Ssc pirmasis
Dauguma moksleivių rankas plauti jau įprato, bet pasitaiko ir mikrobais užterštų delnų

 

Jau ketvirtus metus viena didžiausių Lietuvos maisto tiekimo bendrovių „Pontem“ inicijuoja akciją „Švarios rankos – mikrobams patrankos“. Jos metu Vilniaus, Kupiškio ir Kėdainių mokyklose apsilankę Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto atstovai ėmė mėginius nuo mokinių rankų. Duomenis ekspertai vertina dvejopai: viena vertus, daugumos vaikų rankos švarios, tačiau iš kitos pusės, yra ir keletas nerimauti verčiančių rezultatų.

Per pirmuosius trejus metus akcija „Švarios rankos – mikrobams patrankos“ lankėsi 11 šalies mokymo įstaigų, kuriose nuo vaikų delnų paėmė daugiau kaip 250 mėginių. Pati nemaloniausia statistika buvo 2014-ais, kai net 62,2 proc. mėginių pasižymėjo bakterijų gausa.

„Mūsų akcijos tikslas visuomet buvo vaikams leisti savo akimis pamatyti tai, ko jie neišgirsta ar neprisimena, nes jiems tai tiesiog neįdomu. Džiugu, jog matome gerėjančius rezultatus, nes tai reiškia, kad ir patys vaikai savo rankose sveiko maisto nepaverčia nuodingu. Kita vertus, reikia tęsti pradėtus darbus ir užtikrinti, kad šie rezultatai nesuprastėtų“, – teigė didžiausios šalyje maisto tiekimo įmonės „Pontem“ vykdantysis direktorius Donatas Garbauskas.

Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto Bakteriologinių tyrimų skyriaus vedėja Česlova Butrimaitė Ambrozevičienė tikina, jog tyrimų rezultatai parodė, kad vaikai higienos taisyklių laikosi. „Mūsų rankos niekada nėra sterilios. Mikrobų ant jų visada yra ir turi būti. Bet, pavyzdžiui, enterobakterijų, kurių kai kurios padermės sukelia viduriavimą, radome tik pavienes, tad tai tikrai geras rezultatas“, – pasakoja specialistė.

Iš viso Vilniaus Simono Daukanto progimnazijoje, Kėdainių „Ryto“ progimnazijoje ir Kupiškio „Kupos“ pradinėje mokykloje paimti 70 mėginių. Iš jų nerimą tyrėjams sukėlė tik keleto pavienių mokinių duomenys.  

„Nuo vieno vaiko paimtame mėginyje radome 143 auksinio stafilokoko bakterijas. Stafilokokų yra mūsų aplinkoje, jų radome ir ant kitų mokinių randų, bet šiuo atveju koncentracija – labai didelė. Auksinis stafilokokas, pažeidus odą, nukrapščius spuogą gali sudaryti pūlingą uždegimą“, – pasakoja tyrėja.

Dar vienu atveju ant delnų vaikas nešiojosi dešimtis kartų daugiau mikroorganizmų nei jo klasiokai: „Jei 10 kv. cm rankos plote randama daugiau kaip 300 kolonijas sudarančių mikroorganizmų, tai nėra labai gerai. Kažkiek jų turėti yra normalu, bet toks skaičius reiškia, kad vaikas greičiausiai nelabai stropiai nuplovė rankas“.

Tyrimų rezultatai instituto atstovų pernelyg nenustebino. Anot jų, ant vaikų rankų natūralu rasti šiek tiek daugiau mikrobų, nes šie žaidžia lauke ir yra mažiau atidūs aplinkai. Tačiau būtent todėl jiems pamokos apie teisingą higieną – itin reikalingos.

„Higieniškas rankų plovimas užtrunka 30 sekundžių-minutę. Pirmiausiai rankas reikėtų gerai sudrėkinti vandeniu, po to – išmuiluoti, atidžiai nutrinant delnus, išorines plaštakų puses, tarpupirščius, pirštų galiukus. Galiausiai, svarbu vandens čiaupą, ypač jei rankas plaunate viešoje vietoje, užsukti naudojantis vienkartiniu rankšluosčiu, mat liečiant jį plika ranka vėl pasigaunamos bakterijos“, – aiškina Č.  Butrimaitė Ambrozevičienė.

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode