Romas

Gydymo įstaigų vadovams ketinama įvesti rotaciją ir nepriekaištingą reputaciją

Valstybės ir savivaldybių gydymo įstaigų vadovai turėtų dirbti ne daugiau kaip dvi kadencijas iš eilės, o jais galėtų būti tik nepriekaištingos reputacijos asmenys.

Tokioms įstatymo pataisoms po pateikimo antradienį pritarė Seimas. Už balsavo 46 parlamentarai, prieš buvo 25, 12 susilaikė. Toliau jį nagrinės parlamento komitetai, o į Seimo salę jis turėtų grįžti dar vasarį per pratęstą sesiją.

Šį sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos rengtą projektą, įdėtą į kitų sveikatos reformos įstatymų paketą, šeštadienį Seimas buvo atmetęs, tačiau jį savo vardu registravo ir pateikė valdančiųjų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis.

„Žmonės, dirbdami savo darbą, siekdami karjeros, matys, kad kadencijų skaičius ribojamas, kad atveriamos galimybės tiems, kurie tobulėja, kurie įgyja papildomų žinių, kurie siekia vystyti savo kompetenciją, po to užimti vadovo postą“, – sakė R. Karbauskis.

Pagal projektą, valstybės ir savivaldybių gydymo įstaigų vadovai į darbą būtų priimami viešo konkurso būdu penkeriems metams. Jie galėtų dirbti ne daugiau kaip dvi kadencijas iš eilės. Pastarasis reikalavimas negaliotų dešimt ar mažiau sveikatos priežiūros specialistų, turinčių medicinos ir (ar) odontologijos praktikos licenciją, vadovams.

Konkurso būdu į darbą būtų priimami ir gydymo įstaigų vadovų pavaduotojai, jų kadencija turėtų sutapti su vadovų kadencija.

Konkursų reikėtų ir padalinių bei filialų vadovams, vyriausiems finansininkams. Jų kadencijų skaičius nebūtų ribojamas.

Anot projekto, universitetų ligoninių sveikatos priežiūros specialistams priimti į darbą taip pat reikėtų viešų konkursų. Be to, jiems norima nustatyti penkerių metų kadenciją. 

Visiems šiems pareigūnams numatoma kelti nepriekaištingos reputacijos reikalavimus. Jų įstatymo projekte išvardyta dešimt. Vienas iš jų – kad asmuo nelaikomas nepriekaištingos reputacijos, jeigu yra pripažintas šiurkščiai pažeidęs Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo reikalavimus ir nuo pažeidimo paaiškėjimo nepraėjo treji metai.

„Pagal tą įstatymą, nei jūs, nei ministras A. Veryga negalėsite eiti vyr. gydytojo pareigų, nes VTEK yra pripažinusi, kad esate pažeidę įstatymą“, – perteklinius reikalavimus kritikavo konservatorius Antanas Matulas.

„Kaip galima abejoti tuo, kad įstaigų vadovai ir pavaduotojai turi būti nepriekaištingos reputacijos?“ – savo ruožtu stebėjosi R. Karbauskis.

Prieš Seimui imantis šio projekto Lietuvos medikų sąjūdžio, Santaros klinikų gydytojų sąjungos, Nacionalinio vėžio instituto darbuotojų profesinės sąjungos, Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės darbuotojų profesinės sąjungos ir Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės sveikatos apsaugos darbuotojų sąjungos vadovai išplatino laišką, kritikuojantį pataisas.

„Priešingai deklaruojamam „skaidrumui“ projektu sudaromos tiesioginio politikų kišimosi į Lietuvos gydymo įstaigų valdymą prielaidos, sudaromos sąlygos mažų rajonų ir miestų gydymo įstaigų sveikatos priežiūros specialistų liustracijai, diskriminuojama ištisa sveikatos priežiūros darbuotojų – universitetų ligoninių visų lygių specialistų – grupė, o nustatant neproporcingus „nepriekaištingos reputacijos“ reikalavimus, juo siekiama įteisinti
kaltumo prezumpciją Lietuvos nacionalinėje sveikatos sistemoje, formuojant mediko – nusikaltėlio įvaizdį“, – teigiama jų laiške.

Jame diskriminuojančiu vadinamas siūlymas, kad „universitetų ligoninių sveikatos priežiūros specialistai į darbą priimami viešo konkurso būdu penkeriems metams“, neproporcingu – reikalavimas universiteto ligoninių padalinių vadovams leisti dirbti tik dvi kadencijas ir kt.

Autorė: Jūratė Skėrytė

Vilnius, sausio 15 d. (BNS).

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode