Festivalis
Mama, noriu gimti blaivas!

Vaikutis su maža galvyte, trumpa ir plokščia nosyte, raukšlėmis akių kampučiuose, plona viršutine lūpa ir lygiu filtru virš jos, siauru akių plyšiu ir gražiomis didelėmis akytėmis, žvelgiantis tiesiai į jus. Sakysit, kiek savotiškas, tačiau vis vien gražus vaikas? O ypač, jei savas, nes juk kiekvienai mamai jos paties vaikas nuostabiausias. Tačiau tai – tik išoriniai bruožai, viduje slepiantys kitas problemas - mažesnį ūgį ir svorį, uždelstą psichinį vystymą, nesugebėjimą prisitaikyti, kalbos bei klausos sutrikimus, mokymosi sunkumus ir dėmesio bei koncentracijos stoką. Būtent taip atrodo Vaisiaus Alkoholiniu Sindromu (VAS) sergantis vaikas, kurio priežastis – didelis alkoholio kiekis, motinos suvartotas nėštumo metu. VAS pasireiškia 0,6-3 naujagimiams iš 1000, tačiau yra ir daugybė kitų pakitimų, kuriuos gali sukelti vos vienas lašas alkoholio – visa tai slepiasi po Vaisiaus alkoholinio spektro sutrikimų (VASS) sąvoka. Liūdna, kad sklando mitai apie alkoholio naudą nėščiai ar gimdančiai moteriai ir vis dar atsiranda žmonių, tuo tikinčių. Jeigu esate vieni jų – būtent į Jus ir norime kreiptis!

Mes esame Lietuvos medicinos studentų asociacija (LiMSA) – studentiška savanoriška nevyriausybinė profesinė organizacija. Kaip būsimi gydytojai jau dabar pastebime pačias skaudžiausias problemas – tokias, kurių galima būtų taip paprastai išvengti. Viena iš mūsų akcijų „Mama, noriu gimti blaivas“ norime atkreipti visuomenės dėmesį į tik ką paminėtus VASS. Jau dabar vyksta konkursas „Sveikas nėštumas = laiminga vaikystė“. Jame dalyvauja vyresniųjų klasių moksleiviai ir aukštųjų mokyklų studentai iš visos Lietuvos, nes norime pasiekti kuo daugiau jaunų žmonių iš visų, net ir tolimiausių, regionų! Konkursas susideda iš šių veiklų:

  • Filmuko kūrimo, kuriame vyresniųjų klasių mokiniai ir studentai turi atskleisti savo požiūrį į alkoholio poveikį būsimai mamai ir jos vaikui, išsakyti savo nuomonę apie laimingą vaikystę.
  • Meninio konkurso, kuriame mokiniai vaizduoja motinos ir vaiko ryšį. Tai - ne tik piešiniai, bet ir įvairios skulptūros, instaliacijos ir kitos vaikų kūrybos išraiškos.

Taip pat mes vedame paskaitėles apie vartojamo alkoholio žalą nėštumo metu šeimos planavimo, nėščiųjų kursuose, pataisos namuose, vaikų ir paauglių socialiniame centre. Manome, kad būtent šiose vietose yra tiek daugybė būsimų mamyčių, besidominčių savo vaikų sveikata, tiek socialinės rizikos grupėse esančių merginų, galimai nesuvokiančių tikrosios alkoholio žalos.

Finalinis renginys „Mama, noriu gimti blaivas“ vyks gegužės 10 dieną, 12-16 valandomis, Vilniuje, Bernardinų sodo centrinio fontano aikštėje. Čia bus įrengtos įvairios „stotelės“, kuriose lankytojai bus skatinami domėtis, įžvelgti VAS išvaizdos ypatumus; išgirs specialistų informaciją apie alkoholį vartojusių besilaukiančių moterų sunkumus nėštumo ir gimdymo metu; Vaikų raidos centro atstovai pristatys VAS požymių turinčių vaikų tolimesnį augimą, integravimąsi į visuomenę. Taip pat čia savo patirtimi dalinsis gydytoja, vyks diskusija apie socialinės atskirties sumažinimą bei visuomenės pagalbą šį sindromą turintiems vaikams. Kitose stotelėse specialistai dalins patarimus nėščiosioms ir jaunoms poroms apie sveiką gyvenseną bei įpročius, kuriuos būtina išsiugdyti planuojant šeimą; siūlys nealkoholinių gėrimų kokteilių alternatyvą vakarėlių metu; pristatys bendrą alkoholio žalą žmogui. Renginio metu įgytas žinias bus galima pasitikrinti atsakinėjant į klausimus bei gauti atminimo prizus. Kol tėveliai mokysis –jų vaikučius užimsime įdomiomis veiklomis, kurios, patikėkit, jiems patiks! Taip pat šoksime flashmob‘ą, kurio smagiais ritmais galėsime judėti visi kartu.

Taigi, iki susitikimo gegužės 10 dieną Bernardinų sode!

Lietuvos medicinos studentų asociacija

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode