SSC

Eglė Bučelytė: Jei ne tie žmonės sausio 13-ąją, neturėtume to, ką turime

Penktadienį Romoje paminėtos kruvinų įvykių 1991 m. sausio 13-osios naktį Vilniuje dvidešimt šeštosios metinės. Romos „John Cabot“ universitete surengta konferencija, kurioje pranešimą apie Lietuvos išsivadavimą iš Sovietų Sąjungos ir tuometinius istorinius įvykius skaitė Milano katalikų universiteto dėstytojas Alessandro Vitale. Apie sausio 13-osios įvykius pasakojo tą naktį maldai aikštėje prie Seimo vadovavęs kun. Algirdas Dauknys ir Lietuvos televizijos studijoje iki paskutinės minutės kalbėjusi žurnalistė Eglė Bučelytė.

Visi kas tą naktį žiūrėjo televiziją, atsimena dramatiškas akimirkas kai Eglė Bučelytė priešais televizijos kamerą tiesioginiame eteryje sekundė po sekundės pasakoja apie į radijo ir televizijos pastatą įsiveržusius sovietų karius, lipančius laiptais, einančius koridoriais ir galiausiai transliacija nutrūksta.

Ką jūs jautėte tą akimirką? Kas buvo jūsų mintyse ir širdyje? - paklausėme Eglę Bučelytę šiandien, 2017 m. sausio 13-ąją, apsilankiusią Vatikano radijuje.

Eglė Bučelytė: Visi mes jautėme tą patį. Bent jau didesnė Lietuvos dalis jautė, kad tai yra pasirinkimo naktis, kad tai yra naktis, kuri gali labai daug ką reikšti ne tik tavo asmeniniame gyvenime, bet ir visos šalies, visos Lietuvos gyvenime. Aš manau, kad nė vienas tą naktį negalvojo ką jisai gali prarasti, bet galvojo apie tai ką jis gali įgauti ir ką jis gali padaryti Lietuvai. Tie patys jausmai ir mane buvo užplūdę. Šiandien aš sakau, kad esu labai labai dėkinga likimui, kad man davė tos nakties išbandymą, tos sausio 13-osios nakties. Ji yra galbūt viena iš baisiausių naktų mano gyvenime, bet ir viena iš šviesiausių naktų mano gyvenime. Ką pavyko patirti tada, turbūt niekad daugiau gyvenime nepatirsiu ir neduok Dieve, kad mano vaikai ar anūkai tą patirtų. Bet pabūti tame kare, toje kovoje – ne tik ideologinėje, ne tik minties kovoje, bet ir kare kai į tave lekia kulkos, kai virš tavo galvos švilpia kulkos ir nuo sproginėjimų dreba žemė, baisu tai matyti – bet tai yra tarsi kontrastas dabarčiai. Tu suvoki kas atsitiko tą naktį, kad Lietuva tą naktį save apgynė. Lietuva tą naktį įsitvirtino kaip laisva valstybė ir pasakė pasauliui: „Mes esame Lietuva“.  Aš manau, jeigu ne tie žmonės, kurie buvo prie radijo ir televizijos pastato, prie televizijos bokšto, jeigu ne tos aukos, galbūt mes ir nebūtume turėję to, ką turime dabar.

* * *

Romos „John Cabot“ universitete vykusi konferencija buvo surengta bendradarbiaujant Lietuvos ambasadai Italijoje ir Italijos lietuvių bendruomenei. Kaip žinių portalui „itlietuviai.it“ sakė bendruomenės pirmininkė Elzė Di Meglio, norėta paminėti datą, kuri tapo svarbia mūsų istorijos dalimi. „Sausio 13-oji – tai diena, kai mūsų tautiečiai, aukodami savo sveikatą ir gyvybes, liejo kraują už mūsų laisvę. Mes turėtume būti dėkingi jiems ir jų artimiesiems. Vyresnė karta, kuri tuo metu buvo vieninga ir visa tai išgyveno, Sausio 13-osios niekada neužmirš. Todėl mūsų pareiga nebūti abejingais ir perteikti jaunajai kartai šiuos įvykius. Taip pat svarbu priminti apie save ir užsienio partneriams, nes 1991 metais užsienio šalių solidarumas ir palaikymas siekiant laisvės buvo labai reikalingi“. Renginio metu buvo atidaryta fotografo Romualdo Požerskio fotografijų paroda „Lietuva 1988–1993, Sausio 13-ajai atminti“. (Vatikano radijas)

Eglė Bučelytė Vatikano radijuje - RV

Taip pat skaitykite:

Powered by BaltiCode