Ssc pirmasis
Ssc antrasis

2015 metų Nobelio premija už pasiekimus chemijos srityje trečiadienį buvo paskirta Jeanui-Pierre'ui Sauvage'ui (Žanui Pjerui Sovvažui), serui J.Fraseriui Stoddartui (Dž.Freizeriui Stodartui) ir Bernardui L.Feringai (Bernardui L.Feringai) už molekulinių mašinų suprojektavimą ir sintezę, pranešė Švedijos karališkoji mokslų akademija

Laureatai pasidalys premijos piniginę dalį – 8 mln. Švedijos kronų (834 tūkst. eurų).

Per iškilmingą ceremoniją, kuri Stokholme vyks gruodžio 10 dieną, minint jos steigėjo Alfredo Nobelio mirties 1896 metais sukaktį, kiekvienam laureatui taip pat bus įteiktas diplomas ir aukso medalis.

Praeitais metais Nobelio chemijos premija buvo paskirta švedui Tomui Lindahliui (Tomui Lindaliui), Paului Modrichui (Polui Modričui) iš Jungtinių Valstijų ir turkų bei amerikiečių mokslininkui Azizui Sancarui (Azizui Sandžarui) už DNR pažaidų šalinimo mechanizmo tyrimus.

Šių metų Nobelio premijų dalybų sezonas prasidėjo pirmadienį, kai buvo paskelbta, kad apdovanojimo už pasiekimus medicinos ir fiziologijos srityje atiteks japonų biologui Yoshinori Ohsumi (Jošinoriui Osumiui), tyrusiam ląstelių autofagijos mechanizmus. Šis procesas lemia ląstelės sudedamųjų dalių – organelių – tvarkingą suardymą ir perdirbimą.

Antradienį buvo paskelbta, kad Nobelio fizikos premiją pelnė trys britų kilmės JAV dirbantys mokslininkai - Davidas Thoulessas (Deividas Tulesas), Duncanas Haldane'as (Dankanas Haldeinas) ir Michaelas Kosterlitzas (Maiklas Kosterlicas). Jie buvo pagerbti už egzotiškų kvantinio pasaulio savybių tyrimus – teorinį medžiagos topologinių fazių ir jų virsmų atradimą.

Penktadienį paaiškės, kam atiteks prestižinė taikos premija. Vadinamojo Nobelio apdovanojimo ekonomikos srityje ir Nobelio literatūros premijos laureatų vardai bus paskelbti ateinančią savaitę.

Stokholmas, spalio 5 d. (AP-BNS).

 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Powered by BaltiCode