Minimos sovietų nužudyto pasieniečio A.Barausko žūties metinės

 

Ketvirtadienį minimos 1940–ųjų sovietinės invazijos į Lietuvą pirmosios aukos, tuometinės Pasienio policijos pareigūno Aleksandro Barausko 77-osios žūties metinės.

Alytaus baro VI rajono Ūtos sargybos viršininko A.Barausko gyvybę užpuolikai nutraukė 1940 metų birželio 15-ąją.

Ankstų rytą vyr. policininkas A.Barauskas, naktį patikrinęs pasienio sargybos postus, su šeima ilsėjosi name, kuris kartu buvo ir pasienio sargybos būstinė. Valstybės siena su Baltarusija ėjo upeliu apie 100 metrų nuo pasienio būstinės.

Sovietų kariai 3 val. 40 min. perėjo Lietuvos valstybės sieną ir atakavo Ūtos sargybos postą. Apie 20 minučių jie šaudė iš šautuvų ir kulkosvaidžių. Po to jie metė dvi granatas. Viena jų sprogo prie namo langų. Įsiveržę į pastatą šešetas užpuolikų išsitempė sargybos viršininką A.Barauską į kiemą. Čia pat prie prieangio kirto kardu. Pasieniečiui nugriuvus, iššovė į galvą. Po įvykdytos Lietuvos pareigūno egzekucijos sovietų kariai pasitraukė į savo pozicijas.

Kaip ir kasmet Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) organizuoja šiai datai paminėti skirtus renginius – už A.Barauską bus aukojamos Šv. Mišios Varėnos Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčioje, paskui pasieniečio atminimas iškilmingos ceremonijos metu bus pagerbtas prie paminklinio ženklo jo žūties vietoje Varėnos rajono Ūtos kaime.

Kaip pranešė VSAT, prieš pat minėjimą Ūtoje finišuos tradicinio bėgimo nuo sienos su Baltarusija dalyviai. Minėjimo metu bus prisimintas A.Barausko likimas, tapęs tragiško visos Lietuvos istorijos etapo pradžia. Prie paminklinio ženklo A.Barauskui bus dedamos gėlės nuo aukščiausių šalies vadovų, taip pat bus paskatinti tarnyboje pasižymėję pasieniečiai, skambės Varėnos rajono Kaniavos folkloro ansamblio atliekami kūriniai.

Po minėjimo ten pat Ūtoje Vidaus reikalų ministerijos reprezentacinis pučiamųjų orkestras surengs koncertą, o Varėnos pasieniečiai visus svečius pavaišins koše.

VSAT Pasieniečių mokykla praėjusį šeštadienį organizavo jau penktą pėsčiųjų žygį „Pasieniečių keliais“. Jo tikslas – atminti ir pagerbti Laisvės gynimo ir didžiąsias netektis bei pasieniečio A.Barausko 77-ąsias žūties metines, prisiminti kitus tarnyboje žuvusius pasieniečius. Iš viso pasienyje su Baltarusija vykusiame žygyje dalyvavo apie 800 entuziastų. Jie įveikė 15 ir 25 kilometrų maršrutus.

2005 m. A.Barauskas po mirties apdovanotas Vyčio Kryžiaus ordino Didžiuoju kryžiumi. Jo vardu yra pavadinta viena iš sieną su Baltarusija saugančių VSAT užkardų. 2010 m., minint A.Barausko žūties 70-ąsias metines, pasienietis po mirties apdovanotas VSAT atminimo ženklu „Valstybės sienos apsaugai – 90“. Vienai iš Pasieniečių mokyklos Medininkuose auditorijų suteiktas Aleksandro Barausko vardas. Joje būsimieji pasieniečiai mokomi valstybės sienos apsaugos taktikos.

2013 m. VSAT iniciatyva buvo pagamintas atminimo medalis „Aleksandras Barauskas 1899–1940“. Pirmas toks medalis buvo įteiktas A.Barausko dukrai Onai Brasiūnienei. Nuo tol juo apdovanojami asmenys ir įstaigos, prisidedančios prie pasieniečio atminties puoselėjimo.

Vilnius, birželio 15 d. (BNS).

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode