Šiuolaikinė slauga be modernių technologijų nebeįsivaizduojama

 

Senstanti visuomenė ir augantis dėmesys sveikatai diktuoja pokyčius slaugos sektoriuje. Slaugytojas prieš porą dešimtmečių ir šiandienos specialistas – nesulyginami dalykai. Kokie iššūkiai laukia slaugytojo profesiją pasirinkusių jaunuolių ir kokios slaugos ilgainiui gali tikėtis pacientai, atvirauja Klaipėdos valstybinės kolegijos Slaugos katedros vedėja Daiva Narvilienė.

Bendrosios praktikos slaugos studijų programa – viena populiariausių Klaipėdos valstybinėje kolegijoje. Per įstaigos gyvavimo laiką diplomai įteikti tūkstančiams absolventų. Ar skiriasi šiandien kolegijos slenkstį peržengusių jaunuolių ir studijavusiųjų prieš porą dvidešimtmečių lūkesčiai?

Slauga yra viena seniausių profesijų žmonijos istorijoje. Tai amžina profesija ir, be abejo, studentai kiekviename laikmetyje skiriasi. Šiuo metu į slaugą diegiamos informacinės technologijos, moderni medicinos ir slaugos įranga. Jai valdyti būtinas informacinių technologijų išmanymas, tad ir šiuolaikiniai studentai jau kitokie: valdantys medijų įrankius, mokantys juos priraikyti  įvairiose srityse. Nepaisant laikmečio išlieka pagrindinė vertybė –   pagalba žmogui.

Pastaruoju metu jaunuolius prie televizijos ekranų prikausto įvairūs serialai apie ligoninių priimamuosius, intriguojantį sveikatos priežiūros profesionalų darbą, charakteringus gydytojus. Ar netenka jaunuoliams nusivilti, kad realybė sveikos priežiūros sistemoje gerokai skiriasi nuo serialo vaizdų?

Neretai pirmakursiai studentai prasitaria, kad pasirinkti slaugos studijas juos pastūmėjo televizijos ekranuose suformuotas įspūdis. Tačiau dar nepasitaikė nė vieno nuo realybės visiškai atsitrūkusio jaunuolio. Įstojusieji pasižymi medicininiu žingeidumu ir patys kuo greičiau nori pabandyti įvairias procedūras, vertinti paciento būklę, planuoti slaugos veiksmus. Pasitaiko bijančiųjų kraujo, injekcijų, tačiau šios baimės atsikratoma jau pirmame kurse.

Nepaisant sunkaus darbo, bendrosios praktikos slaugos studijas renkasi gausus būrys būsimų slaugytojų.

Tai patraukli, darbo vietas įvairiuose sveikatos priežiūros įstaigų padaliniuose garantuojanti specialybė, tad ją pasirinkusieji nesikrato ir sunkaus darbo. O slaugos profesionalų poreikis darbo rinkoje tik augs: juk visuomenė sensta, aplinkui kuriamos naujos sveikatos priežiūros įstaigos. Be to, Klaipėdos valstybinės kolegijos diplomas suteikia teisę dirbti slaugytoju visose Europos Sąjungos šalyse. Visa tai vilioja jaunuolius rinktis bendrosios praktikos slaugos studijas.

Augantis visuomenės poreikis slaugai rodo, kad darbų apimtys sveikatos priežiūros specialistams tik augs ir be modernių technologijų išsiversti bus kuo toliau, tuo sunkiau.

Elektroninės sveikatos priežiūros sistemos jau kurį laiką – ne naujiena. Ir vystosi jos labai sparčiai, apimdamos vis daugiau sričių. Registracija pas gydytoją internetu, elektroninis vaistų receptas, nuotolinė gydytojo konsultacija pacientui  – tai tik keli elektroniniai sprendiniai sveikatos priežiūros sistemoje. Geras pavyzdys – mobilus venų skaneris. Norint pamatyti kraujagysles odos paviršiuje jau nereikia tiesioginio prietaiso ir paciento kontakto. Naudojant skanerį išvengiama intraveninių injekcijų, o kraujagyslių būklei įvertinti pakanka venų raizginio vizualizacijos.

Įvaldyti sveikatos priežiūros technologijas būsimi studentai pratinami jau studijų metu. Kolegijos Slaugos katedroje įrengta laboratorija niekuo nenusileidžia tikrai ligoninės palatai.

Iš tiesų mūsų laboratorijoje galima pasijausti tarsi tikroje gydymo įstaigoje. Simuliacinėse palatose studentai mokosi atlikti įvairias procedūras, naudodami daugiafunkcinius muliažus, medicinines ir slaugos priemones taip pat modernią įrangą. O netrukus bus atidarytas ir ypač modernus Sumaniosios slaugos simuliacinis centras. Jame studentai bus įtraukiami į realiam gyvenimui prilygstančias situacijas, kuomet kyla grėsmė paciento sveikatai ir gyvybei. Įveikdami ekstremalias situacijas studentai tobulins praktinius įgūdžius. Be viso to būtų sudėtinga diegti asmens ir visuomenės sveikatos gerinimui skirtas pažangias medicinos ir slaugos technologijas. 

Klaipėdos valstybinės kolegijos informacija

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode