Marcinkevičius




 Sankt Peterburgo metropolitene pirmadienį nugriaudėjus sprogimui žuvo 11 asmenų, dar kelios dešimtys žmonių buvo sužeista, o Kremlius teigia, kad šis įvykis turėjo „visus (teroro) atakos bruožus“.

Pareigūnai kelioms valandoms uždarė visą antro didžiausio Rusijos miesto metropoliteną, o saugumo tarnybos nurodė neutralizavusios dar vieną bombą kitoje metropoliteno stotyje.

Rusijos tyrimų komitetas sakė, kad vykdomas „teroro akto“ tyrimas, tačiau pridūrė ištirsiąs visas įmanomas sprogimo priežastis.

Kol kas niekas neprisiėmė atsakomybės už sprogdinimą Sankt Peterburgo metropolitene. Džihadistų grupuotė „Islamo valstybė“ (IS) anksčiau yra raginusi rengti išpuolius Rusijoje, nes Maskva prisideda prie karinės intervencijos Sirijoje ir kovoja su džihadistais.

Anksčiau buvo pranešta, kad bombą galbūt detonavo 20-metis studentas iš Kazachstano Maksimas Aryševas, bet šios šalies Užsienio reikalų ministerijos atstovas Anuaras Zhainakovas (Anuaras Žainakovas) teigė, kad ši prielaida pernelyg ankstyva ir kad tarp žuvusiųjų šio jaunuolio kūno nebuvo.

Kirgizijos saugumo tarnybos antradienį paskelbė, kad išpuolį įvykdė mirtininkas sprogdintojas iš šios šalies, galbūt turėjęs ir Rusijos pilietybę.

„Mirtininkas sprogdintojas Sankt Peterburgo metropolitene buvo Kirgizijos pilietis Akbardžonas Džalilovas ... gimęs 1995 metais“, – naujienų agentūrai sakė šalies saugumo tarnybos atstovas.

„Tikėtina, kad jis buvo įgijęs Rusijos pilietybę“, – pridūrė šaltinis.

Per nacionalinę televiziją buvo parodytos išsprogdintos traukinio vagono durys ir daugybė ant stoties platformos gulinčių kruvinų kūnų.

Tuo tarpu Sankt Peterburgo gatvėmis pagalbos tarnybų automobiliai skubėjo į įvykio vietą stotyje „Technologijos institutas“ (Technologičeskij institut) – miesto širdyje esančiame svarbiame transporto centre.

Mieste paskelbus trijų dienų gedulą Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienio vakarą padėjo raudonų gėlių puokštę šalia įėjimo į stotį. Anksčiau jis buvo susitikęs su Rusijos saugumo tarnybos (FSB) pareigūnais, gelbėtojais ir Vidaus reikalų ministerijos atstovais.

Kovos su terorizmu pareigūnai pranešime Rusijos naujienų agentūroms nurodė, kad žuvusiųjų skaičius išaugo iki 11, o dar 45 asmenys buvo sužeisti.

„Dabar bijosiu važiuoti metropolitenu“, – sakė 30 metų Marija Iljina, stovėjusi šalia stoties, kur žmonės dėjo gėles aukoms atminti.

„Anksčiau manėme, kad iki Sankt Peterburgo tai neateis – o dabar mūsų miestas pavojuje“, – sakė ji.

Pensininkas Viačeslavas Veselovas naujienų agentūrai AFP sakė matęs stotyje keturis lavonus.

„Stoties darbuotoja verkdama prašė vyrų padėti išnešti lavonus“, – sakė jis.

„Barbariškas aktas“

Sprogimas nugriaudėjo traukiniui esant tarp stočių „Technologijos institutas“ (Technologičeskij institut) ir „Šieno aikštė“ (Sennaja ploščad) 14 val. 40 min. vietos (ir Lietuvos) laiku, nurodė kovos su terorizmu komiteto (NAK) atstovas Andrejus Pržezdomskis.

NAK vėliau patvirtino, kad saugumo tarnybos aptiko dar vieną sprogstamąjį įtaisą metropoliteno stotyje „Sukilimo aikštė“ (Ploščad Vosstanija). Ši bomba nesprogo ir netrukus buvo „neutralizuota“.

Maskvos metropoliteno atstovai socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad buvo „imtasi papildomų apsaugos priemonių“, kaip to iškilus tokioms situacijoms reikalauja įstatymai. Tuo tarpu NAK pranešime, kurį išplatino Rusijos naujienų agentūros, sakoma, kad šalies transporto centruose ir masinėse žmonių susirinkimo vietose buvo padidintas saugumas.

V.Putinas, pirmadienį buvęs Sankt Peterburge, kur savo rezidencijoje Strelnoje dalyvavo susitikime, išreiškė „užuojautą“ sužeistiesiems bei žuvusiųjų artimiesiems.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel pasmerkė sprogimą ir pavadino jį „barbarišku aktu“, o JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) pareiškė, kad „tai vyksta visame pasaulyje, visiškai siaubingas dalykas“.

Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas sakė, kad dėl sprogdinimo Maskva ir Vašingtonas buvo susisiekę „diplomatiniais kanalais“.

ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini (Federika Mogerini) tviteryje parašė, kad seka įvykius Sankt Peterburge „kartu su visais ES užsienio reikalų ministrais“, susirinkusiais į susitikimą Liuksemburge.

„Mūsų mintys yra su visais Rusijos žmonėmis“, – parašė ji.

Rusijoje panašių išpuolių nėra buvę nuo 2015-ųjų spalio, kai IS numušė rusų keleivinį lėktuvą, skridusį iš Egipto Šarm aš Šeicho kurorto į Sankt Peterburgą. Tąkart žuvo visi lėktuve buvę 224 žmonės.

Ekstremistai anksčiau taikėsi ir į Rusijos sausumos transportą.

2013 metais pietiniame Volgogrado mieste per dvi mirtininkų sprogdintojų atakas pagrindinėje geležinkelio stotyje ir sausakimšame troleibuse žuvo 34 žmonės. Be kita ko, kilo nerimo dėl saugumo artėjant Sočio žiemos olimpinėms žaidynėms.

2011 metų sausį per Maskvos Domodedovo oro uoste islamistų kovotojų mirtininkų iš Šiaurės Kaukazo surengtą ataką žuvo 37 žmonės.

Sankt Peterburgas, balandžio 4 d. (AFP-BNS).

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode