių turistų skaičius net padidėjo, nes keliautojai ėmė vengti tokių neramių saulėtų šalių kaip Tunisas ir Egiptas.

Tačiau džihadistų atakos Ispanijai nėra naujiena – 2004 metų kovą Madride buvo įvykdytas išpuolis, kuris ir dabar yra daugiausiai aukų pareikalavusi ataka Europoje. Tuomet per bombų sprogimus priemiestiniuose traukiniuose žuvo 191 žmogus. Atsakomybę prisiėmė „al Qaeda“ įkvėpti ekstremistai.

Policija ketvirtadienį pranešė, kad vienas iš Barselonoje areštuotų įtariamųjų yra ispanas, gimęs Meliljoje – Ispanijos teritorijoje Maroko šiaurės pakrantėje. Kitas areštuotas įtariamasis yra marokietis Drissas Oukabiras (Drisas Ukabiras).

Ispanas buvo areštuotas 200 km į pietus nuo Barselonos esančiame Alkanare, kur vėlai trečiadienį vienuose namuose įvyko sprogimas ir žuvo žmogus, o dar septyni buvo sužeisti. Manoma, kad jis yra susijęs su ketvirtadienio išpuoliu.

„Įtariame, kad jie (gyventojai) rengė sprogstamąjį užtaisą“, – žurnalistams sakė Katalonijos policijos pareigūnas Josepas Lluisas Trapero (Žozepas Ljuisas Traperas).

„Tragiška ataka“

Ketvirtadienio ataka buvo pasmerkta visame pasaulyje. JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas), smerkdamas šį „teroro išpuolį“ sakė, jog Jungtinės Valstijos „padarys visa, kas būtina, kad padėtų“.

„Būkit tvirti ir stiprūs, mes jus mylime!“ – pridūrė jis.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emanuelis Makronas) sakė galvojantis apie „tragiškos atakos“ Ispanijoje aukas. Jo šalis išgyveno virtinę kruvinų ir žiaurių džijihadistų atakų, įskaitant 2016 metų liepos ataką Nicoje, kai per minią lėkęs sunkvežimis mirtinai sužalojo 86 žmones.

Atsakomybę už ataką Nicoje ir kitus išpuolius Prancūzijoje, įskaitant 2015 metų šaudymą ir sprogdinimus Paryžiuje, prisiėmė „Islamo valstybė“, bet manoma, kad atsakomybę už atakas Ispanijoje IS prisiima pirmą kartą.

Kalbant apie Ispaniją, daugiausiai radikalizuotų islamistų yra Katalonijoje, Madride ir ispanų Seutos bei Meliljos teritorijose Šiaurės Maroke.

Barselona, Ispanija, rugpjūčio 18 d. (AFP-BNS).

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode