Kompensuojamieji vaistai – mažesnėmis kainomis

 

Liepos 3 d. įsigaliojo naujasis kompensuojamųjų vaistų kainynas, tad nuo šiol žmonės jiems reikiamus kompensuojamuosius vaistus galės įsigyti trečdaliu pigiau. Šiuo metu Kainyne iš viso yra įrašyta 1991 vaistų prekiniais pavadinimais, iš kurių net 59 proc. vaistų bus galima įsigyti su mažesne priemoka nei anksčiau. Pigiausiai nuo šiol kainuos tie vaistai, kurių grupėje yra 3 ar daugiau gamintojų – net 678 vaistai atpigs trečdaliu.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, tai išties yra puikus rezultatas, leisiantis šalies žmonėms ženkliai sutaupyti.

„Šiandien įsigaliojantis naujasis kompensuojamųjų vaistų kainynas yra puikus valstybinio ir verslo sektorių bendradarbiavimo pavyzdys. Dėkoju vaistų gamintojų atstovams, aktyviai deklaravusiems mažesnes vaistų kainas ir padėjusiems juos padaryti labiau prieinamus žmonėms. Tikimės, kad žmonės jau greitai pajus šiuos pokyčius vaistų rinkoje. Taip pat noriu nuraminti ir patikinti, kad visos veikliosios medžiagos šiame kainyne liko, tad būtini vaistai pacientus tikrai pasieks. Taigi kviečiu žmones netikėti klaidinga informacija, kuri yra skleidžiama, ir drąsiai eiti į vaistinę, kai tik reikia“, – sako sveikatos apsaugos ministras A. Veryga.

Sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė tirtina, kad pagal naująją tvarką, vaistų grupės, kurias sudaro 3 ir daugiau gamintojų gaminami vaistai, deklaruotos kainos negalėjo būti didesnės nei 10 proc. mažiausių to paties bendrinio pavadinimo vaistų referencinėse šalyse deklaruotų kainų vidurkio.

„Seniau kainyne buvo leidžiama deklaruoti didesnes vaistų kainas, o pakeitus galiojusią tvarką buvo įvestas griežtesnis reikalavimas vaistų kainoms ir paprašyta gamintojų jas sumažinti iki tokio lygio, koks yra referencinėse šalyse. Kitaip tariant, buvo įvestos griežtesnės kainų lubos ir absoliuti dauguma gamintojų kainas sumažino“, – teigia K. Garuolienė.

Pasak jos, visi vaistų gamintojai, kurie sumažino kainas ir atitiko kainos Lietuvai reikalavimą, yra įrašyti į 2017 m. kompensuojamųjų vaistų kainyną. Tad visi populiariausi vaistai, kurių receptų yra išrašoma daugiausia, liko kainyne ir pacientai galės ir toliau juos vartoti, tik pacientų priemokos jau bus jiems mažesnės.

Iš viso sąraše yra 473 veikliosios medžiagos. Šis sąrašas nuolat papildomas įrašant naujas veikliąsias medžiagas, kurios turi aukštą terapinę vertę ir skirtos sunkiomis ligomis sergančių pacientų gydymui. Paciento priemokų sumažėjimas, vaistų grupėse, kurias sudaro  3 ir daugiau gamintojai gaminami vaistai ir kuriose vyksta konkurencija, leis žmonėms sutaupyti apie 20 mln. eurų per metus. Dar apie 9 mln. eurų turėtų būti sutaupyta Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų. Todėl jau visai greitai bus pradedama svarstyti dėl naujų vaistų, skirtų širdies ir kraujagyslių ligas, diabetą, onkologinių ligų gydymui, įtraukimo į Ligų ir kompensuojamųjų vaistų sąrašą.

Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad išrašydamas receptą gydytojas nurodo vaisto veikliąją medžiagą. Tuo tarpu vaistininkas prie kasos esančiame ekrane privalo parodyti pacientui visus vaistus su ta pačia veikliąją medžiaga ir pasiūlyti įsigyti pigiausią.

Lietuvos ir užsienio ekspertai rekomenduoja visuomet rinktis pigiausią vaistą, nes gydo ne vaisto pakuotė ar tabletės spalva, o veiklioji medžiaga. Visiems vaistams su ta pačia veikliąją medžiaga yra keliami tie patys reikalavimai, tad tiek generiniai, tiek originalūs vaistai yra vienodai kokybiški.

Sveikatos apsaugos ministerijos informacija

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode