Invazinis meškėnas pirmą kartą aptiktas Žuvinte

 

Žuvinto biosferos rezervate aptikta iki šiol čia neregistruota žinduolių rūšis – meškėnas.

Devynių kilogramų žvėrelis rastas žuvęs po susidūrimo su transporto priemone.

Kaip teigia Aplinkos ministerija, gamtininkus radinys suneramino: dėl meškėnų veiklos kenčiančių ir sparčiai nykstančių gyvūnų sąrašas – ypač ilgas.

“Iš pažiūros gražus ir simpatiškas gyvūnas visiems, kurie bent kiek nutuokia apie gyvąją gamtą yra lyg pavojaus signalas – mūsų šalyje įsitvirtina dar viena pavojinga invazinė rūšis. Natūrali Lietuvos gamta jau kenčia nuo kanadinių audinių, usūrinių šunų, o naujokas meškėnas kėsinasi užimti tą ekologinę nišą, kurioje ankstesnieji net nebandė plėšikauti“, – aiškina ministerija.

Meškėnas puikiai laipioja medžiais, todėl pasiekia paukščių lizdus – ir perinčių drevėse, ir sukančių atvirus lizdus. Šis gyvūnas pavojingas ir ant žemės perintiems paukščiams, kaip ir smulkesniems žvėreliams, varliagyviams, ropliams, bestuburiams. Meškėnas ėda ir augalinį maistą.

Šios iš Šiaurės Amerikos kilusios rūšies invazija Europoje yra viena sparčiausių, pažymi ministerija. Lietuvoje meškėnų prieš porą metų jau buvo rasta Kuršių nerijoje, buvo pranešimų apie jų stebėjimus kitose Lietuvos vietovėse. Kaimynėse šalyse meškėnas žinomas ne pirmą dešimtmetį: Lenkijoje jis plinta iš Vokietijos, kurioje įveistas prieškariu, Baltarusijoje sovietmečiu jis įveistas kaip kailinis žvėrelis.

Meškėnas yra įtrauktas į Invazinių Lietuvoje rūšių sąrašą. Tokius gyvūnus leidžiama medžioti neribojant jų amžiaus, dydžio ir kiekio. Gyvų invazinių organizmų įvežimas, perkėlimas, prekyba ar kitoks jų platinimas yra draudžiamas. Juos draudžiama transportuoti gyvus, sugavus paleisti ar perkelti į kitas vietas.

Apie pastebėtus šios rūšies žvėrelius prašoma informuoti aplinkosaugininkus, medžiotojus ar saugomų teritorijų pareigūnus.

Vilnius, spalio 10 d. (BNS).

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode