Koronaviruso krizė: svarbiausios pirmadienio naujienos

BNS pateikia svarbiausių pirmadienio naujienų apie koronaviruso krizę Lietuvoje apžvalgą:

Viruso plitimas. Sekmadienį Lietuvoje patvirtinti šeši nauji koronaviruso atvejai: penki – naujausiu židiniu tapusioje Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje Antakalnyje, vienas – iš Maskvos privačiu lėktuvu atskridusiam vienuolikmečiui. Pirmadienį dar trys atvejai nustatyti reabilitacijos centre „Pušyno kelias“. Šiuo metu Lietuvos ligoninėse gydoma apie 80 ligonių, 14 iš jų – reanimacijoje. Sveikatos specialistų dėmesio centre išlieka Antavilių pensionatas, čia pradėtas visų gyventojų tyrimas. Savaitgalį prevenciškai dėl koronaviruso išsitirti registravosi daugiau kaip tūkstantis darželių darbuotojų, kol kas visi gauti atsakymai buvo neigiami.

Karantino švelninimas.

Nuo pirmadienio sušvelninta dalis karantino ribojimų:

* Lietuva ir Lenkija atvėrė sienas viena kitų piliečiams, vykstantiems darbo, verslo, studijų reikalais. Tokiems keliautojams nebetaikoma privaloma 14 dienų izoliacija.

* Bibliotekose leista naudotis kompiuterių, interneto ir kitų skaityklų paslaugomis, tačiau vis dar negali būti teikiamos periodinių leidinių skaityklų, atvirųjų fondų, vaikų bibliotekų (išskyrus knygų išdavimą) paslaugos.

Vyriausybė pradėjo diskusijas dėl leidimo rengti asmenines šventes atvirose erdvėse ir dėl kavinių, restoranų bei barų veiklos patalpų viduje. Sprendimai gali būti priimti šį trečiadienį vyksiančiame Ministrų kabineto posėdyje.

Japoniško vaisto bandymai. Lietuva oficialiai įsitraukė į Japonijos mokslininkų sukurto vaisto „Avigan“ klinikinius tyrimus. Lietuvoje juose dalyvaus iki šimto pacientų. 

Prezidento iniciatyva. Prezidentas Gitanas Nausėda parlamentinių partijų lyderiams pristatė siūlymą laikinai sumažinti gyventojų pajamų mokestį nuo 20 iki 15 proc., tačiau sulaukė prieštaringos reakcijos. „Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis ir finansų ministras Vilius Šapoka teigia, kad valdantieji svarsto ne mažinti mokesčio tarifą, o padidinti neapmokestinamąjį pajamų dydį. Liberalai entuziastingai parėmė prezidento idėją, o konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis teigė, kad į iniciatyvą „nežiūri neigiamai“. Opozicijos lyderis taip pat paragino Vyriausybę Seimui pateikti pataisytą biudžeto projektą, o ne vien atskirus įstatymus, kaip iki šiol.

Subsidijos mažoms įmonėms. Premjeras Saulius Skvernelis pranešė, kad per krizę nukentėjusios mažos įmonės, turinčios iki devynių darbuotojų, nuo antradienio galės kreiptis į Mokesčių inspekciją dėl vienkartinių subsidijų. Subsidijas žadama išmokėti per tris darbo dienas. Išmokų dydis priklausys nuo praėjusiais metais sumokėtų mokesčių – jei pernai sumokėta iki 1 tūkst. eurų GPM – subsidija sieks 500 eurų, nuo 1 iki 2 tūkst. eurų GPM – 1 tūkst. eurų, jei daugiau – subsidija sieks pusę sumokėto GPM. Šiai priemonei numatoma skirti iki 100 milijonų eurų.

Optimizmas darbo rinkoje. Vyriausybė pranešė, kad praėjusią savaitę darbdaviai į darbą priėmė daugiausiai žmonių nuo karantino pradžios. Vicekancleris Lukas Savickas teigia, kad ši statistika liudija apie darbo rinkos atsigavimą.

Priedai pareigūnams. Daugiau kaip 30 Seimo narių įregistravo įstatymo projektą, kad viruso židiniuose dirbantys pareigūnai karantino metu gautų 60–100 proc. dydžio priedus prie algos, kaip ir medikai. Įstatymo iniciatorių gretose daugiausia yra opozicijos politikai, bet prie iniciatyvos prisidėjo ir vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė.

Skrydžių nukėlimas. Latvijos oro bendrovė „Air Baltic“ nukėlė planus atnaujinti skrydžius iš Vilniaus į Rygą. Anksčiau buvo planuota, kad jie prasidės gegužės 13-ąją, nauja data kol kas neaiški.

Darbo inspekcijos kritika. Patikrinimą atlikusi Valstybinės darbo inspekcija paskelbė, kad rajonuose esančios sveikatos priežiūros įstaigos skiria per mažai dėmesio medicinos darbuotojų saugai ir sveikatai užtikrinti, o didžiųjų miestų asmens sveikatos priežiūros įstaigose vangiai organizuojamas medicinos darbuotojų testavimas dėl COVID-19 ligos.

Pažeidimai. Vyriausybė pranešė, kad ketvirtadalis Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos tikrintų prekybos vietų neužtikrina karantino sąlygų, daugiausia pažeidimų nustatoma mažose maisto prekių parduotuvėse. Jos nuobaudų dažniausiai sulaukia dėl to, kad prieš darbą netikrinama darbuotojų temperatūra, o prie įėjimų nėra pateikta būtina informacija apie reikalavimus. Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba savo ruožtu paskelbė nustačiusi aštuonias įmones, kur darbuotojai dirbo prastovų metu.

Pacientų tyrimai. Nuo šiol privalomą tyrimą koronavirusinei infekcijai nustatyti į ligonines planine tvarka guldomiems pacientams galės paskirti ne tik šeimos gydytojas, bet ir gydytojas specialistas.

Užsienyje:

* Kinija po mėnesio pertraukos nustatė kelis naujus koronaviruso infekcijos atvejus pandemijos pradiniu epicentru tapusiame Kinijos Uhano mieste, o Pietų Korėja užfiksavo didžiausią naujų atvejų skaičių per daugiau kaip mėnesį. Šie atvejai sustiprino būgštavimus dėl antros infekcijų bangos.

* Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paskelbė, kad nuo antradienio atšaukiamas dėl koronaviruso pandemijos šalyje paskelbtas nedarbo laikotarpis. Šalyje per parą nustatyta rekordiškai daug naujų atvejų – 11 tūkst. 656. Oficialus aukų skaičius viršijo 2 tūkst. .

* Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas ir Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas sutarė, kad į Britaniją iš Prancūzijos atvykstantiems keliautojams nebus taikomas karantinas, pranešė Eliziejaus rūmai. 

* Estijoje per parą nustatyti du nauji atvejai, Latvijoje – septyni. Estijos Vyriausybė paskelbė, kad gegužės 14-ąją atnaujinus susisiekimą su Suomija keltais darbo reikalais, atvykstantys žmonės bus testuojami laivuose. 

* Nyderlandai atidarė pradines mokyklas, tačiau pamokose perpus sumažintas vaikų skaičius. Moksleiviai išskaidyti į rytines ir vakarines pamainas arba lanko mokyklą skirtingomis savaitės dienomis.

* Dėl koronaviruso krizės ir žemų naftos kainų kenčianti Saudo Arabija paskelbė, kad nuo 5 proc. iki 15 proc. padidins pridėtinės vertės mokestį ir sustabdys mėnesines pragyvenimo išlaidų kompensavimui skirtas išmokas.

Svarbios naujienos, nesusijusios su koronavirusu: Kritikos bangos sulaukęs aplinkos ministras Kęstutis Mažeika pažadėjo persvarstyti savo įsakymą, kuris numatė, kad nuo 2022 metų Lietuvoje gali būti įteisinta medžioklė su lankais.

Autorius Vaidotas Beniušis

Vilnius, gegužės 11 d. (BNS).

BNS nuotrauka

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode