12proc
Meningokokinės infekcijos rizika išauga žiemą

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) informuoja, kad meningokokinė infekcija – tai ūmi bakterinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu, artimai bendraujant su sergančiu ar bakterijos nešiotoju. Infekcijai būdingas sezoniškumas, todėl susirgti didesnė rizika kyla šaltuoju metų laiku. Ši infekcija yra pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ja serga vaikai iki 5 metų.

Lietuvoje vidutiniškai per metus registruojama 70-80 meningokokinės infekcijos atvejų. 2017 m. sausio-lapkričio mėnesiais Lietuvoje užregistruoti 74 meningokokinės infekcijos atvejai (susirgo 37 vaikai iki 5 m. amžiaus), iš jų – 10 mirčių (5 vaikai iki 5 m. amžiaus). 2016 m. Lietuvoje užregistruoti 75 meningokokinės infekcijos atvejai, iš jų –7 mirtys (4 vaikai iki 5 m. amžiaus). 

Meningokokinė infekcijai būdingas karščiavimas, vėmimas, mieguistumas, vangumas, sąmonės aptemimas, kaklo raumenų įtempimas, sąnarių/raumenų skausmai, vaikams dar yra būdingas nuolatinis verksmas, atsisakymas valgyti/gerti, hemoraginis bėrimas. Laikotarpis nuo užsikrėtimo iki pirmųjų simptomų – vidutiniškai 3-4 dienos.

ULAC specialistai atkreipia dėmesį, kad artimą sąlytį su ligoniu turėjusių asmenų grupei priklauso: šeimos nariai; asmenys, gyvenantys ir miegantys toje pačioje patalpoje (kareivinėse, internatuose ir kt.); kiti asmenys, turėję artimą sąlytį (bučiniai, kontaktas su seilėmis, valgymas iš bendrų indų, naudojimasis susirgusiojo dantų šepetuku, reanimacija, t. y. gaivinimas ,burna į burną“, intubacija ir kt.).

Artimai kontaktavusiems asmenims rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją, kad šis profilaktiškai paskirtų vienkartinę antibakterinių vaistų dozę. Visi kolektyvo nariai turi stebėti savo sveikatą 10 dienų. Pakilus temperatūrai, atsiradus galvos skausmui, odos bėrimui, būtina nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Efektyviausia apsisaugojimo nuo meningokokinės infekcijos priemonė – skiepai. Lietuvoje nuo meningokokinės B infekcijos pradėti skiepijimai 2014 m. ir paskiepyti 338 asmenys, 2015 m. – 1042, 2016 m. – 13 604, 2017 m. sausio-spalio mėnesį – 12187.

Taip pat reikėtų nepamiršti nespecifinių profilaktikos priemonių:

  • reguliariai plauti rankas;
  • laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo (kosint ar čiaudint prisidengti nosį ir burną vienkartinėmis servetėlėmis, panaudotas – išmesti į šiukšliadėžę);
  • reguliariai vėdinti ir valyti patalpas;
  • svarbu užtikrinti kuo mažesnį sergančio asmens kontaktavimą su sveikais asmenimis.

Nuo meningokokinės infekcijos Lietuvoje vaikai bus nemokamai pradėti skiepytin nuo 2018 metų liepos.

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode