Parama
Ornitologai kviečia į paukščių palydas

 Šių metų pirmąjį spalio savaitgalį – 1-2 dienomis, Lietuvos ornitologų draugija (LOD) tradiciškai kviečia visus gamtai ir paukščiams neabejingus žmones prisijungti prie gausaus stebėtojų būrio išlydėti išskrendančius paukščius. Net 36 šalys dalyvaus paukščių skaičiavime. Tūkstančiai žmonių tomis dienomis stebės ir mėgins suskaičiuoti daugelyje Europos vietų stebimus migrantus. Vėliau tarptautinė paukščių apsaugos organizacija BirdLifeInternational, kurios partnerė yra Lietuvos ornitologų draugija, apibendrins ir paviešins šios Europinės akcijos rezultatus, kurie parodys ir kiekvienos šalies indėlį. Šis tarptautinis  visuotinas renginys skaičiuoja jau 23– uosius metus.

Lietuvoje organizuojama Paukščių palydų šventė, kasmet sulaukia didelio Lietuvos gyventojų dėmesio. Paukščių palydos (angl. EuroBirdwatch) ne tik visoje Europoje, bet ir Lietuvoje jau tapo tradicine švente. Tai puiki galimybė skirti laiką dar gausių migruojančių paukščių stebėjimams, susitikti su bendraminčiais, aplankyti paukščiams svarbias teritorijas ar tiesiog dar vieną dieną praleisti rudenėjančioje gamtoje. Nesvarbu, ar esate patyręs stebėtojas, ar tiesiog norite geriau pažinti paukščius stebint juos natūralioje aplinkoje, nepriklausomai nuo amžiaus ir profesijos – prisijunkite prie šalyje organizuojamų Paukščių palydų ir kartu su tūkstančiais kitų dalyvių, palinkėkite mūsų šalį paliekantiems sparnuočiams laimingo kelio ir tuo pačiu juos suskaičiuokite.

Visus norinčius savarankiškai organizuoti Paukščių palydas savo apylinkėse kviečiame užregistruoti renginį, nesvarbu, ar tai bus ekskursija po apylinkes, ar renginys su specialia programa, skirta paukščių pažinimui, ar grupės bendraminčių pasivaikščiojimas po rudenėjančią gamtą. Renginį reikėtų užregistruoti el.paštu Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.,  atsiunčiant renginio registravimo anketą

Kiekvienais metais LOD sekretoriatas Paukščių palydų dieną organizuoja išvyką į ornitologiniu požiūriu įdomią teritoriją. Pernai  palydų dieną aplankėme Baltosios Vokės žuvininkystės tvenkinius. Informaciją apie šių metų išvyką LOD artimausiu metu paskelbs savo interneto svetainėje www.birdlife.lt, sekite naujienas!

Taip pat draugijos svetainėje pateiksime ir kitų dalyvių planuojamų renginių informaciją. Tradiciškai kiekvienais metais kartu su LOD aktyviai dalyvauja ir daugelis saugomų teritorijų direkcijų palydinčios paukščius regioniniuose parkuose. Paukščių palydos bus puiki proga aplankyti gražiausius Lietuvos kampelius!

Pagrindinis Paukščių palydų akcentas – šalies masto paukščių stebėjimas ir apskaitos su greito informavimo akcija, kurioje dalyvauti gali visi - ir maži, ir dideli, ir gerai pažįstantys paukščius, ir skiriantys vos keletą jų rūšių. Taigi, pirmąjį spalio savaitgalį visus, stebėjusius paukščius, prašome užpildyti rezultatų anketą ir iki spalio 2 dienos (sekmadienio) 15 val. atsiųsti Lietuvos ornitologų draugijai el. paštu Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. arba faksu (8 5) 213 04 98. Draugijos būstinėje budintiems darbuotojams susumavus Paukščių palydų rezultatus, juos perduos Europos paukščių stebėtojų (EuroBirdwatch16) koordinavimo centrui, kurio funkcijas šiais metais vykdo šveicarai.

Faktai:

Paukščių palydos (angl. EuroBirdwatch) – Europoje rengiamos nuo 1993 m., kurias koordinuoja tarptautinė paukščių apsaugos organizacijų asociacija „BirdLifeInternational“

2015 m. per pirmąjį spalio savaitgalį buvo suskaičiuoti net 25 mln. paukščių!

Lietuvoje Paukščių palydas nuo 1994 m. organizuoja ir koordinuoja Lietuvos ornitologų draugija.

Pernai metais stebėta net 600 348 sparnuočiai, priklausančių net 136 paukščių rūšiai.
Gausiausiai Lietuvoje skrido paprastieji kikiliai – 281 930, mėlynosios zylės – 94 455, paprastasis varnėnas – 60 736

Be šių, gausiai skrido: didžioji zylė (54 754), paprastoji pempė (33 115), keršulis (9515), želmeninė žąsis (9 664), didysis kormoranas (8 397), didžioji antis (6 687), laukys (6 087). Vėlyvos rūšys: baltasis gandras (4), plovinė vištelė (1), langinė kregždė (6), pilkoji devynbalsė (1).

Rečiau registruojamos paukščių rūšys palydų metu: paprastoji berniklė (18), rudasis peslys (6), sakalas keleivis (3) žvirblinė pelėda (5).

Tradiciškai daugiausia paukščių per palydas suskaičiuojama Ventės rage ir pajūryje.

2011

2012

2013

2014

 2015

Mėlynoji zylė

Paprastasis varnėnas

Paprastasis kikilis

Paprastasis kikilis

 Paprastasis kikilis

Paprastoji pempė

Paprastasis kikilis

Didžioji zylė

Ilgauodegė zylė

 Mėlynoji zylė

Paprastasis kikilis

Paprastoji pempė

Paprastasis varnėnas

Didžioji zylė

 Paprastasis    varnėnas

Gediminas PETKUS

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode