Šiltnamio efektą sukeliančių dujų koncentracija nepaisant karantino – rekordinė

Šiltnamio efektą sukeliančios dujos atmosferoje – pagrindinis klimato kaitos veiksnys – pernai pasiekė rekordinę koncentraciją, kuri šiemet toliau didėjo nepaisant pandemijos stabdymo priemonių, pirmadienį paskelbė Jungtinės Tautos.

Pasaulio meteorologijos organizacija (PMO) nurodė, kad karantino priemonės, sienų uždarymas, skrydžių sustabdymas ir kitos priemonės koronaviruso krizei suvaldyti iš tiesų sumažino taršą daugeliu teršalų ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų, tokių kaip anglies dvideginis.

Tačiau organizacija įspėjo, kad pramonės sulėtėjimas dėl pandemijos nesumažino rekordinės šiltnamio efektą sukeliančių dujų koncentracijos. Šios dujos sulaiko šilumą atmosferoje, todėl kyla Žemės temperatūra ir vandenynų lygis, dažnėja ekstremalūs meteorologiniai reiškiniai.

„Su karantinu susijęs taršos sumažėjimas yra tik mažytis trumpalaikis pokytis ilgo laiko grafike, – sakoma PMO vadovo Petteri Taalaso (Pėterio Talaso) pareiškime. – Mums reikia pastovaus kreivės suplokštėjimo.“

Kaip sakoma PMO metinėje ataskaitoje dėl taršos šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis „The Greenhouse Gas Bulletin“, preliminarūs apskaičiavimai rodo, kad periodu, kai buvo intensyviausiai taikomos karantino priemonės, per parą į atmosferą išmetamo anglies dvideginio kiekis pasaulyje galėdavo sumažėti 17 procentų.

Metinis poveikis taršai turėtų būti 4,2–7,5 proc. sumažėjimas, sakoma ataskaitoje.

Tačiau tai iš esmės nemažins anglies dvideginio atmosferoje koncentracijos, nurodė PMO ir perspėjo, kad poveikis šiai koncentracijai buvo „ne didesnis nei svyravimas tarp normalių metų“.

Istoriniai dydžiai 

Anglies dvideginio koncentracija toliau didės, nors ir kiek lėčiau, sakė PMO ir pridūrė, kad tempas bus lėtesnis ne daugiau kaip 0,23 milijoninės dalies (ppm) per metus, palyginti su ankstesne trajektorija. Šis skaičius toli gražu neviršija 1 ppm, kuria nusakomas natūralus svyravimas tarp metų.

„Trumpuoju periodu izoliavimo dėl COVID-19 poveikio negalima atskirti nuo natūralaus varijavimo“, – sakoma ataskaitoje.

Tarša yra pagrindinis veiksnys, nulemiantis šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį, bet koncentracijos rodiklis nusako tai, kas lieka po virtinės sudėtingų atmosferos, biosferos, litosferos, kriosferos ir vandenynų sąveikų.

Anglies dvideginis kol kas yra svarbiausios ilgaamžės šiltnamio efektą sukeliančios dujos atmosferoje, susijusios su žmogaus veikla, ir nulemia maždaug du trečdalius Žemės šiltėjimo.

PMO ataskaitoje nurodoma, kad anglies dvideginio koncentracija atmosferoje 2019 metais buvo 410 ppm – daugiau nei 407,8 ppm 2018 metais – ir šiemet toliau didėjo.

P. Taalasas atkreipė dėmesį, kad pasaulis 400 ppm ribą peržengė 2015 metais, o „vos po ketverių metų peržengėme 410 ppm“ ribą.

„Tokios augimo spartos per mūsų įrašų istoriją niekada nebuvo“, – įspėjo jis.

Pasak PMO, nuo 1990 metų Žemės sugeriamos Saulės šviesos ir atgal į kosmosą išspinduliuojamos energijos skirtumas (angl. radiative forcing) – šiltnamio efektą sukeliančių dujų poveikis klimatui – padidėjo 45 procentais.

Prieš 5 milijonus metų

„Anglies dvideginis atmosferoje išlieka šimtmečius, o vandenynuose – dar ilgiau“, – sakė P. Taalasas.

„Praėjusį kartą Žemėje panaši koncentracija buvo prieš 3–5 mln. metų“, – sakė jis ir pažymėjo, kad tuo metu pasaulio temperatūra buvo 2–3 Celsijaus laipsniais aukštesnė, o jūros lygis buvo 10–20 m aukštesnis.

„Tačiau nebuvo 7,7 mlrd. gyventojų“, – pabrėžė P. Taalasas.

Antros pagal svarbą atmosferoje esančios šiltnamio efektą sukeliančios dujos yra metanas, kurio dalį išskiria galvijai ir fermentacija ryžių laukuose. Metanas nulemia maždaug 16 proc. šiltėjimo.

2019 metais metano lygis siekė 260 proc. lygio, fiksuoto iki pramoninės revoliucijos, 1 877 milijardinių dalių (ppb). Padidėjimas palyginti su 2018 metais buvo šiek tiek mažesnis už ankstesnį metinį padidėjimą, bet vis tiek didesnis už 10 metų vidurkį, nurodė PMO.

Diazoto monoksido – trečių pagal svarbą šiltnamio efektą sukeliančių dujų, kurias išskiria daugiausia trąšos – koncentracija pernai buvo 332 ppb – 123 proc. lygio, fiksuoto laikotarpiu iki pramonės revoliucijos.

Diazoto monoksido koncentracijos padidėjimas nuo 2018 iki 2019 metų taip pat buvo mažesnis nei stebėtasis nuo 2017 iki 2018 metų, bet prilygo vidutiniam metiniam augimui pastaruoju dešimtmečiu.

Redaktorė Rūta Androšiūnaitė

nvsc.lrv.lt nuotrauka

Informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode