Teismo sprendimu buvo priteistas išlaikymas, tačiau, paaiškėja, kad skolininkas gyvena užsienyje? Ką daryti ir kaip išsiieškoti skolas iš ne Lietuvoje gyvenančio skolininko?
Atsižvelgiant į tai, kad tokiais atvejais pakankamai sudėtinga užtikrinti teisę į išlaikymą, visgi tarptautiniai teisės aktai ir Lietuvos bei užsienio institucijos gali padėti išsiieškoti priteistas skolas. Nors procesas ir užtrunka, tačiau, tiek Lietuvos, tiek užsienyje veikiančios institucijos bendradarbiaudamos gali padėti žmonėms. Pagal tarptautinius teisės aktus ir centrinių institucijų teikiamas paslaugas, galima lengviau ir efektyviau bandyti išspręsti šią problemą.
Ypač svarbu, kur yra skolininko gyvenamoji vieta ir tarptautinių teisės aktų išlaikymo prievolių išieškojimo klausimais veikimas, kadangi, ne visose valstybėse yra galimybė įgyvendinti tokią teisę. Pavyzdžiui, skolininkas gyvena Europos Sąjungos valstybėje, tuomet yra taikomas Reglamentas Nr. 4/2009 visose Europos Sąjungos valstybėse narėse po jo įsigaliojimo datos priimtiems sprendimams dėl išlaikymo prievolių, atsirandančių iš šeimos santykių, tėvystės ar motinystės, santuokos ar giminystės. Šis tarptautinis teisės aktas nustato išlaikymo prievolėms bei teismų sprendimams dėl išlaikymo pareigų taikytinos teisės, teismingumo, kitose Europos Sąjungos valstybėse narėse priimtų sprendimų vykdymo taisykles, taip pat valstybių narių institucijų bendradarbiavimo tvarką. Hagos konvencija yra taikoma tarpvalstybinėms byloms, susijusioms su Europos Sąjungos valstybe nare ir trečiąja šalimi, kuri yra Hagos konvencijos susitariančioji valstybė. Tai reiškia, kad yra numatytos galimybės išieškoti skolas ir iš ne Europos Sąjungoje gyvenančių skolininkų. Hagos konvencija reglamentuoja tik iš tėvų ir vaikų bei sutuoktinių santykių kylančių prievolių vykdymo išieškojimą.
Lietuvoje, kai norima išieškoti išlaikymą asmeniui iki 21 metų, centrinė institucija yra Fondo valdybos Klaipėdos skyrius. Tais atvejais, kai siekiama išieškoti išlaikymą 21 metų asmeniui ir vyresniam, centrinė institucija yra Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnyba. Tiek Fondo valdybos Klaipėdos skyrius, tiek Tarnyba yra įpareigotos bendradarbiauti su kitose Europos Sąjungos valstybėse narėse esančiomis centrinėmis institucijomis ir tokiu būdu padėti išlaikymo kreditoriams bei skolininkams pareikšti savo teises kitoje valstybėje.
„Turime praktikoje pavyzdžių, kai bendradarbiaujant Lietuvoje veikiančioms įstaigoms, padedančioms išieškoti iš skolininko priteistas sumas, sėkmingai ir per gana trumpą laiką skolos buvo atlygintos. Tokį atvejį turėjome dėl skolininko, gyvenančio Airijoje. Tarnyba, gavusi prašymą ir atlikusi visus veiksmus, dokumentus perdavė Airijos centrinei institucijai ir reikalavimas buvo įvykdytas per 4 mėnesius, nors paprastai, kitais atvejais tokie procesai itin užtrunka ir tęsiasi dėl įvairiausių priežasčių. Jei tokia problema yra ir nepavyksta atgauti skolos, o skolininkas gyvena užsienio valstybėje, skatiname pasinaudoti ir tokia galimybe.“ – pažymėjo Tarnybos vadovė Živilė Poželienė.
Visos paslaugos, kurias centrinės institucijos teikia asmenims, yra nemokamos. Šios institucijos taip pat organizuoja ir apmoka reikalingų pateikti kitai valstybei dokumentų vertimą (jeigu reikia) į tos valstybės nustatytą kalbą. Tam, kad asmuo galėtų pasinaudoti centrinių institucijų tinklo pagalba ir suteikiamais palengvinimais išlaikymo išieškojimo srityje, jis tokių paslaugų turi kreiptis tik per savo valstybės centrinę instituciją, t. y. turi kreiptis atitinkamai į Tarnybą arba Fondo valdybos Klaipėdos skyrių.
Jeigu kreditorius ar skolininkas savo teisių įgyvendinimui prašo valstybės finansuojamos teisinės pagalbos atstovauti jo teises Europos Sąjungos ar Hagos konvencijos dalyvės teisme, taip pat tokia pagalba užtikrinama, priklausomai nuo to, kokio amžiaus asmeniui yra siekiama išieškoti išlaikymą.
Jeigu siekiama išieškoti išlaikymą asmeniui iki 21 metų amžiaus, teisinė pagalba turi būti teikiama nemokamai visose Europos Sąjungos valstybėse narėse ir valstybėse – Hagos konvencijos dalyvėse.
Asmeniui 21 metų amžiaus ir vyresniam, pageidaujančiam išsiieškoti išlaikymą, bei skolininkui, valstybės finansuojama teisinė pagalba Europos Sąjungos valstybėje narėje teikiama tokia pačia tvarka, kokia teisinę pagalbą atitinkamoje valstybėje gautų atitinkamos valstybės piliečiai. Kiekvienoje valstybėje narėje teisinės pagalbos apimtys ir suteikimo tvarka yra skirtinga, tačiau, ypač svarbu, kad gyventojai gali išnaudoti tokias galimybes ir bandyti atgauti skolas.
Tarnyba, kaip centrinė institucija, tarpininkauja padedant Lietuvos Respublikos piliečiams surinkti reikiamus dokumentus, kurie yra būtini kreipiantis į kitą užsienio valstybę dėl Lietuvos teismo sprendimu priteisto išlaikymo lėšų išieškojimo iš kitoje užsienio valstybėje gyvenančio skolininko. Pastarųjų penkerių metų duomenimis, Tarnyba tarpininkavo 11 bylų.
Tarnyba neretai gauna Fondo valdybos Klaipėdos skyriaus persiųstus kitoje ES valstybėje narėje ar Hagos konvencijai priklausančioje valstybėje gyvenančių pareiškėjų bei kitų valstybių centrinių institucijų, kurios siekia susigrąžinti vietoj skolininko sumokėtas išlaikymo išmokas, prašymus suteikti antrinę valstybės garantuojamą teisinę pagalbą, skiriant advokatą ar apmokant vykdomosios bylos administravimo išlaidas. Tokių prašymų per pastaruosius 5 metus buvo gauta 229.
STT nuotr.