„Iš tradicijos atėję...“ – kitų metų Mažeikių krašto kalendorius

Skuba į pabaigą 2020-ieji, o su jais – ir kalendorius. Ateinančių metų dienas skaičiuos naujas Mažeikių krašto kalendorius „Iš tradicijos atėję...“, skirtas Tautodailės ir UNESCO Pasaulio paveldo metams. Jame pristatomi mūsų krašto tradicijų puoselėtojai ir jų darbai.

 

Tai antrasis tokio pobūdžio kalendorius, kurį išleido Mažeikių rajono savivaldybė kartu su Savivaldybės viešąja biblioteka. Pirmasis – 2020 metų – išleistas bendradarbiaujant su Švedijoje šiuo metu gyvenančia, iš Mažeikių kilusia dailininke-grafike Asta Norkute.

Rajone – gausus būrys kūrėjų 

Mažeikių krašte gyvena ir kuria daug talentingų tautodailininkų, įvairių amatų meistrų. Dalis jų tradiciją natūraliai perėmė iš tėvų, senelių, dalis tarsi patys pajuto pašaukimą kurti, gaivinti, neleisti užmarštin išeiti vienam ar kitam amatui.

Sudėtingiausias darbas, kuriant šį kalendorių, buvo išrinkti dvylika kūrėjų – jų tiek, kad būtų galima išleisti keletą panašių leidinių ar solidų albumą. Didžiuojamės dideliu būriu meistrų, tęsiančių senąsias tradicijas, savo darbais garsinančių rajoną, tačiau metai turi tik 12 mėnesių... Po ilgų svarstymų, konsultacijų ir diskusijų atranka įvyko. Stengėmės, kad kalendoriuje atsispindėtų kuo didesnė įvairovė.

Herojai dalijasi gera nuotaika  

Taigi 2021 metų ratą suksime drauge su dvylika meistrų, savo talentu, kūryba ir darbštumu garsinančių kraštą ir mus pačius. Tai ir gerai visuomenei žinomi įvairių konkursų bei premijų laureatai, ir tyliai gražius, prasmingus bei labai reikalingus darbus dirbantys kraštiečiai. Kiekvienas jų turi savitą filosofiją, požiūrį į gyvenimą, kūrybą, kartu su savo darbais skleidžia šviesą, šilumą ir džiaugsmą. Jų kūriniais puošiame savo namus, dovanojame bičiuliams, svečiams. Daug jų darbų pasiekia aukščiausias Lietuvos institucijas ir tolimas užsienio šalis. 

Šiuo neramiu laiku, siaučiant pandemijai, norisi, kad kuo dažniau nusišypsotume. Kalendoriaus herojai šypsosi ir siunčia geras emocijas.

Aukos – koplytėlės remontui 

Visus kalendoriaus herojus fotografavo garsus fotografas Arūnas Baltėnas, įsimylėjęs Žemaitiją, nuolat ją lankantis, daug metų fiksuojantis jos žmones, tradicijas ir istoriją. Dizaino sprendimai – gerai žinomo knygų dailininko Jokūbo Jacovskio. Leidinio sudarytoja ir tekstų autorė – Rūta Končiutė-Mačiulienė, pavadinimo idėja – populiarios televizijos laidų vedėjos Zitos Kelmickaitės. 

Nuoširdi padėka nuolat konsultavusioms ir idėją palaikiusioms tautodailės žinovėms Jolantai Kaleckienei ir Aldonai Kuprelytei, jubiliejines sukaktis surinkusiai Janinai Dambrauskaitei, redaktorei Eglei Ereminei. 

Geros nuotaikos ir tradicijų kalendorių bus galima įsigyti už 10 Eur auką Mažeikių muziejuje nuo gruodžio 10 d. Surinktos lėšos bus skirtos Žadeikių kaime (Sedos sen.) esančios vertingos koplytėlės su ažūriniu kryželiu remontui. 1939 m. statyta koplytėlė įtraukta į Kultūros vertybių registrą. 

Kalendorius – puiki dovana už įvairius gerus darbus, konkursų laimėtojams ir bet kokia kita proga. 

Sekime informaciją, būkime aktyvūs konkursų dalyviai ir didžiuokimės savo krašto deimantais. 

Rūta KONČIUTĖ-MAČIULIENĖ

Savivaldybės administracijos vyr. specialistė paveldosaugai

MS-34

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode