Koronaviruso krizė: svarbiausios savaitgalio naujienos

BNS pateikia svarbiausių savaitgalio naujienų apie koronaviruso krizę Lietuvoje apžvalgą:

Viruso plitimas. Savaitgalį pranešta apie šešis naujus koronaviruso atvejus. Keturi iš jų registruoti Vilniaus apskrityje ir du – Šiaulių apskrityje. Du atvejai susiję su įvežtiniu COVID-19 užkratu, vienos šeimos nariai užsikrėtė nuo žmogaus, grįžusio iš Rusijos. Likę keturi atvejai fiksuoti Vilniuje, iš jų trys žmonės užsikrėtė nuo šeimos narių, o vienas – socialinėje aplinkoje. Tarp užsikrėtusiųjų yra mokytojas, tačiau jis dirbo nuotoliniu būdu ir su mokiniais turėjo tik kelis trumpus kontaktus, kurie nelaikomi pavojingais. Tuo tarpu Latvijoje ir Estijoje per praėjusią parą naujų COVID-19 atvejų nebuvo užfiksuota.

Baudos. Per tris karantino mėnesius policija dėl jo reikalavimų nesilaikymo iš viso nubaudė daugiau kaip 3 tūkst. asmenų. Baudas sumokėjusiems per dvi savaites skirta pusė minimalios baudos – 250 eurų, o dėl tų, kurie sumokėti delsė, sprendžiama individualiai. Policijos departamento atstovo Ramūno Matonio teigimu, dažniausi pažeidimai buvo būriavimasis, izoliacijos nesilaikymas ar kaukių nedėvėjimas. Taip pat pradėta 13 ikiteisminių tyrimų dėl Baudžiamajame kodekse numatytų kovos su epidemijomis ar užkrečiamosiomis ligomis taisyklių pažeidimų. 

Užsienyje:

* Naujienų agentūros AFP šeštadienį paskelbti oficialių šaltinių duomenys rodo, kad Europoje nuo COVID-19 pandemijos pradžios nustatyta jau daugiau kaip 2,5 mln. užsikrėtimo koronavirusu atvejų, o daugiau nei pusę jų užfiksuota Rusijoje, Didžiojoje Britanijoje, Ispanijoje ir Italijoje. Lotynų Amerikoje ir Karibų jūros regione patvirtintų koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejų skaičius šeštadienį perkopė 2 milijonus, o daugiau nei pusė iš jų užregistruota Brazilijoje.

* Ispanija sekmadienį atvėrė sienas Europos Sąjungos ir Šengeno erdvės šalių gyventojams: šių šalių gyventojams leidžiama atvykti be apribojimų ir nebeprivaloma 14 dienų izoliuotis, taip pat atnaujintas laisvas judėjimas per sieną su Prancūzija.

Svarbios naujienos, nesusijusios su koronavirusu:

* Per karantiną nuo 75 proc. palankių vertinimų kovą iki 60 proc. birželį smuko prezidento Gitano Nausėdos populiarumas, rodo šeštadienį „Lietuvos ryto“ paskelbta apklausa. „Vilmorus“ vadovas Vladas Gaidys teigia, kad prezidento populiarumas krito dėl jo mažo matomumo visuomenėje, tuo tarpu kovos su COVID-19 metu dėmesio centre buvusių premjero Sauliaus Skvernelio ir sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos reitingai išlieka pakilę nuo pandemijos pradžios – atitinkamai 43 proc. ir 36 proc. palankių vertinimų. Politinių partijų reitingai beveik nesikeitė: pirmauja opoziciniai konservatoriai su 14,3 proc. palaikymu, valdantieji „valstiečiai“ yra antri (13,4 proc.), opoziciniai socialdemokratai – treti (9,1 proc.).

* Pasitikėjimas žiniasklaida nukrito į žemiausią poziciją per visą stebėjimų istoriją nuo 1998 metų. Apklausos duomenimis, žiniasklaida birželį pasitiki 30,7 proc. respondentų ir tokių yra vos 1,6 proc. punkto daugiau nei nepasitikinčių – 29,1 procento. V. Gaidys sako, kad tai yra normali, Europos Sąjungos tendencijas atitinkanti situacija, nes žmonės kritiškai vertina gaunamą informaciją ir „pusė neigiamų-pusė teigiamų vertinimų atitinka Europą“.

* Lietuva sieks didinti turistinį šalies patrauklumą keliose rinkose – Vokietijoje, Italijoje, Prancūzijoje ir Jungtinėje Karalystėje, taip pat Japonijoje bei Kinijoje. Nacionalinė turizmo skatinimo agentūra „Keliauk Lietuvoje“ ieško, kas jai atstovaus šiose šalyse. Agentūra jau pasirašė sutartis su Milane registruota „Aigo“ (257,1 tūkst. eurų be PVM), Pekino „Travel Link Market“ (100 tūkst. eurų), ir Miuncheno „Aviareps Tourism“ (beveik 300 tūkst. eurų). 

* Eidamas 96-uosius metus ketvirtadienį mirė vienas ryškiausių JAV lietuvių visuomenės veikėjų, Lietuvos garbės konsulas Floridoje Stanley Balzekas jaunesnysis. Užuojautas dėl jo mirties penktadienį ir šeštadienį pareiškė šalies vadovai, ministrai. S. Balzekas už nuopelnus Lietuvai apdovanotas Gedimino ordino Komandoro kryžiumi ir ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro didžiuoju kryžiumi.

* Europos Parlamentas penktadienį priėmė rezoliuciją, skelbiančią, kad „juodųjų gyvybės svarbios“, ir smerkiančią bet kokių pavidalų rasizmą ir baltųjų viršenybės idėjas. Ši rezoliucija nesukelia jokių teisinių pasekmių, bet siunčia palaikymo žinią protestuojantiems prieš rasizmą. 

* Baltarusijos policija penktadienį vakare sulaikė dešimtis opozicijos šalininkų ir žurnalistų per piketus, skirtus pademonstruoti palaikymą kandidatams, siekiantiems per rugpjūtį vyksiančius prezidento rinkimus varžytis su autoritariniu valstybės vadovu  Aleksandru Lukašenka, pranešė žmogaus teisių aktyvistai.

* Valstybinė šalies žiniasklaida pranešė, kad Kinija Honkonge įsteigs „nacionalinio saugumo agentūrą“ prižiūrėti, kaip vykdomas rengiamas nacionalinio saugumo įstatymas, kuriuo siekiama nuslopinti disidentų veiklą šiame mieste. Naujasis įstatymas taip pat bus viršesnis už jau galiojančius Honkongo teisės aktus, jeigu jį priėmus susidarytų kokių nors teisinių kolizijų, nurodoma naujienų agentūra „Xinhua“ pranešime, kuriame išsamiai aprašomas įstatymo projektas.

* JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) šeštadienį po daugiau kaip trijų mėnesių surengė pirmą rinkimų kampanijos mitingą. Surinkdamas savo šalininkus smarkiai reklamuotame mitinge Talsoje Oklahomoje, respublikonų prezidentas pareiškė kone įveikęs pandemiją, kuri nusinešė maždaug 120 tūkst. amerikiečių gyvybių.

* Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas televizijos „Rossija 1“ laidai „Rossija. Kreml. Putin“ („Rusija. Kremlius. Putinas“) pasakė neatmetantis galimybės, kad vėl balotiruosis į valstybės vadovo postą, jei bus priimtos atitinkamos konstitucijos pataisos. Tuo pačiu jis pabrėžė, kad galutinio sprendimo dar nepriėmė.

Vilnius, birželio 21 d. (BNS).

BNS nuotrauka

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“   sutikimo draudžiama.

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode