Irako pareigūnai nuogąstauja dėl galimo ekonomikos kracho, jeigu Vašingtonas įgyvendins savo grasinimus įvesti sankcijas, įskaitant prieigos prie Jungtinėse Valstijose esančios sąskaitos, kur Bagdadas laiko pajamas iš naftos eksporto, blokavimą.      

Šios pajamos sudaro apie 90 proc. šalies biudžeto. 

JAV prezidentą Donaldą Trumpą (Donaldą Trampą) smarkiai supykdė sausio 5 dieną Irako parlamento priimta rezoliucija, kurioje reikalaujama išsiųsti iš šalies užsienio pajėgas, įskaitant maždaug 5 200 amerikiečių karių, nuo 2014 metų padedančių vietos kariams kovoti su džihadistais.   

D. Trumpas pagrasino, kad jei kariams bus liepta išvykti, „mes paskelbsime jiems sankcijų, kokių jie dar nėra matę“. 

Vėliau JAV perdavė neįprastą žodinį pranešimą tiesiogiai Irako vyriausybės vadovo Adelio Abdel Mahdi (Adelio Abdel Mahdžio) biurui, naujienų agentūrai AFP sakė du irakiečių pareigūnai.    

„Ministro pirmininko biuras sulaukė skambučio su grasinimu, kad jeigu JAV kariai bus išsiųsti, „mes“ – JAV – blokuosime jūsų sąskaitą Federalinio rezervo banke Niujorke“, – sakė vienas pareigūnų.   

Parlamentas rezoliuciją su reikalavimu išsiųsti visą užsienio kontingentą priėmė reaguodamas į JAV bepilotės skraidyklės smūgį, per kurį sausio 3 dieną buvo nukautas įtakingas iraniečių generolas Qasemas Soleimani (Kasemas Soleimanis) ir irakiečių sukarintų pajėgų tinklo „Hashed al Shaabi“ vado pavaduotojas Abu Mahdi al Muhandisas (Abu Mahdis Muhandisas).  

Irako centrinio banko sąskaita Federalinio rezervo banke buvo atidaryta 2003 metais, po JAV vadovautos invazijos į Iraką, per kurią buvo nuverstas ilgametis šalies diktatorius Saddamas Husseinas (Sadamas Huseinas). 

Jungtinių Tautų saugumo Tarybos priimta 1483-ioji rezoliucija, kuria buvo atšauktos skaudžios tarptautinės sankcijos ir naftos embargas, įvesti Irakui po S. Husseino invazijos į Kuveitą, numato, kad visos pajamos iš Irako naftos turi keliauti į tą sąskaitą.  

Irakas yra antra didžiausia Naftą eksportuojančių valstybių organizacijos (OPEC) narė pagal naftos gavybą. Daugiau kaip 90 proc. šios valstybės biudžeto, kuris pernai siekė 112 mlrd. JAV dolerių, sudaro pajamos iš naftos.  

Iki šiol pajamos iš naftos į sąskaitą Federalinio rezervo banke pervedamos kasdien doleriais. 

Pinigai, gaunami už Irako parduodamą naftą, iki šiol kasdien JAV doleriais mokami į Federalinio rezervo banke atidarytą sąskaitą ir likutis šiuo metu sudaro apie 35 mlrd. JAV dolerių, AFP sakė irakiečių pareigūnai.  

Irakas iš tos sąskaitos maždaug kas mėnesį ima 1–2 mlrd. JAV dolerių grynaisiais, kuriuos skiria oficialiems ir komerciniams sandoriams. 

„Esame naftos gavyba užsiimanti šalis. Lėšos tose sąskaitose laikomos doleriais. Prieigos blokavimas reikštų užsukti čiaupą“, – sakė vienas iš irakiečių pareigūnų. 

Antrasis pareigūnas nurodė, jog po tokio žingsnio vyriausybė nebegalėtų vykdyti kasdienių funkcijų ar mokėti atlyginimų, smarkiai nuvertėtų šalies valiuta.   

„Irakui tai reikštų krachą“, – pabrėžė jis.  

Redaktorius Raimondas Čiuplys

Bagdadas, sausio 13 d. (AFP-BNS).

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode