Tuniso prezidento posto ketina siekti beveik 100 žmonių, tarp jų – šalies ministras pirmininkas.  

Iki penktadienio 18 val. vietos (20 val. Lietuvos) laiku, kai baigėsi terminas, pareiškimus dalyvauti rugsėjo 15-osios prezidento rinkimuose pateikė iš viso 98 kandidatai, 42 iš jų – vien tik penktadienį, naujienų agentūrai AFP sakė šalies rinkimų komisija. 

„Politinis ratatouille“, – taip šį politinį manevravimą apibūdino prancūziškai leidžiamas dienraštis „Le Temps“, turėdamas omenyje spalvingą prancūzišką troškinį ratatują, gaminamą iš įvairių daržovių. 

Premjeras Youssefas Chahedas (Jusefas Šahedas), apie savo ketinimą kandidatuoti į prezidentus paskelbęs ketvirtainį, dokumentus pateikė apsuptas rėmėjų ir patvirtino, kad neatsistatydins.  

„Kiekvienas, kuris siekia mano atsistatydinimo, iš tikrųjų siekia pavėlinti rinkimus, o mano atsistatydinimas reiškia vyriausybės atsistatydinimą“, – pareiškė jis.

Tuniso prezidento rinkimai buvo planuojami lapkritį, tačiau liepos 25-ąją mirus šios Šiaurės Afrikos valstybės vadovui Beji Caidui Essebsiui (Bedžiui Kaidui Esebsiui) balsavimą teko paankstinti. 

Mesti iššūkį 43-erių Y. Chahedui – jauniausiam premjerui šalies istorijoje – gali islamistinės pakraipos partijos „Ennahdha“ atstovas Abdelfattahas Mourou (Abdelfatahas Muru) ir kontroversiškasis žiniasklaidos magnatas Nabilas Karoui (Nabilas Karvis). 

Pirmuosius po 2011-ųjų revoliucijos, nuvertusios prezidento Zine El-Abidine Ben Ali (Zino Abidino Ben Alio) režimą ir sukėlusios virtinę „Arabų pavasario“ sukilimų, rinkimus laimėjo "Ennahdha“, šiuo metu esanti didžiausia parlamentinė partija. 

Tunisas giriamas už perėjimą po revoliucijos į demokratiją – tai retas pavyzdys per "Arabų pavasario" neramumus Artimuosiuose Rytuose.

Tačiau šalis kovoja su pasikartojančiais džihadistų išpuoliais ir Y. Chahedo populiarumą mažinančia infliacija bei nedarbu.

Varžytis dėl šalies vadovo posto nori ir buvęs Tuniso prezidentas Moncefas Marzouki (Monsefas Marzukis) bei 69-erių gynybos ministras Abdelkrimas Zbidis. Pastarasis žada atsistatydinti, jei jam bus leista dalyvauti rinkimuose.  

Pirmą kartą Tuniso istorijoje prezidento posto siekia savo homoseksualumo neslepiantis kandidatas – Mouniras Baatouras (Muniras Baturas). Tačiau jo ketinimus dalyvauti rinkimuose griežtai kritikuoja 18 LGBTIQ teises ginančių asociacijų, tvirtinančių, kad kontroversiškasis teisininkas joms neatstovauja. 

Rinkimų komisija rugpjūčio 2 dieną paskelbs, kurie kandidatai atitinka reikalavimus, o rugsėjo 2-ąją turėtų prasidėti rinkiminė kampanija. 

Redaktorius: Raimondas Čiuplys

Tunisas, rugpjūčio 10 d. (AFP-BNS).

 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode