Sprogimas

Nesumokėjote PSD įmokų? Naujuosius metus sutiksite neturėdami sveikatos draudimo

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) primena, kad tik laiku sumokėtos privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokos garantuoja teisę į nemokamą gydymą. Žmonės, laiku nesumokėję PSD įmokų, rizikuoja patirti nemažas išlaidas, nes reikės ne tik sumokėti už gydymą, bet ir padengti skolą (jei tokia yra) už ankstesnį laikotarpį, bei sumokėti einamojo mėnesio įmoką.

Lietuvoje, kaip ir visose ES valstybėse, veikia nustatyta PSD sistema, t. y. kiekvienas gyventojas privalo pats mokėti arba už jį gali būti mokamos įmokos. Visi apdrausti gyventojai turi teisę į nemokamą sveikatos priežiūrą. Už suteiktas gydymo paslaugas gydymo įstaigoms sumoka ligonių kasos, tad patiems apdraustiesiems mokėti nereikia.

„Pagal šiuo metu galiojančią tvarką PSD įmokas, kad įgytum draustumą, reikia sumokėti iki einamojo mėnesio pabaigos, to nepadarius – pradedama skaičiuoti skola. Jei žmogus PSD nemokėjo kelis mėnesius, pirmiausiai sumokėtos įmokos bus užskaitomos skolai padengti. Pavyzdžiui, jeigu gyventojas nebus sumokėjęs įmokų nuo šių metų rugsėjo 1 d. iki lapkričio 1 d. ir pradės jas mokėti gruodį, jis pirmiausia turės padengti susidariusią skolą bei susimokėti įmoką už einamąjį mėnesį“, – sako VLK direktoriaus pavaduotoja Žadvilė Abelienė.

Laiku nesumokėtos PSD įmokos gali sukelti žmogui labai rimtų problemų. Nedraustam asmeniui gali būti teikiama tik būtinoji medicinos pagalba, o už visas kitas gydymo paslaugas, kurios gali nemažai kainuoti, žmogui reikėtų susimokėti iš savo kišenės.

„PSD įmokų nesumokėję žmonės itin rizikuoja žiemą, nes šiuo metų laiku padaugėja traumų, sergama peršalimo ligomis. Pavyzdžiui, vien kojos ar rankos lūžio gydymas gali kainuoti nuo 245 iki 1000 eurų, o kai atvejis sudėtingas – daugiau kaip 2000 eurų“, – atkreipia dėmesį Ž. Abelienė.

Iš visų draudimo netekusių žmonių galima išskirti tuos, kurie išvyko gyventi svetur ir nedeklaravo savo išvykimo. Tad visiems išvykstantiems yra labai svarbu žinoti, kad kiekvienas asmuo gali būti draustas PSD tik toje šalyje, kurioje gyvena ir moka mokesčius. Jeigu asmuo gyvena ir legaliai dirba kitoje Europos Sąjungos (ES) šalyje, jis ten moka PSD įmokas ir įgyja teisę į toje šalyje teikiamą sveikatos priežiūrą ir antrą kartą mokėti PSD įmokos už tą patį laikotarpį Lietuvoje mokėti nereikia

„Bėda su tais, kurie išvykdami nedeklaravo išvykimo – Lietuvoje jiems skaičiuojama skola. Norint šią skolą panaikinti, vėliau jiems reikės pristatyti dokumentus, įrodančius, kad jie įmokas mokėjo svetur. Dar didesnė bėda, jei žmonės ne tik nedeklaruoja išvykimo, bet ir įsidarbina nelegaliai. Neturėdami reikiamų dokumentų, grįžę iš užsienio jie turės sumokėti visą skolą už sveikatos draudimą Lietuvoje. Tačiau didžiausia problema ta, kad šie žmonės tampa labiausiai pažeidžiama visuomenės grupe, neturinčia teisės į nemokamas sveikatos priežiūros paslaugas“, – teigia Ž. Abelienė.

VLK specialistai pastebėjo, kad vis dar pasitaiko žmonių, pamirštančių sumokėti PSD įmokas po to, kai pasikeičia jų draustumo statusas. Pavyzdžiui, žmogus ilgą laiką dirbo pagal darbo sutartį ir šias įmokas už jį pervesdavo darbdavys, tačiau išėjęs iš darbo toks asmuo turėtų pradėti įmokas mokėti savarankiškai arba užsiregistruoti darbo biržoje. To nepadarius, PSD nutrūksta ir žmogui pradedama skaičiuoti skola.

„Sodros“ specialistai gana dažnai sulaukia klausimų, kaip sužinoti, ar asmuo turi skolą, o ligonių kasų specialistai – kaip pasitikrinti savo draustumą. Tai paprasta:

  • pasitikrinti, ar esate skolingas ir sužinoti esamos skolos dydį, galima „Sodros“ interneto svetainėje www.sodra.lt/pasitikrink;
  • pasitikrinti, ar esate draustas PSD, galima VLK interneto svetainės skyrelyje Ar esate draustas? arba prisijungus prie elektorinių valdžios vartų adresu www.epaslaugos.lt ir paslaugų grupėje „sveikatos apsauga“ užsisakius ligonių kasų duomenis. Ten galima sužinoti, kaip keitėsi sveikatos draudimo statusas per pastaruosius kelis metus, kokie draustumą patvirtinantys dokumentai buvo išduoti.

Kviečiame apsilankyti VLK profilyje Facebook: https://www.facebook.com/vlk.lt

Visi gyventojai rūpimus klausimus gali pateikti el. pašto adresu  Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį."> Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.  arba ligonių kasų informacijos  telefono numeriu 8 700 88888.

Kontaktai žiniasklaidai:
Irena Džiužaitė
Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos
Ryšių su visuomene skyriaus vedėjos pavaduotoja
Tel. (8 5)237 0717
El. paštas Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Tai yra pranešimas spaudai, už kurio turinį BNS neatsako.

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode