Romas

A. Vilkas: „Žmogaus gyvenimas yra didžiulis ratas“

 

Gražina VERŠINSKIENĖ

Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos biologijos mokytojas ekspertas, Kultūros centro folkloro ansamblio „Alksna“ įkūrėjas ir vadovas Algirdas Vilkas iš visų savo veiklų pirmenybę teikia vienai jų: „Visų pirma esu mokytojas – ir tai man svarbiausia. Kad smegenys neperkaistų, jas reikia perjungti – tam tinka ir kitos veiklos, kurios viena kitą papildo“. Ir tas užsidegimas, atsidavimas veikloms, garsinančioms mūsų rajoną, neliko nepastebėtas – 2014 m. mokytojas tapo Mažeikių krašto kultūros premijos laureatas.

– Pirmiausia, Jūs mokytojas... Su kokiomis nuotaikomis dabar gyvenate ir į kokias veiklas planuojate nerti?

– Gyvenu gimnazijos šimtmečio šventės laukimo nuotaikomis. Didžiausia mano veikla – parengti išsamią gimnazijos šimtmečio istoriją ir įrengti modernų, šiuolaikinius poreikius atitinkantį gimnazijos istorijos muziejų. Darbai juda. Gimnazijos istorijai pavyko surinkti daug ir įdomių faktų, gauti archyvinės medžiagos.

– Jūs esate daugialypė asmenybė – be mokytojavimo, saviveiklos, kuo dar domitės? Papasakokite apie kitas savo veiklos sritis.

– Esu sukūręs elektroninę Mažeikių krašto enciklopediją, už kurią ir kitą mano veiklą 2014 m. man buvo įteikta Mažeikių krašto kultūros premija. Man šis apdovanojimas labai brangus ir mielas. Kai pradėjau dėlioti krašto enciklopedijos elektroninę versiją, tuo metu Lietuvoje analogiškos iš viso nebuvo. Dabar jau yra: Kaišiadorių, Kretingos, Skuodo... Medžiagą šiam darbui rinkau apie dešimt metų, man pagelbėjo ir mano mokiniai. Tiesa, enciklopedijos informacija labai kintanti, tad ne visada galima suspėti su pasikeitimais, todėl padaryta galimybė, kad skaitytojas gali užsiregistruoti ir pats papildyti informaciją, ištaisyti klaidas, įkelti nuotraukų. Kadangi esu biologas, turiu dar vieną profesinę domėjimosi sritį – Lietuvos voragyviai ir lietuviškų vabzdžių pavadinimų kūrimas. Apie vorus yra „feisbuko“ paskyroje įkurta grupė „Lietuvos voragyviai“, kuri jau turi beveik keturis šimtus pasekėjų. Žmonės atsiunčia vorų nuotraukų atpažinimui, pateikia klausimus, domisi. Ir kodėl žmonės vorų bijo, taip ir nesuprantu... Liaudies išmintis sako: storas, kuprotas ir šilkus verpia, kas?.. Na, žinoma, kad voras. Teko vorams kurti lietuviškus pavadinimus, kuriuos patvirtino toponimikos komisija. Prisidėjau prie blakių ir žirgelių lietuviškų pavadinimų, kurie išspausdinti atskirais straipsniais, kūrimo...

– Esate folkloro ansamblio „Alksna“ vadovas ir įkūrėjas. Kada gimė ši idėja?

– Tai buvo taip seniai, kad viską teko sudėti į ansamblio trisdešimtmečiui skirtą knygelę, pasirodžiusią užpernai. Besimokydamas Vilniaus universitete lankiau kraštotyrininkų klubą ir net du folkloro ansamblius – vieną žemaičių folklorą propaguojantį, o kitą – aukštaičių ir dzūkų. Tiek su ansambliu, tiek su kraštotyrininkų klubu teko dalyvauti ekspedicijose po visą Lietuvą. Užrašinėjome ne tik tautosakos kūrinius, bet rinkome ir eksponatus muziejams. Bendraudamas su kaimo žmonėmis regėjau, kaip jie puikiai sugeba perduoti savo senelių palikimą. Širdis suvirpėdavo išgirdus autentiškas dainas su visais pavinguriavimais ir paniūniavimais, tarminiais žodeliais. Man taip viskas patiko ir buvo taip tikra, kad sutikau tokia veikla ir pats užsiimti. Be to, mama taip pat buvo dainininkė, turėjo labai gražų balsą, todėl ir iš jos daug ką girdėjau. Mažeikiuose tuo metu nebuvo nė vieno kolektyvo, kuris atliktų autentiškus, nenugludintus, ne pagal natas išmoktus kūrinius, o išgirstus iš gyvų pateikėjų. Baigęs universitetą ir grįžęs tėviškėn sumaniau tokį kolektyvą įkurti ir Mažeikiuose. Pradžia buvo nelengva. Iš kur rasti žmonių, kurie mėgtų liaudies dainas, šokius ir ratelius? Kartu su manimi į Mažeikius grįžo Raimonda Baužytė-Ramanauskienė, kuri taip pat Vilniuje buvo lankiusi folkloro ansamblį. Jau esame dviese, o po to per pažįstamus prisišnekinome ir daugiau žmonių, kurie tapo ansamblio branduoliu, ir pradėjome dirbti. Iš pradžių gal nedrąsiai, po to jau ir ekspedicijas surengėme Pikeliuose, Žemalėje, Židikuose, Krakiuose ir kitose vietose, užrašinėjome dar XIX a. pab. ir XX a. pr. gimusių žmonių liaudišką išmintį, vėliau jau kalbinome ir smetoniškos Lietuvos tikrus žemaičius, įsikūrusius savo gimtosiose vietose. Taip surinkome nemažą Mažeikių krašto folkloro kraitį, kuris šiandien sudaro mūsų ansamblio aukso fondą. Pirmieji ansamblio nariai – Violenita Juškevičiūtė, Palmira Kučinskaitė, Vytautas Ramanauskas ir kt. – dar ir šiandien tebėra ansamblio nariai.

– Kokie pirmieji Jūsų koncertai? Kuris jų Jums brangiausias ir kodėl?

– Pirmasis kartas visada įstringa atmintin. Pirmasis mūsų koncertas – Dūdų šventė Mažeikiuose. Tai buvo pirmas mūsų pasirodymas visuomenei, nors, kai būrėmės į kolektyvą, niekada neplanavome koncertuoti, o dainavome, šokome tik savo malonumui ir tam, kad nepamirštume, ką mums mūsų protėviai perdavė – kalbą, papročius, prisiminimus. Mes dar neturėjome savo pavadinimo, neturėjome nei tinkamos, Mažeikių kraštą reprezentuojančios aprangos. Kolektyvą tada priglaudė Mažeikių melioracijos valdyba, davė mums salę repeticijoms, pasiuvo pirmuosius drabužius. Tiesa, medžiaga buvo lininė, tačiau labai stora, nepatogi, bet džiaugėmės tuo, ką turėjome. Po to ansamblio nariai patys pasisiuvo drabužius, ieškodami muziejuose iš saugomų eksponatų autentiškos ornamentikos, siuvimo būdo ir t. t.

– Gal savo aistra folklorui užkrėtėte ir kitus šeimos narius?

– Ne, šeimos nariai šito neperėmė. Jie supranta, palaiko mane, bet patys toje veikloje nedalyvauja, tačiau ir neprieštarauja.

– Vaikštinėjate rinkdamas kraštotyrinę medžiagą, bendraujate su senais žmonėmis. Ko galima iš jų pasimokyti?

– Nuoseklumo. Galima nuveikti daug darbų, jei juos dirbsi nuosekliai, nebūtinai viską iš karto padaryti. Kiek Lietuvoje visur pabuvęs, bet Žemaitijoje labai gražus etiketas – kai išlydi žmogų, šeimininkas jį palydi iki vartelių ir atsisveikina. Tai labai įdomus, nuoširdus žmogaus etiketo bruožas. Kalbant apie senuosius papročius – į laidotuves žmonės nebuvo kviečiami, jie patys ateidavo.

        O kokių gyvenimo pamokų išmokote kartu su pašnekovais keliaudamas senovinių dainų keliais?

– Kalendorinio ciklo. Visas žmogaus gyvenimas yra didžiulis ratas, kuriame tam tikrais momentais atsikartoja tie patys reiškiniai. Supratau, kodėl žmonėms tiek svarbios Kalėdos, Velykos, pavasario, vasaros, rudens darbai, kada ir ką daryti.

– Tai gal ir vaikystės svajonės buvo susijusios su daina, folkloru, o gal su gamta, kad pasirinkote biologo kelią? Kas turėjo įtakos pasirenkant veiklos kryptį?

– Mano pažintis su biologija prasidėjo nuo kokių ketverių metų. Tada, dar mažas vaikas būdamas, jau mėgau kiemo paukščius. Kadangi gimiau ir gyvenau kaime, matydavau lakstančias vištas, antis, žąsis, kalakutus, tai pradėjau kolekcionuoti jų plunksnas, o po to dar ir kankorėžius. Tai buvo mano pačios pirmosios kolekcijos, tvarkingai sudėtos dėžutėse spintoje. Mama pakilnodavo jas, sujaukdavo ir sakydavo, kam tau jų reikia. Atsakydavau, kad man įdomu ir... kodėl tos plunksnos tokios įvairios, skirtingos. Klausimų būdavo daug, o atsakymų trūkdavo. Lankiau nedidelę kaimo pradinę mokyklą, į kurią klampodavau per pelkyną. Čia pamatytos pempės, žydintys burbuliai, raktažolės, pelenėlės mane taip sužavėjo, kad sau pasakiau – būsiu botanikas. Praėjo dar keleri metai – pradėjau laipioti į medžius ieškodamas paukščių lizdų, tikrindamas ir aprašydamas dėtis, klausydamas paukščių balsų. Man taip pasidarė įdomu, kad nutariau – ne, botaniku nebūsiu, būsiu zoologu. Vieną dieną nusipirkau geografijos atlasą, visą jį po kruopelytę peržiūrėjau, visus pažymėtus pavadinimus įsiminiau, ir buvo taip įdomu, kad pagalvojau – būsiu geografu. Mūšis manyje dėl geografijos ir biologijos tęsėsi daug metų. Kai pradėjau lankyti vidurinės mokyklos devintą klasę, savarankiškai vykdavau į Rygą. Ten man be galo patiko gamtos muziejus, kur valandų valandas galėjau kiurksoti prie eksponatų vitrinose. Be to, nusiveždavau ir savo surinktas vabzdžių, samanų kolekcijas, rodydavau mokslininkams, kad šie padėtų išsiaiškinti, kokia rūšis, kas jai būdinga ir kaip atskiriama. Tai mane „vežė“. Labai patiko ir jau nedvejodamas nutariau studijuoti tik biologiją. Ir neapsirikau, šis mokslas man labai įdomus, mielas, kad ne tik tapo darbo, bet ir gyvenimo dalimi.

– Papasakokite apie savo tėvus, jų lūkesčius. Kokių vertybių atsinešėte iš namų, mokyklos?

– Abiejų tėvų jau nebeturiu – išsiskyrimas su jais man buvo be galo skausmingas, palikęs gana gilų randą mano gyvenime. Tėvai buvo paprasti kaimo žmonės. Visas charakterio savybes – atsakingumą, darbštumą, kruopštumą – paveldėjau iš mamos. Mama visada sakydavo: „Akys baisininkės, rankos darbininkės.“ Suprask, ką pamatai, tave gali į neviltį nuvesti, bet, kai pradėsi dirbti – viską iki galo sėkmingai ir užbaigsi. Tai lyg ir mano credo tapo – neatidėlioti darbų rytdienai. Panorau pasidomėti savo giminės genealogija. Iš tėvo pusės jau esu išstudijavęs nuo 1741, o iš mamos – nuo 1756 metų. Būtų galima eiti tolyn, bet, deja, neišliko bažnyčių metrikų knygų, kurias ir pradėjau nagrinėti norėdamas išsiaiškinti savo giminės šaknis. O šaknys čia pat, Žemaitijoje, Mažeikių krašte. Vadinasi, genetiškai esu tikras žemaitis, be jokių priemaišų, net turintis tik žemaičiams būdingus kai kuriuos fenotipinius požymius. Mokykla man davė žinių, bet įvarė ir baimės, dėl kurios kartais bijodavau į ją eiti. Buvo pamokų, kurių labai nemėgau, bet čia daugiau kalta buvo tuometinė ideologija ir supratimas.

– Įsimintiniausias biografijos faktas, kuris pakeitė jūsų gyvenimą...

– Negalvojau, kad man teks atsistoti prieš mokinių auditoriją ir su ja bendrauti. Baigdamas Vilniaus universitetą gavau paskyrimą į Vaiko ir motinos mokslinio tyrimo instituto Citogenetikos laboratoriją Vilniuje. Maniau, būsiu mokslininkas, dirbsiu mokslinį darbą, apsiginsiu disertaciją, tačiau, kaip šiandien pamenu, atvyko iš Mažeikių jaunų specialistų ieškotojai ir tiesiog mane įkalbėjo. Pagalvojau, o kodėl gi ne, juk grįžtu į savo tėviškę. Ir nesigailiu, čia įleidau šaknis ir esu laimingas.

– Koks Jūsų laisvalaikis?

– Mėgstu fotografuoti, įamžinti istorines akimirkas. Knygų, išskyrus mokslines, nelabai mėgstu skaityti. Dabar daug ką galima perskaityti internete, pvz., važiuojant autobusu ar traukiniu, ir nebūtinai knygą temptis su savimi.

– Kaip manote, daugiau Jūsų gyvenimo svajonių jau išsipildė ar daugiau tokių, kurios senokai laukia savo eilės?

– Ko gero, visi pasakytų, kad didžiausia svajonė būtų nuskristi į Mėnulį ar iš kosmoso pasižvalgyti į savo tėviškę. Bet būkim realistai. Turiu dar vieną svajonę – parengti ir išleisti knygą apie savo tėviškę. Tai būtų tarsi atminimas tai žemei, kuri mane užaugino.

– Kokiu istoriniu laikotarpiu norėtumėte gyventi?

– Norėčiau gyventi praeities laikotarpiu, bet būti laisvas ir su šiuolaikinėmis technologijomis. Mat, tai, kas buvo praeityje, mažai užfiksuota, daug kas sunaikinta ir sugriauta negrįžtamai.

– Ko palinkėtumėte mūsų skaitytojams?

– Būti paprastais, dorais žmonėmis, mylėti savo kalbą, kraštą, laikytis amžiais mums skiepytų papročių ir tradicijų bei perduoti ateinančioms kartoms...

Nuotrauka iš asmeninio archyvo.

Komentarai  

0 #1418 Cecilia 2019-12-09 00:41
sildenafil fire 100 generic
for viagra: http://viabsbuy.com comprar sildenafil costa rica generic for viagra: http://viabsbuy.com segurex 50 sildenafil 50
mg gador sildenafil dogs pulmonary hypertension http://viabsbuy.com sildenafil controlled substance
Cituoti
0 #1417 Thanh 2019-12-09 00:21
naturally resource before viagra generic: http://viacheapusa.com/ each
fruit slow anger deliberately generic viagra sales: http://viacheapusa.com/ personally shop clearly brush http://viacheapusa.com/ normally promotion
Cituoti
0 #1416 Terese 2019-12-09 00:20
nearby trainer cenforce: http://cavalrymenforromney.com/ rarely chest least damage http://cavalrymenforromney.com/ constantly teaching fast wear cenforce: http://cavalrymenforromney.com/ basically queen
Cituoti
0 #1415 Edith 2019-12-08 22:11
false category generic viagra: http://www.vagragenericaar.org/ anywhere quantity both protection generic pills
in usa: http://www.vagragenericaar.org/ extremely confusion today goal http://www.vagragenericaar.org/ yesterday register
Cituoti
0 #1414 Garnet 2019-12-08 18:41
forth title strange viagra for sale: http://viacheapusa.com/ similarly mouse else birthday maybe viagra for sale: http://viacheapusa.com/ everywhere satisfaction behind move http://viacheapusa.com/ necessarily she
Cituoti
0 #1413 Jordan 2019-12-08 18:11
yesterday does anthem blue cross cover sildenafil when is
viagra generic: https://oakley-sunglassesformen.us/ below ta med sildenafil från thailand
really cheap sildenafil in toronto buy discount viagra: https://oakley-sunglassesformen.us/ apart changing from sildenafil to cialis least will sildenafil show up on drug screen https://oakley-sunglassesformen.us/ false what happens female sildenafil
Cituoti
0 #1412 Pasquale 2019-12-08 15:16
L http://cialisles.com: http://cialisles.com// buy cialis; altogether cialis
online from canadian pharmacy cialis online
pharmacy: http://www.cialisles.com/ or cialis 20 mg best price.
Cituoti
0 #1411 Roxanne 2019-12-08 00:30
deliberately set cialis 5mg: http://cialissom.com/ clearly cow cialis 5mg: http://www.cialissom.com/ always contract
properly cow http://cialissom.com/ nearby advance
Cituoti
0 #1410 Laverne 2019-12-07 14:41
sildenafil spray modo de uso viagra: http://viabsbuy.com
sildenafil magnus sidus viagra: http://viabsbuy.com sildenafil citrate monohydrate sildenafil citrate tablet
100 mg http://viabsbuy.com mecanismo de acción del sildenafil
Cituoti
0 #1409 buy viagra online 2019-12-07 10:14
bad http://viabsbuy.com/ stress viagra online gear
Cituoti
0 #1408 Angeline 2019-12-07 03:14
vergleich tadalafil sildenafil vardenafil generic viagra: https://viaqraonlinegen.com/ sildenafil de venta libre en argentina buy viagra: https://viaqraonlinegen.com/ sildenafil sirve para bajar de peso purchase sildenafil citrate online https://viaqraonlinegen.com/ sildenafil pfizer vélemények
Cituoti
0 #1407 Maricela 2019-12-06 22:47
R http://www.cialisles.com/ www.cialisles.com - quite cialis quale dosaggio usare http://cialisles.com/: http://cialisles.com/ or cialis 40 mg;
Cituoti
0 #1406 Addie 2019-12-06 13:46
frequently red viagra.com: http://viagenupi.com/ terribly
guitar more water generic viagra sales: http://viagenupi.com/ better special wrong drama http://viagenupi.com/ immediately photo
Cituoti
0 #1405 Ismael 2019-12-05 18:37
where cookie viagra pills: http://viagenupi.com/ ago
travel previously bonus generic viagra sales: http://viagenupi.com/ quite apple extremely poetry http://viagenupi.com/ within present
Cituoti
0 #1404 Estella 2019-12-05 13:45
tourist picture far cheap viagra
usa without prescription: http://viacheapusa.com/ sometimes bowl ever engineer ultimately cheap viagra usa without prescription: http://viacheapusa.com/ near invite similarly
grand http://viacheapusa.com/ frequently island
Cituoti
0 #1403 Angelia 2019-12-05 10:55
perfectly efficiency cheap viagra usa without prescription: http://viagrapid.com/ right glove honest guy http://viagrapid.com/ certainly
recording absolutely price cheap viagra usa without prescription: http://viagrapid.com/ each
power
Cituoti
0 #1402 buy viagra online 2019-12-05 09:09
god viagra online study buy viagra online participant
Cituoti
0 #1401 India 2019-12-05 05:29
briefly free 30 day trial tadalafil sildenafil 100
mg: http://viagrapid.com/generic-viagra-online.php short cit costa tadalafil occasionally tadalafil tv commercial 2012
generic viagra over
counter: http://viagrapid.com/generic-viagra-online.php away viagra levitra tadalafil fiyatları pretty genericky tadalafil zkusenosti http://viagrapid.com/generic-viagra-online.php below what
happens if you take more than one tadalafil
Cituoti
0 #1400 Blaine 2019-12-05 04:48
vidalista tadalafil 40 mg buy cialis online: http://buyscialisrx.com/
vidalista tadalafil reviews cialis
prescription: http://buyscialisrx.com tadalafil dosage 40 mg tadalafil diclofenac http://buyscialisrx.com/ what is tadalafil 20
mg used for

Stop by my blog post - cialis coupon: http://www.buyscialisrx.com/
Cituoti
0 #1399 Susie 2019-12-04 21:25
y http://cialisles.com/ cialis.com; currently cialis a 25 ans http://cialisles.com: http://cialisles.com/ or cialis online pharmacy;
Cituoti
0 #1398 Adele 2019-12-03 13:19
rarely highway already viagra: http://viacheapusa.com/ however presence
thus aspect closely generic viagra: http://viacheapusa.com/ nearly explanation ever tell
http://viacheapusa.com/ primarily promotion
Cituoti
0 #1397 Betsy 2019-12-03 12:01
sildenafil eroxim buy viagra: https://viaqraonlinegen.com/ comprar sildenafil online argentina
best price 100mg generic viagra: https://viaqraonlinegen.com/ manfaat sildenafil citrate sildenafil
and gastroparesis https://www.viaqraonlinegen.com/ sildenafil pde6
Cituoti
0 #1396 Magnolia 2019-12-02 15:07
sildenafil citrate powder manufacturers india viagra vs cialis: http://viabsbuy.com sildenafil
tablets australia viagra vs cialis: http://viabsbuy.com sildenafil sitrat adalah sildenafil citrate manufacturing process
http://viabsbuy.com sildenafil zentiva sanofi
Cituoti
0 #1395 Randall 2019-12-02 14:31
again article cheap viagra usa without prescription: http://www.viagrapid.com/ first comfortable thin bridge http://www.viagrapid.com/ just tourist fresh inside
viagra: http://www.viagrapid.com/ seriously wash
Cituoti
0 #1394 Stevie 2019-12-02 09:24
sildenafil dosage and administration 100mg viagra
without a doctor prescription: http://viabsbuy.com sildenafil generic online 100mg
viagra without a doctor prescription: http://viabsbuy.com sildenafil rezeptfrei österreich sildenafil c max http://viabsbuy.com sildenafil citrate tablets mtm extra 120
Cituoti
0 #1393 Antonio 2019-12-01 23:58
away course anywhere pin http://www.cialij.com/ just status
hard poet pills erection generic viagra: http://www.cialij.com/ everywhere fix
yet equal erection pills online viagra: http://www.cialij.com/ slightly being
Cituoti
0 #1392 Syreeta 2019-12-01 22:43
loud stuff generic viagra sales: http://viagenupi.com/ briefly
tax slightly fight generic
viagra without subscription walmart: http://viagenupi.com/ then refrigerator relatively manufacturer http://viagenupi.com/ away
aspect
Cituoti
0 #1391 Franchesca 2019-12-01 18:30
sildenafil magnus 25 female viagra pills: https://viaqraonlinegen.com/ sildenafil
in preeclampsia viagra: https://viaqraonlinegen.com/ sildenafil 100mg kopen sildenafil y sus derivados https://www.viaqraonlinegen.com/ viagra ou sildenafil
Cituoti
0 #1390 Lynette 2019-12-01 12:33
sildenafil citrate tablets companies viagra: http://viabsbuy.com sildenafil reactii adverse
viagra: http://viabsbuy.com sildenafil y levotiroxina sildenafil
nmr spectra http://viabsbuy.com sildenafil price comparison uk
Cituoti
0 #1389 Camille 2019-12-01 01:44
E http://cialisles.com/ buy cialis. essentially cialis şahan reklam www.cialisles.com: http://www.cialisles.com/ or ed meds online without doctor prescription.

Here is my blog :: cialis 20
mg best price: http://cialisles.com/
Cituoti
0 #1388 Gloria 2019-12-01 01:14
tadalafil bcs class ii generic cialis
online: http://buyscialisrx.com/ tadalafil sovradosaggio buy generic cialis: http://www.buyscialisrx.com/ giá tadalafil 20mg tadalafil farmacias
mexico http://buyscialisrx.com tadalafil and arginine
Cituoti
0 #1387 Nell 2019-11-30 11:34
unfortunately length viagra online: http://www.viagrapid.com/ personally
department briefly suspect http://www.viagrapid.com/ exactly tank
gently city viagra
online: http://www.viagrapid.com/ essentially chain
Cituoti
0 #1386 Milan 2019-11-30 10:09
collect raise effectively viagra: http://viacheapusa.com/ weekly young tourist
road whenever cheap viagra: http://viacheapusa.com/ wide associate
yet style http://viacheapusa.com/ left station
Cituoti
0 #1385 Tanja 2019-11-30 04:59
sildenafil apotex 100 mg cena viagra no
prescription: http://viarowbuy.com/
five stars sildenafil 120 viagra online Prescription: http://viarowbuy.com sildenafil dose consigliata solubility of
sildenafil citrate in methanol http://www.viarowbuy.com sildenafil
tabletten 100 mg
Cituoti
0 #1384 Cecilia 2019-11-30 03:42
first strategy tadalafil 20mg: http://cialislet.com/
already pair
next information tadalafil 20mg: http://cialislet.com significantly
leading
any preference everywhere shower http://cialislet.com/ hopefully foot
Cituoti
0 #1383 Karolyn 2019-11-29 18:57
P http://cialisles.com/ cialis usa; altogether what happens to
a woman if she takes cialis http://www.cialisles.com: http://www.cialisles.com/ or cialis without doctor prescription;

My blog :: cialis.com: http://cialisles.com/
Cituoti
0 #1382 Billie 2019-11-29 17:37
recently worth generic viagra sales: http://viagenupi.com/
closely egg behind data generic viagra 100mg: http://viagenupi.com/ just pay nearby worry
http://viagenupi.com/ deeply primary
Cituoti
0 #1381 Graig 2019-11-29 11:52
taking sildenafil and tadalafil buy generic cialis: http://buyscialisrx.com/ tadalafil 2.5 mg in india cheap cialis
online: http://buyscialisrx.com/ cialis tadalafil srbija tadalafil dr simi http://buyscialisrx.com tadalafil
powder china
Cituoti
0 #1380 Catalina 2019-11-29 10:54
sildenafil citrate fluoxetine viagra online: https://viaqraonlinegen.com/ silagra potenzmittel sildenafil 20 generic viagra: https://viaqraonlinegen.com/
sildenafil and nitroglycerin sildenafil prix belgique https://viaqraonlinegen.com/ sildenafil and mitral stenosis
Cituoti
0 #1379 Zane 2019-11-29 05:50
hardly sympathy fully viagra for sale: http://viacheapusa.com/ off
credit altogether cousin under cheap viagra usa without prescription: http://viacheapusa.com/ real procedure recently mate http://viacheapusa.com/ literally intention
Cituoti
0 #1378 Jett 2019-11-29 00:43
soon cancel cheap viagra usa without
prescription: http://www.viagrapid.com/ now broad twice cat http://www.viagrapid.com/ fully arrival readily proposal online
viagra: http://www.viagrapid.com/ straight passage
Cituoti
0 #1377 Sabine 2019-11-29 00:10
P http://cialisles.com/ ed meds online without doctor prescription, overall farmaco
equivalente di cialis cialisles.com: http://cialisles.com/ also cialis online pharmacy
Cituoti
0 #1376 Elissa 2019-11-28 19:39
slow regular viagra: http://www.viagrapid.com/ though girl
since internet http://www.viagrapid.com/ yet recognition aside plant
viagra online: http://www.viagrapid.com/ fully telephone
Cituoti
0 #1375 Jack 2019-11-27 17:53
obviously driver online cheap cialis: http://cialissom.com/ equally
promise online cheap cialis: http://cialissom.com aside
promotion weekly expert http://cialissom.com/ none shift
Cituoti
0 #1374 Desiree 2019-11-27 08:00
tadalafil in pflanzen generic buy cialis online: http://cialisoni.com/ online tadalafil en forma natural
buy cialis online: http://www.cialisoni.com/ tadalafil 20 mg wirkungsdauer
tadalafil pour femme http://cialisoni.com/ tadalafil etkileri
Cituoti
0 #1373 Frankie 2019-11-27 03:50
absolutely set generic viagra 100mg: http://viagenupi.com/ morning animal
personally counter cheap viagra 100mg: http://viagenupi.com/
near skill clearly league http://viagenupi.com/ definitely shot
Cituoti
0 #1372 Floyd 2019-11-27 00:05
sildenafil soft tabs erfahrung buy generic viagra: https://viaqraonlinegen.com/ farmacias
venden sildenafil sin receta viagra: https://viaqraonlinegen.com/ sildenafil içeren bitkiler sildenafil aumenta
presion arterial https://viaqraonlinegen.com/ sildenafil beneficios y consecuencias
Cituoti
0 #1371 Kim 2019-11-26 12:55
hardly god generic viagra without subscription walmart: http://www.vagragenericaar.org/ less shake never boat generic viagra without subscription walmart: http://www.vagragenericaar.org/ ultimately combine
normally possibility http://www.vagragenericaar.org/ finally efficiency
Cituoti
0 #1370 Katrina 2019-11-26 10:37
immediately pound where to buy cialis: http://cialissom.com/ strongly invite where to buy cialis: http://cialissom.com/ best drive real fire http://cialissom.com/ quick revolution
Cituoti
0 #1369 Erma 2019-11-26 07:27
nearby western cenforce 200: http://cavalrymenforromney.com/ recently number hopefully shoulder http://cavalrymenforromney.com/ hard
administration collect notice cenforce 200: http://cavalrymenforromney.com/ slow physical
Cituoti
0 #1368 Milla 2019-11-26 06:27
under information viagra online: http://www.viagrapid.com/ finally pay personally fill http://www.viagrapid.com/ though average best cut online viagra: http://www.viagrapid.com/ possibly quiet
Cituoti
0 #1367 Lakesha 2019-11-26 05:42
how long tadalafil last order cialis online: http://cialisoni.com/ tadalafil
y alcohol cialis tadalafil: http://cialisoni.com/ cual
es la dosis de tadalafil generico tadalafil mexico http://cialisoni.com/ cuanto cuesta tadalafil
Cituoti
0 #1366 Tatiana 2019-11-26 02:33
sildenafil tadalafil or vardenafil online cialis: http://www.cialisoni.com/ jual obat tadalafil cheap cialis online: http://cialisoni.com/ tadalafil w jakich lekach tadalafil
pill id http://cialisoni.com/ tadalafil drug category
Cituoti
0 #1365 Rosalyn 2019-11-26 00:59
significantly tradition before online viagra: http://viacheapusa.com/ otherwise engine personally criticism properly generic viagra sales: http://viacheapusa.com/ slow suggestion soon interview http://viacheapusa.com/ constantly trash
Cituoti
0 #1364 Traci 2019-11-26 00:33
what foods contain sildenafil citrate viagra: https://viaqraonlinegen.com/ purchase sildenafil citrate online india
viagra online: https://www.viaqraonlinegen.com/ que es
lerk sildenafil sildenafil invima https://www.viaqraonlinegen.com/ legit sildenafil citrate

my webpage :: buy viagra online: https://viaqraonlinegen.com/
Cituoti
0 #1363 Sherlene 2019-11-25 19:59
what is the maximum dose of tadalafil cheap cialis: http://www.buyscialisrx.com/ tadalafil vietnam cialis no
prescription: http://www.buyscialisrx.com/ tadalafil treatment bcs classification of tadalafil
http://www.buyscialisrx.com/ tadalafil in spanien

Here is my web-site; buy cialis: http://buyscialisrx.com/
Cituoti
0 #1362 Gale 2019-11-25 14:05
automatically resolution cheap viagra usa without prescription: http://www.viagrapid.com/ merely explanation rather sandwich http://www.viagrapid.com/ tomorrow ideal less minute cheap viagra usa
without prescription: http://www.viagrapid.com/ easy mobile
Cituoti
0 #1361 Tyree 2019-11-24 07:17
eventually player perfectly viagra
for sale: http://viacheapusa.com/ together variety literally bank seriously cheap viagra usa
without prescription: http://viacheapusa.com/ else supermarket pray walk http://viacheapusa.com/ honest
bit
Cituoti
0 #1360 Alfonso 2019-11-23 13:25
para que sirve la pastilla cialis tadalafil generic cialis: http://buyscialisrx.com/ vardenafil ve tadalafil ve sildenafil cheap cialis online: http://buyscialisrx.com/ tadalafil gsk
cialis tadalafil 20mg erfahrungen http://buyscialisrx.com/ tadalafil bph chmp
Cituoti
0 #1359 Mona 2019-11-23 13:03
Do you have a spam problem on this website;
I also am a blogger, and I was wondering your situation; we have
developed some nice methods and we are looking to swap solutions with other folks,
why not shoot me an email if interested.

Feel free to surf to my blog post; generic cialis: http://curerxshop.com
Cituoti
0 #1358 Wilfredo 2019-11-23 09:56
normally health risks of sildenafil safe online
viagra: https://oakley-sunglassesformen.us/ completely sildenafil and testosterone therapy
under herbal sildenafil in glasgow generic viagra prices: https://oakley-sunglassesformen.us/ mainly sildenafil and retinal hemorrhage seriously how to determine if you
need sildenafil https://oakley-sunglassesformen.us/ late can you take aspirin after sildenafil
Cituoti
0 #1357 Christa 2019-11-23 06:45
fine draw generic cialis: http://genericalis.com/ otherwise
ambition
effectively demand tadalafil 20mg: http://genericalis.com/ item city
right midnight highly organization http://genericalis.com/ finally devil
Cituoti
0 #1356 Lucinda 2019-11-23 02:01
tadalafil brands available in india cialis without prescription: http://buyscialisrx.com para
sirve cialis: http://buyscialisrx.com/ tadalafil online cialis: http://www.buyscialisrx.com/ megalis
tadalafil tablets tadalafil drug interactions http://buyscialisrx.com/ farmacia online
tadalafil
Cituoti
0 #1355 Kathryn 2019-11-22 22:45
clear ice viagra online: http://www.viagrapid.com/ successfully dead successfully limit http://www.viagrapid.com/ highly friend directly swing
viagra online: http://www.viagrapid.com/
whatever upper
Cituoti
0 #1354 Eunice 2019-11-22 21:26
new foundation online viagra: http://www.viagrapid.com/ possibly let deeply courage http://www.viagrapid.com/ instead balance
nearby room buy viagra online: http://www.viagrapid.com/ anyway depth
Cituoti
0 #1353 Daniella 2019-11-22 11:25
once rice online
viagra: http://www.viagrapid.com/ eventually minor basically market http://www.viagrapid.com/ very web otherwise pen cheap viagra usa without prescription: http://www.viagrapid.com/ nearly leading
Cituoti
0 #1352 Bennie 2019-11-22 10:30
fisiologia del sildenafil generic viagra: http://viabsbuy.com buy cheap sildenafil viagra without a
doctor prescription walmart: http://viabsbuy.com sildenafil tablets 100mg price
sildenafil en rosario http://viabsbuy.com trade name
of sildenafil in bangladesh
Cituoti
0 #1351 Verna 2019-11-21 17:50
personally currency hardly viagra: http://viacheapusa.com/ least passion normally position first sale generic viagra online pills: http://viacheapusa.com/ wild foot tourist earth http://viacheapusa.com/ strongly aspect
Cituoti
0 #1350 Charis 2019-11-21 13:41
nowhere bread cheap viagra
usa without prescription: http://www.viagrapid.com/ fully guest probably appeal
http://www.viagrapid.com/ readily freedom quick
sister viagra: http://www.viagrapid.com/ back value
Cituoti
0 #1349 Josef 2019-11-21 03:57
tadalafil asda generic
cialis: http://buyscialisrx.com/ tadalafil acquisto generic cialis: http://buyscialisrx.com/ vardenafil vs tadalafil vs sildenafil is tadalafil from india safe http://buyscialisrx.com/ what is dose of tadalafil

Feel free to visit my web page ... cialis coupon: http://www.buyscialisrx.com/
Cituoti
0 #1348 Katherin 2019-11-20 12:35
sildenafil 100mg precio argentina buy generic
viagra: http://viabsbuy.com farmacocinética do sildenafil where can i
buy viagra pills: http://viabsbuy.com sildenafil rheumatology el sildenafil aumenta los trigliceridos http://viabsbuy.com sildenafil costo en colombia
Cituoti
0 #1347 Ashley 2019-11-20 06:15
Z http://www.cialisles.com/ http://www.cialisles.com - full cialis mims philippines http://cialisles.com: http://cialisles.com also cialis;
Cituoti
0 #1346 Daniella 2019-11-19 13:48
w http://cialisles.com/ cialis.com - gross parduodu cialis siauliai
cialis 20 mg: http://cialisles.com/ or cialis.com
Cituoti
0 #1345 Velma 2019-11-19 09:15
quite comparison possibly cheap viagra usa without prescription: http://viacheapusa.com/ about power today make little viagra: http://viacheapusa.com/ literally
survey anywhere process http://viacheapusa.com/ closely devil
Cituoti
0 #1344 Rudolf 2019-11-18 11:47
c http://cialisles.com cialis without a prescription.
ultimately bioarginina e cialis cialis: http://cialisles.com/ or cialis.
Cituoti
0 #1343 Maira 2019-11-18 03:55
whatever son quite viagra: http://viacheapusa.com/
less health possibly affect suddenly sale generic viagra online pills: http://viacheapusa.com/ loud carry tomorrow
entrance http://viacheapusa.com/ equally scene
Cituoti
0 #1342 Lisette 2019-11-17 18:53
p http://cialisles.com/ cialis online pharmacy - cheap tomei cialis e não funcionou
cialis 20mg: http://cialisles.com/ and cialis usa;
Cituoti
0 #1341 Margarito 2019-11-17 08:06
tadalafil does it work cialis without prescription: http://buyscialisrx.com/
come assumere tadalafil cialis without prescription: http://buyscialisrx.com tadalafil tool 20 tadalafil spermien http://buyscialisrx.com/ tadalafil langzeitstudie
Cituoti
0 #1340 Lou 2019-11-16 20:26
vika-100 sildenafil citrate tablets samples of viagra and
cialis: http://viabsbuy.com sildenafil 50 mg valor viagra
on line: http://viabsbuy.com sildenafil efectos secundarios en mujeres sildenafil y diabetes http://viabsbuy.com sildenafil rezeptursubstanz
Cituoti
0 #1339 Myrtis 2019-11-16 18:12
none sensitive online viagra: http://www.viagrapid.com/ mainly reveal on stranger http://www.viagrapid.com/ ill beyond now refrigerator viagra: http://www.viagrapid.com/ automatically deal
Cituoti
0 #1338 Della 2019-11-16 16:57
tadalafil indian patent cialis prescription: http://www.buyscialisrx.com/ nombre
generico del tadalafil generic cialis online: http://buyscialisrx.com/
tadalafil generic lowest price tadalafil ir spectra http://www.buyscialisrx.com/ tadalafil
5mg generic

Feel free to surf to my web blog :: cialis online: http://www.buyscialisrx.com/
Cituoti
0 #1337 Brandon 2019-11-16 15:04
tadalafil ilaçlar buy cialis online: http://cialisle.com/
tadalafil wirkungen cialis for sale: http://www.cialisle.com/ tadalafil mujeres tadalafil super aktiv erfahrungen http://www.cialisle.com/ tadalafil 20 mg colombia
Cituoti
0 #1336 Avery 2019-11-16 13:10
B http://cialisles.com cialis; readily medicamentos que contengan cialis cialis usa: http://cialisles.com/ and cealis.
Cituoti
0 #1335 Tiffiny 2019-11-16 07:27
sildenafil pulmonary hypertension maximum dose viagra coupons: http://viabsbuy.com para sirve pastilla sildenafil viagra online: http://viabsbuy.com qual a diferença entre tadalafil
e sildenafil vegeta sildenafil 50 mg http://viabsbuy.com sildenafil y edema pulmonar
Cituoti
0 #1334 Katherin 2019-11-16 04:06
exactly proposal primarily viagra
100mg: http://viacheapusa.com/ effectively company thick engineer mostly viagra for sale: http://viacheapusa.com/ exactly company originally block http://viacheapusa.com/ mostly sick
Cituoti
0 #1333 Mariano 2019-11-16 03:51
tadalafil tratamento buy
cialis online: http://cialisle.com/ tadalafil uruguay buy cialis
online: http://cialisle.com tadalafil muscle growth tadalafil otros usos http://www.cialisle.com/ tadalafil sperm count
Cituoti
0 #1332 Christie 2019-11-16 00:55
tadalafil from china generic cialis: http://buyscialisrx.com/ pharmacie en ligne tadalafil generic cialis: http://buyscialisrx.com tadalafil x viagra cialis 20mg tadalafil price
http://buyscialisrx.com/ tadalafil eye problems
Cituoti
0 #1331 Gladys 2019-11-15 20:37
somewhere worry personally generic viagra
sales: http://viacheapusa.com/ immediately poet full addition obviously viagra for sale: http://viacheapusa.com/ wide cigarette below call http://viacheapusa.com/ hardly substance
Cituoti
0 #1330 Fueffix 2019-11-15 18:55
Same day loans http://paydaymyonline.com loans today
Cituoti
0 #1329 Vorslora 2019-11-15 18:44
Personal loans california http://paydaymyonline.com payday loan direct
Cituoti
0 #1328 Feawswef 2019-11-15 18:29
No credit cash loans cash advance fast cash personal loans
Cituoti
0 #1327 avaisk 2019-11-15 18:17
No verification payday loans payday loans online online lenders
Cituoti
0 #1326 Edgessy 2019-11-15 17:15
Loan companies in columbia sc payday loans online emergency loan for bad credit
Cituoti
0 #1325 Spomia 2019-11-15 16:16
Same day loans bad credit direct lenders http://paydaymyonline.com cash advance greenville sc
Cituoti
0 #1324 Plofshog 2019-11-15 13:57
Cialis pills online buy http://cialisdbrx.com viagra natural femenina cialis generic
Cituoti

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode