Mažeikių garbės pilietį rinks gyventojai

Lapkričio 20-ąją Mažeikių rajono savivaldybės Apdovanojimų komisija nuotoliniu būdu sprendė klausimą dėl Mažeikių garbės piliečio vardo suteikimo. Pasak vicemerės Sigutės Bernotienės, šiai nominacijai pasiūlyti du kandidatai: Gintautas Alekna ir Ričardas Grušas: „Buvo siūlomas ir trečias kandidatas, tačiau nepateiktas reikalingas aprašas, ko reikalauja nuostatai“.

 

 

Pristatė kandidatus

Trumpai pristatydama G. Aleknos nuopelnus, S. Bernotienė akcentavo, kad jis pirmasis Mažeikiuose buvo įkūręs tuomet dar naujadarą – Vietinę Mažeikių televiziją ir 10 metų rengė transliavo Mažeikių laidas: „Turi surinkęs daug vaizdinės informacijos, taip pat ir apie 1991-ųjų metų sausio 13-osios įvykius. Archyvas perduotas Mažeikių muziejui. Tai vienas iš Nepriklausomybės atkūrimo dalyvių, sukūręs mokomųjų filmų, ekspedicijų į lietuvių tremties vietas vadovas ir dalyvis ir kt.“.

G. Alekna, 1989 m. Mažeikiuose įkūrė vietinę televiziją ir joje dirbo. 1989 m. pirmą kartą išvyko į ekspediciją į Sibirą, kur filmavo moksleivių ekspediciją į Irkutską. Iki 2016 m. yra dalyvavęs 46 ekspedicijose. Vadovavęs 36 ekspedicijoms, iš jų – 22 pats organizavęs. Remdamasis ekspedicijų metu surinkta medžiaga sukūrė 9 dokumentinius filmus apie tremtį, taip pat filmus aplinkos apsaugos ir kultūros paveldo temomis, aktyviai dalyvauja televizijų laidose ir renginiuose, sukaupė apie 30 tūkst. nuotraukų archyvą tremties tema.

Yra aplankęs apie 85 proc. žinomų lietuvių tremties ir kalinimo vietovių Sibire ir europinėje Rusijos dalyje. Aplankytos visos už Uralo esančios sritys, išskyrus Chabarovsko kraštą, nes ten lietuvių tremtinių buvo labai nedaug. Surinkta medžiaga ir ekspedicijų ataskaitos pateiktos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui, daug medžiagos publikuota internete.

Pristatydama R. Grušo nuopelnus Mažeikiams, vicemerė sakė, kad šis žmogus ne mažiau nusipelnęs už pirmąjį kandidatą: buvęs Mažeikių muzikos mokyklos direktorius, rajone matomas gražiais darbais, 14 metų –Tarptautinio meno festivalio vadovo pavaduotojas, vadovauja „Draugystės“ chorui, kuris gerai žinomas ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje ir kt..

Apdovanojimai

G. Aleknai, teleoperatoriui, fotografui, keliautojui, ekspedicijų į tremtinių vietas organizatoriui ir vadovui, „Lemties" bendrijos nariui:

1997 m. – Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino 3-ojo laipsnio medalis;

2009 m. – Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžius;

2014 m. – G. Petkevičaitės-Bitės atminimo medalis „Tarnaukite Lietuvai“;

2014 m. – Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių bendrijos medalis „Vilties žvaigždė“;

2016 m. – LR Kultūros ministerijos garbės ženklas „Nešk savo šviesą ir tikėk" (įteiktas 2016-05-10).

2001 m. įteikta kino režisieriaus Petro Abukevičiaus vardo premija už pažintinį filmą „Kamanų rezervatas“ ir padėka už dokumentinį filmą „Bebrų veikla gamtoje". 2006 m. LTV akcijoje „Daugiau saulės, daugiau šviesos“ už saugomą ateitį pelnė Šviesuolio vardą. 2007 m. įteikta Mažeikių krašto kultūros premija už kultūrinę ir švietėjišką veiklą. Brolija „Lapteviečiai“ 2008 m. žinomo akvarelisto Prano Poručio paveikslu „Turukta“ apdovanojo už pasiaukojamą ryžtą siekiant kilnaus tikslo.

R. Grušui, Mažeikių rajono savivaldybės kultūros centro mišraus choro „Draugystė“ vadovui, Tarptautinio meno festivalio „Mažeikiai“ meno vadovo pavaduotojui, Mažeikių „Rotary“ klubo nariui  2003 m. už nuopelnus rajonui skirta Mažeikių krašto kultūros premija, įteikti padėkos raštai už aktyvią ir profesionalią veiklą puoselėjant muzikos meną, kiti apdovanojimai. 

Vykdoma apklausa

S. Bernotienė klausė komisijos narių, ar šie pritaria, kad G. Aleknos ir R. Grušo kandidatūros būtų teikiamos gyventojų apklausai. Prieštaraujančių nebuvo.

Nutarta apklausą vykdyti iki gruodžio 15 d. Gavus gyventojų apklausos rezultatus, komisija spręs, kurį asmenį teikti Savivaldybės tarybai Mažeikių garbės piliečio vardo suteikimui.

S. Bernotienė siūlė apdovanojimus, kurie būdavo iki šiol teikiami Vasario 16-ąją, paskirstyti kitoms valstybinėms šventėms: „Vasario 16-ąją galėtume apdovanoti Mažeikių garbės pilietį, Kovo 11-ąją paskirtume Garbės ženklą, o Liepos 6-ąją – nominacijas“. Taip, pasak vicemerės, esant pandemijai, būtų išvengta didelių žmonių susibūrimų. Komisijos nariai tam pritarė.

Balsuoti galima atvertus šią nuorodą:

http://www.mazeikiai.lt/gyventojams/apklausos/kvie%c4%8diame-i%c5%a1sakyti-savo-nuomon%c4%99-d%c4%97l-ma%c5%beeiki%c5%b3-rajono-savivaldyb%c4%97s-garb%c4%97s-pilie%c4%8dio-vardo-suteikimo/

Asmeninio archyvo nuotraukos

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode