Ar senos statybos namui tinka šilumos siurblys? Patarimai renovuojantiems būstą

namasSenos statybos namai Lietuvoje dažnai pasižymi prastu energetiniu efektyvumu, tačiau tai nereiškia, kad modernios šildymo technologijos jiems netinka. Šilumos siurbliai tampa vis populiaresni tarp renovuojančių senus namus savininkų, tačiau prieš priimant sprendimą, svarbu įvertinti keletą esminių aspektų.

Šilumos nuostolių įvertinimas

Pirmiausia, prieš diegiant bet kokią naują šildymo sistemą, būtina atlikti namo šilumos nuostolių auditą. Senos statybos namuose šilumos nuostoliai gali būti 2-3 kartus didesni nei naujos statybos namuose. Pagrindinės šilumos nuostolių vietos:

  • Stogas (15-25% šilumos nuostolių)
  • Sienos (20-30%)
  • Langai ir durys (15-25%)
  • Grindys (10-15%)
  • Šilumos tiltai (10-20%)

Šilumos nuostolių auditas padės suprasti, ar namas tinkamas šilumos siurbliui, ir kokio galingumo įrenginys reikalingas. Didelių šilumos nuostolių atveju, šilumos siurblys turės dirbti intensyviau, kas padidins elektros sąnaudas ir sumažins sistemos efektyvumą.

Izoliacijos svarba

Prieš įrengiant šilumos siurblį senos statybos name, rekomenduojama atlikti bent minimalius apšiltinimo darbus:

Stogo apšiltinimas. Tai dažnai ekonomiškiausias ir efektyviausias būdas sumažinti šilumos nuostolius. Rekomenduojama naudoti ne mažesnio nei 30-40 cm storio šilumos izoliacijos sluoksnį.

Sienų apšiltinimas. Galima rinktis tiek išorinį, tiek vidinį apšiltinimą. Išorinis apšiltinimas efektyvesnis, nes pašalina šilumos tiltus, tačiau gali būti sudėtingas istoriniuose namuose dėl fasado išvaizdos išsaugojimo reikalavimų.

Langų keitimas. Seni, nesandarūs langai gali būti atsakingi už 25% šilumos nuostolių. Trigubų stiklų langai su mažos emisijos danga gali žymiai pagerinti namo energetinį efektyvumą.

Grindų apšiltinimas. Ypač svarbu, jei namas pastatytas ant grunto ar virš nešildomo rūsio.

Šilumos siurblių tipai ir tinkamumas seniems namams

Rinkoje yra keli pagrindiniai šilumos siurblių tipai, ir ne visi vienodai tinka senos statybos namams:

Oras-vanduo šilumos siurbliai – universaliausia ir dažniausiai naudojama sistema renovuojamuose namuose. Jie gali pakeisti seną katilą ir naudoti esamą radiatorių sistemą, nors efektyviausi su grindiniu šildymu. Veikia iki -20°C, bet efektyvumas krenta žemoje temperatūroje.

Oras-oras šilumos siurbliai – pigiausias ir paprasčiausias sprendimas, tačiau tinka tik kaip papildomas šildymo šaltinis arba nedideliems, gerai apšiltintiems namams. Jie netinka karšto vandens ruošimui.

Geoterminiai (žemė-vanduo) šilumos siurbliai – efektyviausi, bet ir brangiausi bei reikalaujantys daug vietos horizontaliam arba gilaus gręžinio vertikaliam kolektoriui. Puikiai tinka dideliems senos statybos namams su didesniu sklypu.

Vandens-vandens šilumos siurbliai – efektyvūs, bet tinka tik namams šalia vandens telkinių (ežerų, upių).

Šildymo sistemos suderinamumas

Svarbus aspektas – esamos šildymo sistemos suderinamumas su šilumos siurbliu:

Radiatoriai. Šilumos siurbliai efektyviausi, kai tiekia žemesnės temperatūros vandenį (35-45°C). Seni radiatoriai projektuoti aukštesnei temperatūrai (60-80°C). Sprendimai:

  • Pakeisti radiatorius didesniais
  • Įrengti papildomus radiatorius
  • Pagerinti namo izoliaciją
  • Rinktis galingesnį šilumos siurblį, galintį veikti aukštesnėje temperatūroje

Grindinis šildymas idealiai tinka šilumos siurbliams dėl žemos darbinės temperatūros. Jo įrengimas senos statybos name gali būti sudėtingas, bet yra plonų grindinio šildymo sistemų renovacijai.

Papildomi sprendimai efektyvumui didinti

Siekiant maksimalaus šilumos siurblio efektyvumo senos statybos name, verta apsvarstyti papildomas priemones:

Šilumos akumuliacinė talpa padeda optimizuoti šilumos siurblio darbą, kaupia perteklinę šilumą ir sumažina įrenginio įsijungimų skaičių.

Hibridinės sistemos. Šilumos siurblys + katilas (dujinis, kieto kuro, elektrinis). Šilumos siurblys veikia kaip pagrindinis šilumos šaltinis, o katilas įsijungia tik esant labai žemai lauko temperatūrai.

Saulės kolektoriai gali būti naudojami karšto vandens ruošimui šiltuoju metų laiku, sumažinant šilumos siurblio darbo laiką.

Mechaninė ventiliacija su šilumos atgavimu (rekuperacija) sumažina šilumos nuostolius dėl vėdinimo ir pagerina namo mikroklimatą.

Išmaniosios valdymo sistemos optimizuoja šildymo sistemos darbą, pritaikydamos ją prie gyventojų įpročių ir oro sąlygų.

Ekonominis vertinimas

Prieš diegiant šilumos siurblius senos statybos name, verta atlikti ekonominį vertinimą:

  • Pradinio investicijos dydis (įranga, montavimas, sistemos pritaikymas)
  • Numatomos eksploatacinės išlaidos
  • Energijos kainų prognozės
  • Galimos valstybės subsidijos renovacijai
  • Atsipirkimo laikotarpis

Senos statybos name be geros izoliacijos šilumos siurblio atsipirkimo laikotarpis gali būti gerokai ilgesnis nei gerai apšiltintame name. Tačiau įvertinus valstybės paramą ir nuolat augančias tradicinio kuro kainas, investicija dažnai tampa ekonomiškai pagrįsta.

Praktiniai aspektai

Renkantis šilumos siurblį senos statybos namui, taip pat svarbu įvertinti:

  • Lauko įrenginio vietą (triukšmo lygis, estetika, atstumai iki kaimynų)
  • Techninę patalpą vidaus įrenginiams
  • Esamų elektros instaliacijos pajėgumus (gali prireikti atnaujinti)
  • Patikimą montuotojų komandą su patirtimi renovuojamuose namuose
  • Techninės priežiūros galimybes ir garantijas

Tinkamai įvertinus visus šiuos aspektus ir atlikus reikiamus paruošiamuosius darbus, šilumos siurbliai tampa puikiu sprendimu senos statybos namams, suteikdami komfortą, mažindami aplinkos taršą ir ilgalaikėje perspektyvoje taupydami lėšas šildymui.

 

 

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode