Romas

„Transparency International“: Lietuvos savivaldybės tampa skaidresnės

 

Per ketverius metus Lietuvos savivaldybės tapo skaidresnės, trečiadienį pranešė tyrimą atlikusios nevyriausybinės organizacijos „Transparency International“ Lietuvos skyrius.

Lyginant su 2014 metais, 2018-aisiais savivaldybių skaidrumo vidurkis padidėjo nuo 56 iki 69 balų iš 100 galimų.

Tyrimo duomenimis, daugiausiai apie savo veiklą viešina Joniškio ir Alytaus rajonų savivaldybės, surinkusios atitinkamai po 94 ir 90 balų.

Mažiausiai apie save praneša Kalvarijos (39 balai), Trakų ir Pakruojo (po 46 balus) rajonų savivaldybės.

Nors dauguma savivaldybių nenurodo, kokių pasiūlymų iš lobistų ir interesų grupių atstovų sulaukia tarybos nariai ir administracijos vadovai, įtakos darymas savivaldoje irgi tapo skaidresnis, teigia „Transparency International“.

Prieš ketverius metus nė viena savivaldybė neskelbė, su kuo susitinka jų vadovai, o 2018 metais tai viešino pusė iš 60 Lietuvos savivaldybių.

Dauguma jų nurodo, kaip galima pranešti apie galimus korupcijos atvejus, trys iš keturių teigia, kad užtikrina pranešėjų duomenų konfidencialumą. 
 
Trečdalis savivaldybių nenurodo, kokias dovanas gali priimti jų darbuotojai, o kokių ne.

Anot nevyriausybininkų, savivaldybės mažiausiai informacijos atskleidžia apie politikų ir administracijų vadovų interesus bei gyventojų galimybes dalyvauti priimant sprendimus.

Savivaldybės tarybos narių ir darbuotojų interesus išsamiausiai pristato Birštono, Joniškio rajono ir Telšių rajono savivaldybės, antikorupcines priemones – Alytaus rajono ir Joniškio rajono savivaldybės, apie viešuosius pirkimus geriausiai atsiskaito Joniškio rajono ir Klaipėdos miesto savivaldybės, apie galimybes gyventojams dalyvauti savivaldybės veikloje – Alytaus, Joniškio ir Molėtų rajonų savivaldybės.

Savivaldybių interneto svetainių analizę „Transparency International“ Lietuvos skyrius atliko 2018 metų spalio – gruodžio mėnesiais. Vertinimo rezultatai buvo siunčiami visoms savivaldybėms, joms sudaryta galimybė pradėti viešinti trūkstamą informaciją ir taip pakoreguoti savo įvertinimą. Šia galimybe pasinaudojo 53 savivaldybės.
 
Vertinimo metodologija buvo kurta pagal „Transparency International“ Portugalijos ir Slovakijos skyrių savivaldos skaidrumo tyrimus.

Vilnius, sausio 16 d. (BNS).

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode