Naujienlaiškis: svarbiausi pirmadienio įvykiai

BNS pateikia svarbiausių pirmadienio naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą:

Viruso plitimas. Per parą nustatyta 11 naujų užsikrėtimo koronavirusu atvejų, devyni iš jų – Kauno apskrityje. Penki iš naujai patvirtintų atvejų yra įvežtiniai, penki susiję su infekcijos židiniais, vieno žmogaus užsikrėtimo aplinkybės nėra aiškios.

Kaukių grąžinimas. Už koronaviruso krizės valdymą atsakingas Vyriausybės komitetas nusprendė siūlyti grąžinti privalomą kaukių dėvėjimą parduotuvėse, prekybos centruose ir viešajame transporte. Galutinį sprendimą Ministrų kabinetas turėtų priimti trečiadienį. Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius sako, kad kaukės grąžinamos įvertinus tai, kad „tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje susirgimų skaičius didėja“. E. Jankevičius perėmė atostogaujančio sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos pavadavimą iš susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus. 

Netektis. Po ligos pirmadienį mirė kino ir teatro aktorė Gražina Balandytė. Jai buvo 83 metai. Režisierius Aidas Giniotis BNS sakė, kad G. Balandytė buvo labai pareiginga išskirtinio aristokratiško humoro jausmo asmenybė.

E-sveikata. Registrų centrui iki šiol nepavyko atkurti e. sveikatos sistemos veiklos. Centro vadovas Saulius Urbanavičius teigia, kad visi sistemoje sukaupti duomenys yra išsaugoti. Anksčiau žadėjęs atkūrimą šios savaitės pradžioje, dabar Registrų centras nurodo, kad veiklą tikimasi atkurti savaitės viduryje. Sistema neveikia jau savaitę – nuo tada, kai praėjusį pirmadienį per liūtį buvo užpilta serverinė.

Privaloma izoliacija. Iš Ispanijos grįžtantiems lietuviams įsigaliojo reikalavimas dvi savaites būti izoliacijoje. Toks pats reikalavimas jau anksčiau taikomas iš Kroatijos, Švedijos, Bulgarijos, Portugalijos, Rumunijos ir Liuksemburgo grįžtantiems lietuviams. Užsieniečių atvykimas iš šių šalių draudžiamas. 

Prezidento komunikacija. Prezidento Gitano Nausėdos komunikacijos grupei pradėjo vadovauti buvęs žurnalistas, aktorius Ridas Jasiulionis. 50-metis R. Jasiulionis BNS sakė, kad sieks „padėti prezidentui skleisti jo politinio kompromiso kultūrą“.

Emocinė sveikata. Daugiau kaip 40 proc. Lietuvos gyventojų teigia, kad dėl koronaviruso pandemijos ir įvesto karantino jų emocinė sveikata pablogėjo. Tai parodė BNS užsakymu bendrovės „Vilmorus“ atlikta apklausa. Vilniaus universiteto Psichiatrijos klinikos profesorius Dainius Pūras sako, jog apklausos rezultatai rodo žmonių „normalią reakciją į nenormalią situaciją“.

Baltarusijos problemos. Prezidentas G. Nausėda laišku paragino Europos Vadovų Tarybos pirmininką Charles'ą Michelį imtis veiksmų dėl Astravo atominės elektrinės grėsmės ir blogėjančios žmogaus teisių padėties Baltarusijoje. „ES įsitraukimo techniniu lygmeniu jokiu būdu nepakanka, siekiant sumažinti šio Rusijos vadovaujamo projekto galimas grėsmes. Nesaugi AE prie ES sienų taip pat yra ES geopolitinė problema, kuriai spręsti reikia adekvačių politinių priemonių“, – teigia prezidentas.

Virusas kaimynystėje. Latvijoje per pastarąją parą nenustatyta nė vieno naujo koronaviruso atvejo. Lenkijoje patvirtinti 337 nauji atvejai ir penkios mirtys, Baltarusijoje – 119 atvejų ir keturios mirtys, Rusijoje – 5635 atvejai ir 85 mirtys. 

Nauja banga. Azijoje ir Europoje auga nerimas dėl naujos susirgimų bangos. Kinija ir Australija pranešė apie didžiausią susirgimų skaičių per pastaruosius kelis mėnesius, Honkongas nuo trečiadienio uždaro restoranus ir įveda reikalavimą visose viešose vietose dėvėti kaukes.

Vakcinos bandymai. Jungtinėse Valstijose prasidėjo pasaulyje didžiausio masto COVID-19 vakcinos bandymai su pirmaisiais iš 30 tūkst. savanorių. Eksperimentinę vakciną kuria Nacionalinis sveikatos apsaugos institutas ir korporacija „Moderna“.

Aukų statistika. Iki šiol patvirtinta beveik 650 tūkst. koronaviruso aukų. Daugiausia mirčių pranešė JAV (146 tūkst.), Brazilija (87 tūkst.), Britanija (45 tūkst.), Meksika (43 tūkst.) ir Italija (35 tūkst.).

Kova su nutukimu. Jungtinės Karalystės vyriausybė paskelbė kovos su gyventojų nutukimo problema planą. Pagal jį, restoranai savo meniu turės skelbti informaciją apie patiekalų kaloringumą, uždrausta nesveikų produktų reklama per televiziją iki 21 valandos ir pasiūlymai „du už vieno kainą“.

JAV ir Kinijos įtampa. Jungtinių Valstijų diplomatai Kinijos nurodymu paliko savo konsulatą pietvakariniame Čengdu mieste. Šią įstaigą Kinija nurodė uždaryti, atsakydamas į analogišką Vašingtono sprendimą dėl kinų konsulato didžiausiame Teksaso mieste Hjustone.   

Paliaubos Ukrainoje. Ukrainoje įsigaliojo paliaubos tarp vyriausybės pajėgų ir Maskvos remiamų separatistų. Dėl paliaubų praėjusią savaitę sutarė Ukrainos, Rusijos bei Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos derybininkai. Visgi lieka abejonių, kiek jos bus tvirtos – praėjus vos kelioms valandoms Ukrainos kariuomenė apkaltino separatistus pažeidus paliaubas ir apšaudžius jos pozicijas.

Autorius Vaidotas Beniušis

Vilnius, liepos 27 d. (BNS).

BNS nuotrauka

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode